Martinova hlavní stránkaEditorovy zápisky-aktuální

Rozcestník publikací


Editorovy zápisky 2005-2009

Autor těchto webových stránek se zabývá ediční nebo technickou přípravou publikací, zejména pro Kruh přátel muzea Varnsdorf (KPMV).

Zajímavosti z těchto aktivit jsou tématem následujících zápisků.

 

 

30.11.2009

Mandavu 2009 jsme koncem října vyzvedli z tiskárny a v listopadu pustili do světa. Jako obvykle na varnsdorfském knižním minitrhu (7.11.) a na valné hromadě KPMV (12.11.) / Dle zákona schválnosti byla během tisku zjištěna nedopatření, která bylo třeba napravit vloženým lístečkem - errata. Jedním omylem bylo autorství fotografií u jednoho z článků (autor stati omylem považoval za autora fotek jejich odesilatele). Za druhé se ukázalo, že s telefonním kontaktem do varnsdorfského muzea po přestěhování to nakonec je jinak, než bylo avizováno. Tučné upozornění, že číslo se nemění - a přitom se pak na ně nedovoláte - to je fakt trapas, který snad errata aspoň trochu zažehlí.

Po loňské brožuře o poutních místech na Šluknovsku (viz zde zápisek z 10.11.2008) má jiříkovská římskokatolická farnost na svém publikačním kontě další drobnou a pěknou brožurku o sakrální architektuře: Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech. Autorkou je opět Klára Mágrová. Na tuhle stránku patří brožurka proto, že před tiskem prošla mými korektorskýma rukami, a tudíž byste tam určitě neměli narazit na takové chyby jako v této větě.

 

12.10.2009

Vlastivědný sborník Mandava 2009 je již v tisku. Zakázku jsme opět svěřili spolehlivým lidem v rumburské polygrafické škole. Ke změně ovšem došlo na "postu" grafika, který dává publikaci výslednou podobu. Po Martinu Reinovi převzal štafetu Jiří Beran. Ke změně došlo jen kvůli přílišné vytíženosti prvně jmenovaného. Jím vytvořená grafická osnova ostatně zůstává zachována. Pravidelný odběratel našich Mandav by tedy vlastně neměl (téměř) nic poznat.

Expedice výtisků je plánována na přelom října a listopadu. Oficiálním datem vydání bude 12. listopad 2009, kdy se koná valná hromada KPMV.

Kompletní obsah, text předmluvy a několik zajímavostí k publikaci si přečtěte zde: Mandava 2009

 

12.7.2009

Průběžné informování o tom, jak se nám daří s přípravou sborníku, jsem letos zanedbal. Byly jiné starosti a na psaní nezbylo času. Dnes už jenom mohu podat zprávu, že Mandava 2009 je připravena k tisku. Vlastivědnou část jsme odevzdali grafikovi k zalomení do stránek. "Ročenková část" je také vlastně už hotová - zbývá dovybavit ji maličkostmi, které se přinejhorším dají zvládnout i během zářijových korektur.

Vlastivědných textů se nám sešlo víc, než se při pomalém jarním rozjezdu dalo očekávat. Sborník bude - hrubým odhadem - o 50 stran tlustší než v předchozím vydání. Pohříchu mnoho autorů nerespektuje květnový termín uzávěrky. V červnu se pak strhne příval, při kterém špatně stíháme redakční a technické zpracování textů a příloh a nejnutnější konzultace s autory; časově se to navíc prolíná s uzávěrkou ročenkové a inzertní části, a když se do toho jeden stěhuje...

Názvy či témata letošních příspěvků zatím neprozrazuji. Pravidelní odběratelé Mandavy se nicméně mohou spolehnout na zavedené rubriky (Stalo se před 100 lety, počasí v předchozím roce, seriál o montánních památkách pod Tolštejnem, podstávkové domy...). Ale mezi autory se objeví i několik nových jmen. Knížka se nám rozšiřuje i tematicky i místopisně. Na pomyslnou mapu Šluknovského výběžku sborník tentokrát zakreslí - kromě Varnsdorfu - také např. Rumburk, Šluknov (včetně částí Rožany a Fukov), Chřibskou, Staré Křečany, Horní Podluží (totiž jeho část Světlík), Jiříkov (jeho část Filipov) a Dolní Poustevnu. Ve třech příspěvcích oddílu "Hosté" se opět podíváme i nedaleko za státní hranice.

 

21.3.2009

Trojice redaktorů vlastivědného sborníku Mandava se pustila do přípravy ročníku 2009. Na prvních dvou redakčních poradách (5.2. a 19.3.) jsme sestavili seznam potenciálních autorů a dohodli jsme se na strategii získávání dalších spolupracovníků. Máme několik zajímavých příslibů - ale zatím žádné přijaté texty, tedy kromě příspěvku od naší "stálé dopisovatelky" z Budyšína, který bude třeba dát přeložit z němčiny. / Řešili jsem též financování a výrobu sborníku. Pro letošek jsme přišli o příspěvek z grantového fondu města (a to nejspíše prostým nedopatřením - dotyčná žádost z nezjištěných důvodů ke grantové komisi vůbec nedoputovala). Podali jsme žádost o grant u Ústeckého kraje; výsledek zatím neznáme. Máme samozřejmě políčeno na sponzory, jejichž přízeň nás doposud držela nad vodou. / Po loňských zkušenostech, kdy došlo k velkému zdržení při grafické úpravě, bychom rádi vyzkoušeli jiného dodavatele těchto služeb - přestože jsme s kvalitou práce byli spokojeni.

 

27.11.2008

Včera odpoledne jsem konečně prohlížel, ohmatával a očichával první výtisky Mandavy 2008, ještě teplé z tiskárny. Sláva, letos to máme za sebou! (I když, distribuce ke všem adresátům, ta dá taky zabrat. Kdo ji máte slíbenou a nedostane se k vám teď ihned, prosím o trpělivost a shovívavost.)

 

10.11.2008

Na tradičním varnsdorfském Knižním minitrhu 8. listopadu jsme se (my = Kruh přátel muzea Varnsdorf) tentokrát mohli akorát tak zmínit, že letošní sborník Mandava sice není, ale bude. Aspoň jsme rozdávali reklamní letáčky s termínem vydání a obsahem - aby se na nás jako nezapomnělo.

Křtily se tam ovšem jiné zajímavé knížky (ty, jejichž vydavatelům se je podařilo včas vytisknout). Regionální literatura byla letos obohacena například o Báje a pověsti z Varnsdorfu (nakl. Horáčková), Almanach ke 140. výročí povýšení Varnsdorfu na město (MěÚ Varnsdorf), Vlastivědu Šluknovského výběžku pro školu a veřejnost (Sdruž. pro rozvoj Šluknovska), podrobnou turistickou mapu okolí Varnsdorfu (KČT Krásná Lípa), Žebřík z mlhy (Gymnázium Varnsdorf) a brožuru Poutní místa ve Šluknovském výběžku (Farní úřad Jiříkov). Na většině z nich se ve větší či menší míře podíleli členové KPMV. Posledně jmenovaný titul jsem zvýraznil, protože se u něj zastavím. Autorka publikace o poutních místech Klára Mágrová mi svěřila text ke korekturám, a tak na ní mám jakýs takýs skromný podíl. (Také na Almanachu ke 140. výročí, ale o tom už tady byla řeč loni v prosinci.) Do malého prostoru se Kláře podařilo stlačit historii, současnost, význam, obrazovou dokumentaci a přehlednou mapku šesti lokalit - poutních míst, která si prožila v minulých desetiletích zlé časy, ale nyní zase ožívají a některá i rozkvétají. Z grantových peněz se podařilo kromě brožury a skládačky pořídit i vkusnou webovou prezentaci: www.poutni-mista-sluknovsko.cz.

 

25.10.2008

S půldruhaměsíčním zpožděním ke mně v tomto týdnu doputoval náhled zalomených stránek Mandavy 2008. Bleskově jsme s kolegou Zbihlejem provedli korektury a dnešní dopoledne jsem v Rumburku u pana Reina asistoval při opravách a posledních dodělávkách. Byla by to nuda, kdybychom se s ním při tom občas neškorpili o pravopis, o správné dělení slov, čárky ve větách...

A tak je knížka vlastně hotová - v počítači. Polygrafická škola, která nám bude sborník opět tisknout, má příští týden prázdniny, ale máme přislíben expresní postup tak, abychom ve druhé půli listopadu mohli převzít vytištěné knížky. Snad to vyjde.

Mimo jiné bylo třeba na místě rozhodnout o letošní barvě obálky. Po předchozí hnědé, modré, zelené a oranžové bylo těžké volit tak, aby se ta letošní od nich co nejvíce lišila. Ve vzorníku jsem nakonec zabodl prstem do fialové. (Jak ty předchozí vypadají, můžete omrknout na webu KPMV v sekci Ročenky.)

Právě byla zřízena webová stránka s informacemi o novém sborníku - zde: Mandava 2008 (obsahuje seznam příspěvků, text předmluvy a několik mých poznámek k vydání).

 

22.9.2008

Zdá se, že sborník Mandava prožívá letos smolný rok. Příprava k tisku totiž vázne kvůli neočekávaným technickým i zdravotním problémům u našich stálých spolupracovníků v grafickém studiu. Budeme možná nakonec asi posouvat termín valné hromady Kruhu přátel muzea Varnsdorf, kde tradičně tento vlastivědný sborník "vypouštíme do světa". Zpravidla se tak děje ve druhé polovině října, ale zdá se, že v lepším případě musíme letos počítat spíš s první polovinou listopadu.

 

2.7.2008

Dnes už měla být Mandava 2008 předaná do tisku. Ale včera a dnes přišly e-mailem ještě dva kratší příspěvky, dokonce k městskému jubileu, a ty prostě nešlo nezařadit. Napsali je historik Jiří Rak a náš varnsdorfský kolega Milan Šebek. Všímají si politické situace v Rakousku-Uhersku v roce 1868, kdy Varnsdorf získal od císaře pána statut města. ... A za druhé, v grafickém studiu pana Reina právě probíhá jakési stěhování, a tak jsme získali na dokončení podkladů pár dní do rezervy. / Ještě k tomu městskému výročí: Díky němu letos dostala Mandava svého vlastivědného "brášku". Jmenuje se Almanach ke 140. výročí povýšení Varnsdorfu na město, k tisku ho připravil právě Milan Šebek a slavnostně byl pokřtěn 21. června během "Varnsdorfských slavností". Spolu s další událostí na knižním vlastivědném trhu - Vlastivědou Šluknovského výběžku pro školy a veřejnost - bude Almanach prezentován i na stránkách Mandavy.

V našem sborníku je i prostor vyhrazený pro zajímavé věci "ze sousedství", tj. příspěvky, které se územně netýkají přímo Šluknovského výběžku, ale sousedních regionů. Dva z těchto textů jsou věnovány malířským osobnostem - seifhennersdorfskému rodákovi Alfredu Schönbernerovi (napsal Paul Kirsch, pro naši publikaci zprostředkovala J. Winklerová) a lužickosrbskému umělci Janu Bukovi (zpracovala Ch. Boguszowa). Kooperace se zahraničními kolegy tedy i letos úspěšně pokračuje. Třetím příspěvkem do oddílu "Hosté" je stať Jiřího Polmy o Herrnhutu čili Ochranově, exulantské obci českých bratří, jejíž velezajímavá historie se odvíjí nedaleko za hranicemi, sotva dvě desítky kilometrů od Varnsdorfu. Po přednášce pana Polmy v našem muzeu a zájezdu přímo na místo se tématu zaslouženě dostane i tištěné publicity.

 

19.6.2008

Jsem tady s druhou várkou letošních příspěvků do Mandavy.

Petr Janák, donedávna pracovník varnsdorfského muzea, se nyní coby zaměstnanec libereckého Národního památkového ústavu stará o fond zámku Hrubý Rohozec. Ale do Varnsdorfu se symbolicky vrací skrze svoji práci Klasicistní měšťanské domy ve Varnsdorfu (Od faktorského lidového domu k empírové vile s továrnou). Téma nám přišlo vhod v souvislosti s nedávno podniknutou naučnou vycházkou členů KPMV k varnsdorfským klasicistním budovám.

Janákův nástupce na pozici kurátora varnsdorfských muzejních sbírek Josef Rybánský vloni psal o vitrážích dolnopodlužského kostela, letos pro sborník věnoval další materiál výtvarně-církevního zaměření: Svaté obrázky ze sbírky Muzea Varnsdorf. Je ostatně autorem právě probíhající výstavy těchto artefaktů.

Václav Kořenář se vrací na stránky sborníku po sedmi letech. Na jeho tehdejší text Stůj! Finanční stráž! Příběh z poválečné historie Varnsdorfu nyní navazuje stať Finanční stráž - ochránci hranic, která onen příběh z roku 1947 staví do širšího kontextu fungování i zániku dotyčné bezpečnostní složky.

Oldřich Doskočil na stránkách Mandavy zveřejnil už dva texty o pozapomenutých osobnostech regionu. Jeho nový příspěvek je věnován řediteli reálky ve Varnsdorfu v letech 1912-33 Antonu Schamsovi.

Dost mě potěšila Klárka Mágrová. Loni se postarala o připomenutí 300. výročí rumburské lorety (nejen textem do sborníku, ale zejména spoluorganizováním vlastních oslav). Tehdy se zmínila, že by zajímavým navazujícím tématem mohlo být rumburské působení kapucínských řeholníků. Což jsem si sice poznamenal, ale poznámku jsem letos odhalil až na samém konci května. To už nemělo smysl v tak šibeniční termínu žádat o vypracování celé historické stati. Jenže Klárka se ozvala, sic po uzávěrce, a ukázalo se, že s článkem můžu počítat. Ona totiž na to téma připravuje výstavu, fakta má pohromadě, obrazový materiál jakbysmet, a tak už se těším, že dodrží mírně posunutý termín.

Další drby z Mandavy zase příště.

 

9.6.2008

Koncem května se do plných obrátek dostala příprava dvanácté ročenky Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Bude pátou, která ponese název Mandava.

Časový sled už máme za ta léta dobře zažitý a nic se na něm snad nezmění: během letních prázdnin grafická úprava u pana Reina, koncem srpna tiskové korektury, v září tisk, v říjnu knihvazačské práce a ... křest! / Mandava 2008 bude asi o něco tenčí než sborníky předchozí. Jednak že se část potenciálních příspěvků přesunula do "konkurenčního" sborníku, který letos vydává varnsdorfská radnice k výročí povýšení na město, a jednak že se tenčí sponzorské finanční zdroje.

I tak máme už v redakčním počítači (tedy v mém domácím) už solidní základ zajímavého vlastivědného čtiva. Pro dnešek zmíním autory v Mandavě už zdomácnělé a pravidelně u nás publikující:

Miroslav Plekanec nás opět zavede do krajiny pod Tolštejnem, bohaté na pozůstatky hornické činnosti z minulých staletí. Svůj letošní text nazval Zanikající montánní památky Lužických hor. Jako obvykle jej vybavil mapovou a fotografickou dokumentací. / Miroslav Veselý pokračuje v historickém seriálu o pokusech s dolováním uhlí na různých místech Šluknovského výběžku. Letošní příspěvek shrnuje Snahy o nalezení uhlí v obci Doubice v letech 1872 až 1882. / Starostka našeho spolku Jaroslava Štěpánková připravila třetí pokračování cyklu o konstrukci podstávkových domů, a tak se blíže seznámíme s jejich střechami. / Krista Fleknová odvádí namáhavou mravenčí práci, když z dobového tisku připravuje rubriku Před 100 lety - Varnsdorf a okolí v roce 1907. Stálicí jsou rovněž meteorologické "svodky" Jaroslava Sedláčka o počasí v předchozím roce. No, a to je dohromady zhruba tak třetina letošního přídělu.

 

3.2.2008

S novým rokem přibyla nová "editorská povinnost" - správa webu KPMV. Dřívější zastaralé a informačně statické stránky spolku byly nahrazeny novými, které s úžasným elánem zpracoval Jakub Zbihlej. Na mě a na Pepovi Zbihlejovi pak bylo zplodit veškeré texty. Po dvanáctileté činnosti spolku toho bylo požehnaně. Aspoň že se dala vcelku bez úprav stáhnout z mých vlastních stránek "publikační činnost" (ta je teď vlastně na webu dublovaně). / Průběžná aktualizace stránek už bude na mě. Co je v KPMV a vůbec kolem varnsdorfského muzea nového, možno sledovat na http://muzeum.varnsdorf.cz/

 

16.12.2007

11. prosince se ve varnsdorfském muzeu křtilo Podzemí Šluknovska a Lužických hor“, na níž mám ovšem pouze podíl jazykového poradce a korektora. Tou dobou ale už jsem byl ponořen do dalších korektur. Milan Šebek, editor Almanachu ke 140. výročí povýšení Varnsdorfu na město, mě požádal o pročtení a opravy cca třiceti dodaných příspěvků. Nebyla to práce, o niž bych se dobrovolně hlásil; jsem názoru, že město mohlo spíše vydat reprezentativnější monografii představující město než další tematicky roztříštěný sborník. / Když už jsem u toho: V roce 2003 sice jedna monografie vyšla, a to velmi obsáhlá a výpravná (Varnsdorf, město průmyslu a zahrad), ale pouze "pro vnitřní potřebu" podniku TOS Varnsdorf, který slavil kulaté výročí. Veřejnost si ovšem tuto knihu zakoupit nemohla (sic se kolem ní rozpoutal krátkodobý "černý trh") a ve Varnsdorfu jsou k nahlédnutí pouze výtisky uložené v městské knihovně a v muzeu. Tož, tuhle ostudu by město v rámci svých výročních oslav mohlo napravovat především.

 

18.11.2007

Knížka Přemka Brzáka, Otakara Fabiánka a Petra Havránka „Podzemí Šluknovska a Lužických hor, o jejíž některých "porodních bolestech" jsem se tady několikrát zmiňoval, už je vytištěna a prodává se! Autorům a vydavatelům srdečné gratulace! Když jsem ji poprvé hotovou měl v ruce, ani jsme nechtěl věřit, že to je právě ono - atraktivní obal udělá své! Ale KČT Krásná Lípa a SEV Netopýr Varnsdorf přesto nemíní odbýt propagaci - o tom svědčí tento leták.

 

23.10.2007

Na den přesně měsíc od dokončení sazby Mandavy 2007 máme v ruce její první výtisky. Dnes se totiž konala valná hromada Kruhu přátel muzea Varnsdorf, na které tradičně předáváme nový, právě vytištěný sborník. Stihlo se to jen tak tak, ráno byly první dvě stovky výtisků dovezeny z rumburské "polygrafky". Její oranžovo-cihlová barva bude mezi ostatními našimi sborníky jen zářit. A zatím - po prvním prolistování - jsme nezachytili žádný lapsus!

 

14.10.2007

Kvůli nečekanému volnému termínu v tiskárně bylo dokončování korektur „Podzemí Šluknovska a Lužických hor“ silně urychleno. Snad se to příliš neprojeví na jejich kvalitě. Mj. bylo třeba během několika málo dnů revidovat bibliografické citace. V knížce jich je několik set a autoři mi trochu zamotali hlavu tím, že je tvořili již podle nové normy pro citace. Nemluvě o tom, že tyto soupisy použité literatury obsahují množství speciálních dokumentů - map, posudků, diplomových prací, webových stránek... Ve výsledku asi nebude všechno "tip-top", ale dělali jsme, co jsme mohli. První horké výtisky Podzemí prý budou k mání již na varnsdorfském knižním minitrhu 3. listopadu!! [Doplňuji 4.11.: Nakonec se to - o chlup - nestihlo.] Při téže příležitosti ostatně poprvé veřejnosti nabídneme i Mandavu 2007.

 

1.10.2007

Už delší dobu to tu nebylo o ničem jiném než o vlastivědných sbornících Mandava. Ale aktuálním se pro mě po dvouletém odkladu stal titul, který byl před dvěma lety odložen ad acta: „Podzemí Šluknovska a Lužických hor“ (viz zápisek z 8.9.2005). Jeden z trojice autorů, Přemek Brzák, mi nyní svěřil kompletní text k posledním jazykovým korekturám. A to signalizuje, že se jeskyňářům a mineralogům ze Střediska ekologické výchovy Netopýr přece jen podařilo získat prostředky k tisku a že se několikaleté peripetie s přípravou druhého vydání chýlí ke šťastnému závěru. V lepším případě se vytištěného Podzemí dočkáme koncem letošního roku.

 

23.9.2007

Korektury Mandavy 2007 jsou dokončeny. Na závěrečnou fázi - zanesení oprav do zalomeného textu - padlo celé nedělní odpoledne v rumburské grafické dílně Martina Reina. Definitivní podoba knížky teď putuje do polygrafické školy, kde se bude tisknout a vázat.

Teď už si můžu dovolit pověsit na web prezentaci sborníku (zde: Mandava 2007) - s kompletním obsahem, předmluvou a několika slovy svého komentáře.

 

10.9.2007

Není to žádná zvláštní zábava, číst poněkolikáté totéž a dávat pozor na každé písmenko. Po zlomu do stránek má letošní Mandava kolem dvou set stran - zatím jen odhadem, poněvadž mi pan Rein nedal k přečtení ještě úplně všechno. Korektury mají aspoň tu výhodu, že některé věci se dají ještě na poslední chvíli aktualizovat, případně je možné vyhovět některým autorům, kteří po uzávěrce našli ve svých odevzdaných textech trapné chyby a se zoufalstvím v hlase (či v mailech) žádají o jejich opravu.

 

3.7.2007

Nastal ten slavný a úlevný okamžik. Grafickému studiu pana Reina v Rumburku jsem dnes na cédéčku předal publikaci Mandava 2007. Na něm teď bude zalomení sazby a celková grafická úprava. Pravda, během prázdnin ještě budeme muset obstarat nějaké drobné dodělávky - ale hlavně že už na tom mohou u Reinů fachčit. / Jak to nakonec dopadlo s obsahem? Zatím jsme nic z "úsporných důvodů" nevyhazovali. Sborníček tedy bude tlustší než vloni - a budeme si fandit, že to sponzorské příspěvky zapraví. / A to je tu ještě jedna novinka: barevný tisk fotografií v textu - sic jen u jednoho příspěvku (ono to totiž opravdu leze do peněz). Této cti se dostane fotografiím vitráží v oknech dolnopodlužského kostela.

Měl bych zmínit ještě aspoň některé příspěvky, o kterých zatím nebyla řeč a které nám autoři dodali těsně před redakční uzávěrkou. Nešlo opominout 300. výročí rumburské lorety. Stať na toto téma nám věnovala jedna z organizátorek oslav Klára Mágrová. / Jiným významným objektem turistického zájmu v našem regionu je štola sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou. Od jejího znovuzpřístupnění v r. 1999 jsem ji sám několikrát navštívil. Jan Štika pro Mandavu zpracoval celou její historii (tj. od 80. let 18. století) a zejména okolnosti jejího prvního uvedení do "turistického provozu" v r. 1935. / Milan Hrabal poskytnul historii Hlasu severu - svého času ojedinělého městského periodika, které letos oslavilo 40. výročí vydání prvního čísla. Pro náš sborník věnovali vzpomínkové článečky i někteří z jeho prvních redaktorů, mj. spisovatel a novinář Pavel Verner.

 

25.5.2007

Každý den jeden článek. Touhle zásadou jsem se od začátku května bičoval, abych stihnul připravit do sazby kvantum texttů nahromaděných v mém počítači (a některé jen na papíře, takže jsem i otrocky přepisoval). Dnes jsem dorazil zatím poslední, pětadvacátý příspěvek do Mandavy 2007 (ale ještě dva nebo tři další jsou na cestě). / Jenže: Obsah budoucího sborníku naskočil hnedle na nejméně 160 tiskových stran - a to je rozsah celého loňského vydání, tj. včetně ročenkové části o činnosti spolku a inzertních příloh. Nejbližší redakční sezení bude muset rozhodnout, jestli navýšit náklady na tisk (když by se je povedlo od sponzorů vyzískat), nebo část příspěvků vyřadit a odložit na příště. / No, já bych nechtěl být tím, kdo autorům oznamuje "litujeme, ale až napřesrok". Každého jednoho z nich totiž nejdřív uháníme a škemráme, jestli by něco pro nás nenapsal (zvlášť když je jim nakonec odměnou pouze autorský výtisk) - a potom mu říct "nevešlo se", tak to může pěkně naštvat. Fakt z toho mám teď trému.

Pro pořádek další přibližný "mandavský" harmonogram: 1. pol. června - zpracování ročenkové části / konec června - předání grafickému studiu k zalomení do stránek / srpen - korektury v tisk. náhledech / září - předání k tisku / říjen - vydání, distribuce.

 

9.5.2007

A já pilně pracuji, pracuji, pracuji... Je na čem. Příspěvků do letošní Mandavy začalo houfně přibývat a najednou je jich až moc. Uvidí se, zda uneseme mírné nastavení rozsahu. Kromě toho, samo "redaktorování" mi letos připadá náročnější - sešlo se víc textů, které zasluhují razantnější jazykové úpravy. // Opět mě čekalo pořízení zhuštěného výtahu z meteorologického přehledu o místním počasí v uplynulém roce, které pro varnsdorfskou kroniku zpracovává J. Sedláček. Poněvadž se dostanu vždycky jen k fotokopii jím ručně psaných zpráv, není tahle práce žádnou idylkou. K textům, jež jsem tady zmiňoval v březnu, přibyli např. Pražicí pece v Míšeňské dolině od našeho pravidelného dopisovatele M. Plekance, od Fr. Sajdla z Chřibské 250. výročí bitvy u Studence, severní část Šluknovského výběžku bude zastoupena např. životopisnou statí ke 100. výročí narození betlemáře F. Schütze (dodala p. Hošková) nebo přírodopisným příspěvkem od J. Píchy Dravci a sovy na Šluknovsku. Ani broučci letos nepřijdou zkrátka - Příspěvek k faunistickému poznání krasců a tesaříků sestavil Josef Kadlec. Nově založené Sdružení na záchranu kostela sv. Kateřiny v Dolním Podluží představí jeho předseda K. Bezchleba. Muzikant a hudební badatel Igor Heinz na několika stránkách shrnuje obsah knihy o hudební historii Šluknovska. (Kniha sama prožívá pohnuté osudy, žádný z podniknutých pokusů o vydání prozatím nevyšel, ale prý se už opět blýská na lepší časy.) Dost času trávím u skeneru - v knížce totiž šířeji představíme loga od výtvarníka J. Poláčka coby jednu ze zajímavých oblastí jeho užitkové grafiky. Atd.

 

6.4.2007

Informace, které jsme si v redakci předávali na další (včerejší) schůzce, vedly k podstatně rozšířenému seznamu, kdo všechno co všechno pro letošní Mandavu slíbil. Seznam fakticky odevzdaných příspěvků zůstal ovšem stejně skromný jako posledně. To je pro toto období typické. V polovině května, těsně po uzávěrce, se začnou hrnout a nám nastanou hektické dny.

 

21.3.2007

První letošní redakční schůzka v minulém týdnu zahájila přípravu jedenáctého vlastivědného sborníku KPMV. Počtvrté ponese název Mandava.

Z příspěvků, které nám již byly nabídnuty, se zabýváme např. statí českolipského proutkaře pana Brotze o výjimečné léčivé zóně na vrchu Špičák u Varnsdorfu. Asi je to téma pro vlastivědnou publikaci poněkud kontroverzní - sám k podobným vědám nemám stoprocentní důvěru. Dotyčný autor nám byl ovšem doporučen důvěryhodnými spoluobčany, kterým pomohl na jejich pozemcích. A Špičák byl mým oblíbeným vycházkovým místem (bydlel jsem dlouhá léta v jemu blízké čtvrti) - snad tedy na tom něco bude. Velmi podrobně zpracovaný příspěvek by měl být údajně také vytištěn samostatně a distribuován např. do čekáren lékařských ordinací. Nicméně publikováním ve sborníku bude přístupný natrvalo.

Znovu se vrátíme ke stati o tzv. oltářních plátnech, kterou nám již pro loňský ročník poskytnul žitavský spolupracovník Volker Dudeck. Pokusíme se dořešit potíže s překladem (odborná církevní terminologie), abychom ji mohli konečně publikovat.

Mezitím se naskytl i další příspěvek od německých kolegů - a sice o chatě v Alpách, kterou si tam před sto lety vystavěli turisté z Neugersdorfu. Mimochodem, nedaleko ní si svou chatu o něco dříve postavili i Varnsdorfští (její historii publikoval Karel Stein na stránkách Děčínských vlastivědných zpráv).

Jsem rád, že i tentokrát bude naším přispěvatelem pracovník našeho muzea Josef Rybánský. Jeho loňský článek o knihovním fondu muzea byl kvalitní. Letos budou jeho tématem okenní vitráže kostela sv. Kateřiny v Dolním Podluží. Kolem zmíněného kostela se i něco děje - pro jeho záchranu byl prý založen spolek. Pokud získáme více informací, budou k článku o vitrážích jistě zajímavým doplňkem.

Oldřich Doskočil z Litoměřic je dalším, jehož jméno se mezi autory bude po loňsku opakovat. Jeho téma? Po Aloisi Klarovi letos přijde na řadu osobnost malíře Johanna Grusse st. - dovíme se, co o něm vypovídají archivní dokumenty uložené ve varnsdorfském muzeu.

Tak to by byl "základ" budoucí Mandavy 2007. S řadou dalších potenciálních přispěvatelů ale teprve začínáme jednat.

 

4.11.2006

Mandava 2006 prodělala dvojí křest. Letošní sborník vlastivědných prací z regionu Varnsdorfska a Šluknovského výběžku jsme prezentovali minulé úterý (31.10.) na valné hromadě Kruhu přátel muzea Varnsdorf (tj. spolku, který publikaci vydal) a dnes dopoledne na "Knižním minitrhu", pořádaném varnsdorfskou knihovnu v sále Střelnice. Jako vždy, když hovořím na mikrofon, i tentokrát jsem zapomněl na několik podstatných maličkostí spjatých s vydáním Mandavy (o spoluúčasti kolegů z Německa, poděkování sponzorům apod.) - ale od toho je koneckonců předmluva v knize, aby to napravila.

Přímo z minitrhu si několik výtisků odnesly místní knihovnice, do fondu ostatních knihoven v regionu se knížky dostanou během listopadu; zakoupení bude možné mj. v muzeu a místních knihkupectvích.

 

27.10.2006

Kompletní náklad sborníku Mandava 2006 jsme včera převzali od výrobce, tj. od rumburské SOŠ mediální grafiky a polygrafie, a uskladnili v muzeu. Puštěn do světa a ke čtenářům bude posledního října na valné hromadě Kruhu přátel muzea Varnsdorf; 4. listopadu bude představena na varnsdorfském Knižním minitrhu (obě akce se konají ve studentském centru Střelnice).

 

30.9.2006

V počítači rumburského grafického studia Martina Reina je definitivní podoba Mandavy 2006! Včera jsme spolu s ním udělali veškeré opravy a nedodělávky, které vyplynuly z korektorských zásahů. Nyní je na řadě rumburská polygrafická škola s tiskem a knihařským zpracováním. / Ze samého nadšení z dokončeného díla jsem dnes umístil na web jeho prezentaci (zde), s obsahem, předmluvou a stručným editorským komentářem. Náhled obálky tam přibude, až bude sborník fyzicky k mání, tj. právě za měsíc. / Oficiálně bude Mandava představena na valné hromadě Kruhu přátel muzea Varnsdorf 31. října na varnsdorfské Střelnici.

 

18.9.2006

V našem "mandavském koloběhu" nastala velmi oblíbená činnost - tiskové korektury. Naštěstí toho není tolik jako u loňské česko-německé publikace. / Přes prázdniny už jsem trochu pozapomněl, čím vším jsme letošní Mandavu naplnili, a tak to pro mě není úplně nezáživné čtení, ale osvěžení faktograficky velmi zajímavých dokumentů z domovského regionu. Teď v jednu v noci jsem na straně 108 ze sto šedesáti, to je nadějné. Spěchám proto, aby si během týdne, který na to máme, obtahy přečetl ještě aspoň jeden či dva kolegové. Každý z nás určitě nějaké další chyby odhalí. / Ostatně většina překlepů a nedůsledností odhalených v korekturách nevznikla v grafickém studiu, ale byla už v sazbě, kterou jsme grafikovi předali. A to jsme předtím každý materiál četli aspoň dvakrát.

 

5.7.2006

Sborník Mandava 2006 je odevzdán do tisku. Včera jsem panu Reinovi v Rumburku předal kompletní texty a obrazový materiál (cca 60 fotek a obrázků). Je toho asi na 170stránkovou publikaci. Koncem prázdnin provedeme korektury sazby a v říjnu, k datu každoroční valné hromady KPMV, bude vytištěna (jako obvykle v nákladu 1000 kusů). Po hnědé a modré obálce letos přijde na řadu zelená.

K již avizovaným statím nakonec přibyly ještě:

> Zdeněk Škoda: Prameny Mandavy. Rumburští turisté před několika lety znovuobjevili prameny říčky, zřídili tam turistické odpočívadlo a napsali o tom do časopisu Turista (1998). My článek tiskneme znovu, protože o tomto zajímavém místě ještě spousta lidí neví, a kromě toho právě po této říčce jsme předloni poprvé pojmenovali vlastivědný sborník. Pramenům Mandavy z toho důvodu bude patřit čestné místo hned na prvních stránkách knížky.

> PhDr. Jindřich Marek: Důstojníci rumburské posádky v roce 1938. Historik a publicista J. Marek je šluknovský rodák a před časem přednášel pro náš spolek o dějinách pašeráctví v našich končinách. Tématem příspěvku pro Mandavu jsou pohnuté osudy lidí, kteří v dramatických dnech Mnichovské dohody plnili v pohraničí své povinnosti s nasazením života.

> Do sborníku je pojata i Ročenka Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Je jubilejní desátá a bilancuje desetileté působení spolku.

> Letošní zdlouhavé peripetie s přípravou některých textů do sazby a několik nedorozumění s jejich autory mě přivedly k napsání jakéhosi návodu pro potenciální přispěvatele do sborníku. Bude to otištěno přímo ve sborníku a (po jejich definitivní úpravě) i na tomto webu.

 

20.6.2006

Kromě posledně zmíněných příspěvků se v letošní Mandavě objeví ještě tyto texty:

> Jan Štika zpracoval pohnutou historii "Kablovky" - bývalého rekreačního objektu v osadě Rozhled pod hradem Tolštejnem. Připojena je i zajímavá fotodokumentace, zachycující jak podobu prosperující nejvýznačnější nemovitosti osady, tak její neslavný pád do ruin.

> Na téma varhany ještě došel příspěvek od Milana Šebka, doplňující dva dříve publikované texty o varhanách ve varnsdorfských kostelech (v děkanském na náměstí a ve zdevastovaném býv. evangelickém kostele). Autorem citovaných nových informací je ovšem již zmíněný dr. Vít Honys z NPÚ.

> Již delší dobu opatrujeme stať, kterou nám zaslal pracovník litoměřického muzea dr. Oldřich Doskočil. Zpracovává obsáhlou monografii o rodině Klarových (Alois Klar, zakladatel slepeckého ústavu v Praze, a jeho potomci; odtud i název pražského Klárova) a věnoval nám k publikování kapitolu Alois Klar (1763 - 1833) a Rumburk. Budoucí slavný muž totiž po jistou část života v Rumburku často pobýval a oženil se s dcerou rumburského velkoobchodníka Jana Antonína Schöna. Půjde asi o nejobsáhlejší stať v letošním sborníku, autor totiž bohatě využil citace z Klarovy korespondence.

> Jaroslava Štěpánková: Krajina podstávkových domů - přízemí. Pokračování osvětového materiálu o jedinečném fenoménu lidové architektury v našem regionu.

> Z měsíčních svodek varnsdorfského meteorologa Jaroslava Sedláčka jsme i letos připravili Stručný přehled počasí v roce 2005.

> Josef Rybánský: Knihovna muzea Varnsdorf. Stručná charakteristika fondu muzejní knihovny možná inspiruje další badatele k jejímu využívání.

> Ředitel varnsdorfského divadla Martin Louka dodal historické ohlédnutí za zdejším bývalým profesionálním hereckým souborem. Inspirací k článku je padesátileté výročí divadelní budovy na Tyršově ulici, proto i název příspěvku: Divadelní narozeniny.

> V oddíle Hosté bude představeno Lužickosrbské muzeum v Budyšíně a místo zde dostane také medailon Steffena Langeho - lužickosrbského výtvarníka, k jeho 75. narozeninám (napsala jej Christina Bogusz). Součástí jsou i ukázky jeho grafických prací. / Další práce, které mohly být zařazeny v tomtéž oddíle, prozatím nepublikujeme. Například ze Žitavy máme k dispozici zajímavý text s církevně-uměleckou tematikou - oltářní plátna. Nepodařilo se však zajistit kvalitní překlad - řada použitých speciálních termínů byla zatím nad síly zatím oslovených překladatelů.

 

5.6.2006

Začínají se tyčit obrysy nového sborníku Kruhu přátel muzea Varnsdorf, Mandavy 2006. Bude se více podobat Mandavě předloňské než loňské, zejména tím, že nebude dvoujazyčná. Loňský přeshraniční projekt byl výjimečný - a pro náš redakční tým natolik náročný, že jsme o jeho opakování v následujícím roce nemohlo být řeči. / Letošní desáté výročí vzniku spolku by se mělo na sborníku projevit několika ohlédnutími za spolkovou činností. (Tedy mimo jiné i za publikačními aktivitami - letmým pohledem do záhlaví této webové stránky se přesvědčuji, že Mandava 2006 bude jubilejní dvacátou knížkou.)

Co zajímavého se v nové Mandavě objeví? Vyjmenuji prozatím stati, které jsou již v mém počítači po redakčním zpracování:

> Náš stálý spolupracovník Miroslav Plekanec z Hornického muzea v Jiřetíně pod Jedlovou se i tentokrát pohybuje v těsné blízkosti Tolštejna, vlastně tentokrát přímo pod hradem - jeho článek nese název Neznámé podzemí, tajná chodba z hradu Tolštejna, štola, nebo zbytky systému středověkého opevnění?

> Z význačných místních rodáků bude tentokrát připomenut Vincenc Pilz, ve své době věhlasný sochař. S jeho biografií a nejvýznamnějšími díly čtenáře seznámí Peter Pinkas, jeden z umělcových potomků, žijící od 60. let v německém Böblingenu.

> Odborník z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem PhDr. Vít Honys před časem ve Varnsdorfu přednášel o historických varhanách a posléze vyhověl naší prosbě o příspěvek o varhanách ve Šluknovském výběžku

> Pokračování historie letectví od Egberta Wünscheho - překlad další části z jeho knížky je nazván Nouzové přistání. O tom, jak předváděcí let pilota Pentze skončil ve Varnsdorfu dříve, než vůbec začal, můžeme číst spíše s pobavením, nehoda nebyla tragická.

> Se jménem varnsdorfského podnikatele Morize Schnitzera se setkáme již poněkolikáté, tentokrát v souvislosti se 100. výročím založení zahrádkářských osad ve Varnsdorfu. Materiál dodal Josef Vajs.

> Rubriku Před sto lety připravuje paní Krista Fleknová. Z dobového tisku vybrala nejzajímavější události z Varnsdorfu a okolí v roce 1906.

Další příspěvky čekají na redakční zpracování a další jsou na cestě od autorů.

// A jedno editorské zasakrování. Věnujete mravenčí péči desetistránkovému odbornému příspěvku, dokončíte redakční a sazečskou práci - načež dojde od autora nová verze stati, s nevinnou poznámkou, že to dal ještě někomu zkouknout a posílá to znovu s nějakými předělávkami. To byste vraždili. (Ale nakonec vychladnete a dáte autorovi spíše za pravdu, protože každá verze po zkouknutí je určitě lepší než ta před zkouknutím.)

 

5.11.2005

Mandava/Mandau 2005 - kromě toho, že se již dostala k mnoha čtenářům z řad členů KPMV - byla prezentována na valné hromadě spolku (25.10. při mém krátkém vstupu do programu) a 5.11. na knižním minitrhu ve varnsdorfské Střelnici - tam formou rozhovoru moderátora M. Louky se všemi třemi členy české redakce.

Dozvídám se definitivní informaci, jak to bude s jejím prodejem. S koncem listopadu oficiálně končí projekt podpořený grantem od Evropské unie a 1. prosincem může začít prodej. Cena je stanovena na 100 Kč. K dostání bude - podobně jako předchozí sborníky - v muzeích, knihkupectvích a vybraných trafikách.

 

21.10.2005

Sborník Mandava/Mandau 2005 je vytištěn! Tiskárna SOU polygrafického v Rumburku nám již předala první část nákladu.

Listuji autorským výtiskem s očekáváním, kdy narazím na nějakou fatální chybu, kterou jsme v kvaltu korektur přehlédli. Je železným pravidlem, že když ne zrovna já, tak jiní čtenáři jistě najdou. // Už jsem našel! A sice trapný zmatek v křestním jméně léčitele Schnitzera, o němž pojednává německý text na s. 199-201. Správně se jmenuje Moriz, ne Moritz. V článku samém je správná, v nadpisu, popisku u obrázku a v obsahu bohužel špatná varianta. / Překlep v předmluvě je proti tomu jen titěrnou lapálií.

269stránková dvojjazyčná vlastivědná publikace v modré barvě bude poprvé představena na valné hromadě Kruhu přátel muzea Varnsdorf 25. října ve studentském sále Střelnice ve Varnsdorfu.

Další prezentace sborníku se odbude na III. regionálním knižním minitrhu 5. listopadu na tomtéž místě, a to přibližně v 10.30 hodin.

***

Mandava/Mandau 2005 má vlastní webovou stránku (zde), kde je k dispozici seznam publikovaných statí.

 

19.9.2005

Redakčním kolektivem již prošly veškeré texty sborníku Mandava/Mandau 2005 ve stránkových korekturách. Oprav bylo dost a dost -překlepy, gramatika, grafika, někde kupodivu i věcné zásahy do textu. Ale nemaluji si, že jsme odhalili všechny chybičky. // Pan Rein opravy provedl přímo v sazbě (částečně jsem mu u toho asistoval, neb je někdy složité se v našich škrtancích a vsuvkách vyznat). Spolu s ním jsme také rozhodli o definitivní podobě obálky, o přesném zařazení barevné přílohy s fotografiemi J. Zosera a dalších několika "maličkostech".

Dnes šla knížka do tisku (o ten se postará SOU polygrafické Rumburk)

***

A taky jsem konečně dokončil webové stránky o všech knížkách, které v KPMV vyšly (ať už jsem se na nich podílel, nebo ne). Viz odkazy v záhlaví a patě stránky - tam to všechno najdete.

 

8.9.2005

Neflákám se. Korektury Mandavy 2005: přečteno a opraveno všech 150 stran českého textu. Ale ještě dostanu k opravám ročenkovou část. Kolem korektur německých textů, které dělá kolega Wohlmann, nastaly nějaké problémy, do sazby se dostaly omylem starší verze textů, zatímco byly k dispozici už verze opravené. Ale podle pana Reina, který je musí znova vysadit, se to poddá.

Spíš mě mrzí, že v časové v tísni před prázdninami jsme nestačili důsledněji pročíst leckteré věci - zejména překlady z němčiny. Tam bude korekturních zásahů hodně a asi to neproběhne docela hladce a plynule.

 

Mezitím mi prošel rukama zbytek textů pro „Podzemí Šluknovska a Lužických hor“. Jeho tříčlenný autorský kolektiv Přemysl Brzák - Otakar Fabiánek - Petr Havránek připravuje k tisku druhé, podstatně rozšířené vydání. (První vyšlo v r. 1995 pod názvem „Podzemí Šluknovska“ a je již dávno rozebrané).

Potěšilo mě, že autoři zařadili - kromě vyloženě odborných geologických, hydrologických a biologických pasáží - také trochu beletrie: pověsti, legendy nebo i vlastní zážitky vztahující se k té které štole nebo jeskyni. Po všemožných ložiscích tvořících 5 - 10 m mocnou diabasovou žílu (nyní klasifikovanou jako dolerit) východo-západního směru, strmě uloženou v biotitickém granodioritu (lipovsko-rožanském), a navíc zrudněnou kyzy, a to niklonosným pyrhotinem, chalkopyritem a pyritem jsem si tím pádem konečně trochu početl.

Vzhledem k náročnosti textu mě uklidňuje, že moje „korektury“ jsou jenom předběžné a že definitivní revizi textu si vezmou na starost profesionálové z nakladatelství. Kniha by prý mohla být v tisku do Vánoc. /// [Doplňuji po roce: Kniha do tisku nakonec nešla. Údajně nedošlo k dohodě mezi nakladatelem a tvůrčím kolektivem o rozsahu, tj. o požadavku na podstatné rozšíření zpracovávaného území. Fakt škoda. Po knížce - kdyby vyšla - by se jenom zakouřilo.] /// [Doplňuji po dalším roce, v říjnu 2007: Kniha do tisku nakonec půjde. Autorský kolektiv připravil vlastními silami sazbu a našel partnery pro financování tisku. Knihy se tedy dočkáme někdy na přelomu let 2007/08]

 

2.9.2005

Loňský sborník Mandava 2004 a předchozí Ročenky KPMV (zatím dvě) se dočkaly svých webových stránek! Viz odkazy v záhlaví. Tím začínám plnit slib z prvního "editorského zápisku" o webové prezentaci sborníků Kruhu přátel muzea Varnsdorf (popř. i jiných publikací, do kterých jsem se nějak "naboural").

 

19.8.2005

Rukopis knihy kapelníka a hudebního badatele Igora Heinze "Hudba na Šluknovsku" má opět naději na vydání! Už asi popáté. Všechny předchozí pokusy selhaly, i ten, kdy se publikace ujal Kruh přátel muzea Varnsdorf (před 3 roky, tehdy do rozpracovaného projektu vstoupily technické problémy a bohužel i komunikační potíže).

Ve varnsdorfském muzeu se dnes konala schůzka s německým vydavatelem, který chce tuto velezajímavou historicko-muzikantskou záležitost dotáhnout do konce a počítá dokonce s vydáním německé i české verze. Klíčové bude ovšem přidělení dotace z Česko-německého fondu budoucnosti.

Moje účast na schůzce vyplývala z toho, že jsem se před těmi třemi roky podílel na redakci a korekturách textu. Ani tentokrát nebudu bez práce. Bude mimo jiné potřeba naskenovat některé obrazové přílohy, jejichž originály nelze zapůjčit do Německa.

[Dodávám o mnoho později: Dotace se nekonala. Teprve v roce 2011 jsme získali mecenáše a kniha "Z hudební minulosti Šluknovska" se nakonec dočkala vydání v únoru 2012. Viz zde.]

 

14.8.2005

Před týdnem jsme panu Reinovi dodali poslední doplňky textu a také celou - opravenou - německou část sborníku. Výměnou jsme od něho obdrželi obtahy prvních 30 stran v češtině. Nyní netrpělivě očekáváme zbytek. A pak se bude číst, číst, číst, opravovat, opravovat, opravovat... Samotný tisk v SOU polygrafickém se v harmonogramu přesunul na druhou polovinu září, čili nebude, doufám, na korektury až tak hrozný kvalt.

 

27.6.2005

Grafickému studiu pana Reina v Rumburku jsme s redakčním kolegou Filipem slavně předali do tisku kompletní sborník Mandava/Mandau 2005! Materiály nám nakonec nabobtnaly na 210 stran textu bez obrazových příloh a inzerce; z toho cca 70 stran v němčině. Z přípravy německé části nemám nejlepší pocity: byl bych rád měl tak měsíc času navíc na vychytání drobných nedodělků, které se budou dohánět ještě při sazbě a v korekturách. Předání materiálů mělo ještě jednu drobnou vadu: Když se pan Rein chtěl podívat na CD s elektronickou podobou sborníku, otevřel prázdnou krabičku. Disk jsem zapomněl ve Varnsdorfu v počítači, kde jsem ho vypaloval. No, prý bude tak hodný a příležitostně se u mě pro něj staví. (Nakonec je do Rumburku dopravil Filip. Díky.)

 

23.6.2005

Do infarktového finiše před předáním do tisku přišlo docela zásadní rozhodnutí: Nebudou dvě publikace (česká Mandava a německá Mandau), ale jedna dvojjazyčná. Co to všechno obnáší, zjišťujeme za pochodu: přepsání předmluv, dilema, zda rozházet již sestavené pořadí, nebo ponechat současné i za cenu dvojího tisku stejných obrázků, nový grafický návrh obálky...

 

19.6.2005

Veškeré příspěvky pro Mandavu 2005 v češtině jsou pohromadě, v jednom wordovém souboru, s odkazy na obrázky a fotky, které ale je ještě potřeba sesypat na jedno CD. Na uspořádání a "slévání" textů jsem strávil celé nedělní odpoledne a večer. Zbývá s kolegy redaktory dopilovat řadu maličkostí a nejasností. Ještě není téměř šáhnuto na "Ročenku KPMV", která má být ke sborníku připojena. Na to snad bude čtvrteční či páteční odpoledne. A připravit pro sazbu inzertní část.

S německou verzí Mandavy se to má tak, že veškeré překlady jsou snad hotové a procházejí jazykovou kontrolou. Pak se musí také uspořádat a dopilovat, nemám představu, kolik to bude obnášet práce. A už vůbec nemám představu, jako to za týden všechno stihnem.

 

15.6.2005

Němčinu neovládám, ale do přepisu čtyřstránkového něm. textu do počítače jsem se pustil s chutí. Na poslední chvíli se totiž zjistilo, že existuje jen strojem na papíře. Je to o událostech roku 1938 v obci Studánka, autorem je kovaný studánkolog Helmut Hocke. Vyjde i v české verzi Mandavy.

 

14.6.2005

Poslední schůzka společné česko-německé redakce před odevzdáním Mandavy do tisku. Řešily se hlavně zbývající práce na překladech do němčiny a zajištění korektur. Chudák pan Wohlmann ze Schirgiswalde na ně bude mít šibeniční termín.

 

6.6. 2005

Přemohl jsem se a po vícerém odkládání jsem zplodil předmluvu k publikaci, o které je tu pořád řeč - k vlastivědnému sborníku Mandava 2005. Jsou to vlastně dvě předmluvy - k české i k německé verzi knížky. Ještě se k nim musí vyjádřit redakční kolegové. Měl jsem při psaní pocit důležitosti. Stává se totiž, že si předmluvu několik důkladných čtenářů i přečte.

 

31.5.2005

Překlady českých textů do němčiny byly hlavním tématem dnešní schůzky české části redakce Mandavy 2005. I přes moji počáteční nedůvěru se podařilo najít překladatele pro deset různě obsáhlých a různě náročných statí, a to hlavně díky širokým kontaktům obou mých redakčních kolegů Filipa Mágra a Josefa Zbihleje. Největším oříškem pro přetlumočení bude nejdelší a asi i odborně nejnáročnější příspěvek - již zmíněný (27.4.) text M. Plekance o nálezech v Míšeňské dolině. (Několik němčinářů už ho odmítlo, další si ho prozatím vzal "na zkoušku".)

Hotové překlady bude nutné během první poloviny června svěřit německým kolegům k jazykovým úpravám, aby se vše kompletně mohlo do prázdnin předat k sazbě.

Překlady v opačném gardu - z němčiny do češtiny - jsou už z větší části hotové; ale i s těmi se bude ještě pracovat.

Čeká nás také ještě kompletace cca dvacetistránkové přílohy - Ročenky Kruhu přátel muzea Varnsdorf 2004-2005 (přehled činnosti všech klubů, výsledkové listiny soutěží, hospodaření, přírůstky v knihovně, fotodokumentace...).

Kolegové mají navíc nelehký úkol sjednat sponzorské příspěvky s místními firmami, abychom se nedostali do "minusu". I přes grantový příspěvek totiž musíme ve financování projektu naplnit "vlastní vklad".

 

18.5.2005

Na starších mapách Šluknovska objevíme několik zvláštních ostrůvků českého území uprostřed území Saska - např. obce Schirgiswalde a Niederleutersdorf. V té druhé se údajně schovával pověstný loupežník Karásek a byl pro četnictvo díky zdvojené hranici fakticky nedostupný. Tato územní kuriozita mě už kdysi dávno zaujala, ale na vysvětlení jsem nikde nenarazil - až na přednášce německého kolegy Jochena Kaminského letos v lednu. Ten o českých enklávách v Sasku napsal i historickou stať a věnoval ji do našeho sborníku Mandava 2005, kde bude publikována v překladu Jiřího Podlešáka.

Redakční schůzka 17.5. řešila hlavně náplň německé verze sborníku. Texty, které si němečtí kolegové vybrali z naší zásobárny vlastivědných statí, se teď budou zuřivě překládat, aby se vše stihlo v termínu (překlady, korektury, sazba, korektury sazby, tisk - vše do XI 2005).

 

14.5.2005

Od německých kolegů, konkrétně od Christiny Boguszové, jsme pro sborník Mandava 2005 obdrželi příspěvek Mathias Wenzel Jäckel - ein Bildhauer des Barock. Dílo sochaře Jäckela, pocházejícího z Horní Lužice, krášlí i Karlův most. Dále došla vizitka muzea v nedalekém Eibau - stať o mechanickém betlému Bernharda Jentsche, mistrovském díle z let 1912-48. V letošním sborníku bude pokračovat historie pokusů kutání uhlí ve Varnsdorfu - autor Miroslav Veselý se dostal ke 20. letům 20. století.

Kompletní obsah Mandavy bude znám po redakční schůzce 17.5.

 

5.5.2005

Dnešní redakční setkání konstatovalo, že sborník Mandava 2005 je naplněn. Tedy - pokud dodrží sliby autoři, kteří nám své příspěvky ještě dluží. Ze zajímavých novinek, které na redakčním stole přibyly, mě nejvíce potěšily Klasicistní portály ve Varnsdorfu (dodal Petr Lissek). Letos bude slabší přírodovědná sekce. Např. náš dvorní broukolog Lukáš Blažej má naléhavé studijní povinnosti.

 

1.5.2005

Před dvaceti lety a dvěma měsíci jsem nastoupil do svého prvního zaměstnání - do metodického oddělení varnsdorfské knihovny. (Pobyl jsem tam 7 měsíců až do doručení povolávacího rozkazu.) Pracoviště existuje dodnes. Má v péči veřejné knihovny ve Šluknovském výběžku. O systému fungování venkovských knihoven (nebo vůbec o jejich existenci) se toho moc neví, ani o tom, že v péči o venkovské knihovny je v rámci republiky právě Děčínsko a Šluknovsko jednou z nejdéle a nejlépe fungujících oblastí. Jak to celé probíhá, je popsáno v příspěvku Anny Pekárkové o Úseku regionálních služeb MěK Děčín - pracoviště Varnsdorf pro sborník Mandava 2005. Pro nedočkavce alespoň výčet veřejných knihoven, které mají pod palcem: Dolní Podluží, Dolní Poustevna, Doubice, Filipov, Horní Podluží, Chřibská, Jiřetín pod Jedlovou, Jiříkov, Krásná Lípa, Lipová, Mikulášovice, Rožany, Rybniště, Staré Křečany, Šluknov, Velký Šenov, Vilémov.

 

30.4.2005

Péčí Kruhu přátel muzea Varnsdorf bylo během osmi let publikováno cca 140 příspěvků v devíti vlastivědných sbornících. Jejich přehled zatím není k nahlédnutí webových stránkách muzea, tak ho teď vkládám na moje stránky: Bibliografie příspěvků ve sbornících KPMV. Kromě toho je tam i seznam monografických publikací vydaných tímto spolkem.

Na publikacích jsem se podílel jako editor a korektor, popř. jako autor doprovodných textů. (Nejpracnějším úkonem je ovšem "učesání" příspěvků dodaných některými méně pečlivými autory.)

 

27.4.2005

Budoucí sborník Mandava 2005 se začíná plnit zajímavými materiály! Sešlo se už několik příspěvků dost dobrých na to, aby se čtenáři měli na podzim na co těšit. Například M. Plekanec referuje o nálezech v Míšeňské dolině poblíž Tolštejna, F. Sajdl popisuje nešťastnou událost - explozi ve Chřibské v roce 1924, K. Stein popisuje okolnosti vzniku pomníku Friedrichu Schillerovi na vrcholu Jedlové. Pomníčky, tentokrát v souvislosti s prusko-rakouskou válkou r. 1866, si zvolil za téma Josef Woisetschläger. Jan Štika se dopátral tajemství podivného razítka na poválečném dokumentu ze Žitavy.

Poněvadž letos připravujeme vlastivědný sborník v užší spolupráci s německými sousedy (vyjde i německá jazyková verze), budou k dispozici i zajímavosti zpoza hranic - například o kuriózních českých enklávách v Sasku píše J. Kaminsky, který na toto téma nedávno přednášel ve Varnsdorfu; E. Wünsche svolil k překladu kapitoly ze své knížky o historii letectví v Kottmaru. Další slíbené příspěvky očekáváme. V české verzi bude jako vždy "Ročenka Kruhu přátel muzea Varnsdorf". Mandava 2005 bude už desátým vlastivědným sborníkem KPMV. Časem bych chtěl na těchto stránkách prezentovat obsah, obálky, dostupnost těchto knížek apod.
Více o vydavateli: Kruh přátel muzea Varnsdorf.