Martinova hlavní stránkaEditorovy zápisky

Rozcestník publikací


 

MANDAVA/MANDAU 2010

Vlastivědné čtení z Varnsdorfu, Šluknovského výběžku a saského příhraničí

Heimatkundliches Lesen aus Varnsdorf, dem Schluckenauer Zipfel und dem sächsischen Grenzgebiet

Ročenka Kruhu přátel muzea Varnsdorf 2009-2010

Jahrbuch des Kreises der Museumsfreunde in Varnsdorf 2009-2010


 

Vydal Kruh přátel muzea Varnsdorf v listopadu 2010 v nákladu 1000 výtisků. 292 s.

V jazyce českém a německém (něm. část má 99 s.).

Sestavila redakce ve složení: Martin Havlíček, Mgr. Filip Mágr, Mgr. Josef Zbihlej, Jarmila Winklerová, Dieter Winkler, Stefan Wollmann, Rudolf Breuer.

Grafická úprava: Jiří Beran. Obálku navrhl: Martin Rein. Tisk: SOŠMGP Rumburk.

 


 

Obsah:

 

Předmluva

 

Miscellanea Mandaviensis / Mandavské rozmanitosti

Před sto lety. Varnsdorf a okolí v roce 1910

Petr Mandažiev: K počátkům tvorby Zachariase Hoffmanna z Lipové

Josef Rybánský: Kaple sv. Jana Křtitele a křížová cesta na Hutbergu v Rumburku

Klára Mágrová: Výstavní projekt „Architektonické návrhy Johanna Lucase Hildebrandta pro sakrální stavby na Šluknovsku“

Petr Pánek: Stavební vývoj poválečných Mikulášovic (1945-1989)

Alfred Wenzel: Varnsdorfská pošta

Martin Kretschy: Osud jednoho domovského listu

Ester Sadivová: Vzpomínka Erny Šemberové (18. 3. 1927 – 12. 1. 2010) z Rumburka na hostinec „Zelený strom“ a jeho historii

Filip Stojaník: Vzpomínky politické vězenkyně Hany Truncové na pracovní útvar ve Varnsdorfu

Miroslav Plekanec: Staré kutací práce na Kozím hřbetu nad Dolním Podlužím

Miroslav Veselý: Kutací pokus na Křížovém vrchu ve Šluknově

František Sajdl: Mikulášovická lokálka

Jaroslav Moravec: Tisk československých platidel ve Varnsdorfu (II)

Oldřich Doskočil: Erwin Görlach (1902-1974)

Lukáš Blažej: Významné druhy brouků Velkého rybníka a Světlíku

Konrád Brotz: Průzkum zón pozitivní energie na vrchu Hrádek ve Varnsdorfu

Jana Krausová: Sdružení Tadeáše Haenkeho, občanské sdružení ve Chřibské

Jitka Tůmová: Stěžejní akce Občanského sdružení Studený a Lipnice v roce 2009

Ilona Martinovská: Městská knihovna Varnsdorf. Provizorium skončilo po 33 letech

Milan Šebek: Také Varnsdorf patřil do služebního obvodu Franze Kafky

Jak přišlo sklo do Čech [O knize W. A. Friedricha Die Wurzeln der nordböhmischen Glasindustrie und die Glasmacherfamilie Friedrich]

Jiří Hušek: Stručný přehled počasí ve Varnsdorfu v roce 2009

 

Hosté

Andreas Gerth: Modré kameny

Ute Hultsch: Kreslič vzorů - neobyčejné zaměstnání v Großschönau

Hans Wermes: 200 let piva v Eibau v Horní Lužici

 

Mandau 2010

Petr Mandažiev: Der Bau der Kirche und des Seelsorgerhauses in Fukov (Fugau)

Petr Janák: Klassizistische Bürgerhäuser in Warnsdorf

Josef Rybánský: Kapelle des heiligen Johannes des Täufers und der Kreuzweg auf dem Hutberg

Klára Mágrová: Das Ausstellungsprojekt „Architektonische Entwürfe von Johann Lucas Hildebrandt für sakrale Bauwerke im Gebiet Šluknov (Schluckenau)“

Miroslav Plekanec: Schwindende montane Denkmäler des Lausitzer Gebirges

František Sajdl: Requiem für die Glashütte Kreibitz

František Sajdl: Die Nixdorfer Lokalbahn

Jan Štika: Wieder-Zugänglichmachung des St. Georgenthaler Bergwerkes für die Öffentlichkeit – eine 75 Jahre alte touristische Attraktion

Jitka Tůmová: Der Bürgerverein von Kaltenbach und Limpach

Václav Hieke: Eine Publikation über das Karltal erscheint

Milan Šebek: Varnsdorf gehörte auch zu den Dienststellen von Franz Kafka

 

Ročenka Kruhu přátel muzea Varnsdorf 2009-2010

Slovo starostky spolku

Základní údaje o spolku (vznik KPMV, výbor, kluby při KPMV)

Hospodaření KPMV

Přehled udělených grantových příspěvků

Zlatá múza severu pro KPMV

Z činnosti jednotlivých klubů

Webové stránky KPMV

Členové KPMV

PhDr. Tomáš Edel (1951-2010)

Věra Kavanová (1922-2010)

Fond studovny KPMV

Seznam publikací prodávaných v muzeu ve Varnsdorfu

Soutěže (Fotorok - výsledky, propozice)
Poděkování

Publikace vydané Kruhem přátel muzea Varnsdorf

Informace pro potenciální spolupracovníky - přispěvatele do sborníku Mandava

 


 

Předmluva ke sborníku Mandava/Mandau 2010

 

Vážení čtenáři,

v pořadí čtrnáctá ročenka Kruhu přátel muzea Varnsdorf (KPMV) svým čtenářům přináší další porci vlastivědného čtení se zaměřením na Varnsdorf a region Šluknovského výběžku. Podruhé za svou existenci - s odstupem pěti let - vychází v podobě česko-německého sborníku.

Čeští čtenáři v něm najdou více než dvě desítky nových textů. Jejich autory jsou zpravidla stálí spolupracovníci KPMV jak z české, tak z německé strany státní hranice. V oddíle Miscellanea Mandaviensis (Mandavské rozmanitosti) jsou soustředěny příspěvky týkající se Varnsdorfu a Šluknovska. Do oddílu Hosté jsme zařadili tři příspěvky týkající se sousedních regionů.

Německá část obsahuje výběr jedenácti textů; většina z nich jsou překlady příspěvků z předchozích vydání sborníku, ve čtyřech případech jsou to německé verze nových textů, které jsou zde otištěny současně i v češtině. (V těchto případech jsme obrazové přílohy nevkládali duplicitně, u německých textů najdete odkazy na příslušné strany v české části publikace.)

Na závěr je připojen - tak jako vždy - přehled činnosti našeho spolku v uplynulé sezoně: Ročenka KPMV.

Redakce sborníku není profesionálním týmem. Editorskou přípravu zajišťují pouze dobrovolní pracovníci - členové a spolupracovníci spolku KPMV. Doufáme, že čtenáři prominou případné z toho plynoucí nedostatky. Snažili jsme se, aby jich bylo co nejméně.

Děkujeme autorům, kteří přispěli do této publikace; děkujeme kolegům, kteří se ujali náročné úlohy překladatelů odborných textů; děkujeme všem dalším, kteří jakýmkoliv způsobem pomohli na svět doposud nejrozsáhlejší publikaci vydané naším spolkem.

Zvláštní poděkování náleží Fondu malých projektů Euroregionu Nisa Ziel 3/Cíl 3 za grantový příspěvek na projekt „Spolupráce českých a německých muzeí - Zusammenarbeit Tschechischer und Dueutscher Museen“. Kromě vydání této publikace jsou součástí projektu také vzájemné návštěvy pracovní skupiny „Muzea“, exkurze a výměna informací mezi pracovníky muzeí a regionálními badateli z obou stran hranic Šluknovského výběžku. Saským partnerem projektu je Förderverein zur Entwicklung der Grenzregion „Obere Mandau/ Spreequellen“ e. V. (Eibau).

Redakce

 

Redakční kolektiv:

ČR

Martin Havlíček, člen Kruhu přátel muzea Varnsdorf
Mgr. Filip Mágr, vedoucí klubu přátel historie Kruhu přátel muzea Varnsdorf
Mgr. Josef Zbihlej, jednatel Kruhu přátel muzea Varnsdorf
Rudolf Breuer, tlumočník
SRN

Jarmila Winklerová, Seifhennersdorf
Dieter Winkler, Seifhennersdorf
Stefan Wollmann, Schirgiswalde

 


Komentář:

S odstupem pěti let jsme si troufli na další dvoujazyčný sborník. Dostali jsme totiž od Euroregionu Nisa peníze na česko-německý projekt "Spolupráce českých a německých muzeí". Peníze jsme vlastně ještě nedostali, máme na ně nárok až zpětně, ale naštěstí nás finančně založil jeden z našich movitějších příznivců. / V redakčním kolektivu jsme tedy opět přivítali pana Wollmanna ze Schirgiswalde a tlumočníka pana Breuera z Rumburku, kteří s námi spolupracovali už posledně; našimi novými kolegy se stali manželé Winklerovi ze Seifhennersdorfu. Ti všichni se zkušenostmi s vlastivědnou a osvětovou publicistikou. Navíc účast paní Winklerové coby rodilé Češky nám - vedle služeb pana Breuera - velmi usnadňovala komunikaci. / Manželé Winklerovi se myslím velmi zasloužili o kvalitu německých textů, velmi zodpovědně totiž přistoupili k revizi překladů do němčiny. Vlastně jim mohu poděkovat za záchranu cti naší ročenky, neb práce některých překladatelů měla, řekněme, kolísající úroveň. V jednom případě jsme dokonce přistoupili k odmítnutí již hotového překladu a k pořízení nového, i s tím rizikem, že se tím pozdrží vydání. / Vydání se nakonec pozdrželo, ale důvodem byla protahující se konečná příprava k tisku. Korektury textu, který měl oproti normálu o třetinu větší rozsah, koordinace zásahů do obou jazykových verzí, účast většího počtu lidí zasahujících do konečné podoby knížky - to vše nás nakonec donutilo v tiráži přepsat říjen na listopad.

Mezi autory letošních příspěvků (těch v češtině) najdete opět několik nových jmen. Třeba Ester Sadivovou z rumburského muzea, Filipa Stojaníka, studenta z Rumburku, Petra Pánka, který se během přípravy publikace přestěhoval ze Šluknova do Rumburku... Zkrátka, jestli se Varnsdorf a Rumburk někdy tváří jako rivalové, v našem případě platí právě opak.

K tomu nejzajímavějšímu, co se v letošní Mandavě dá nalézt, patří druhá část stati Jaroslava Moravce o podílu varnsdorfské tiskárny Strache na emisi prvních československých bankovek v roce 1919, se spoustou zajímavých detailů organizačního i technologického rázu. Za rok bychom se měli dočkat poslední, třetí části článku. / Za svých studií na rumburském gymnáziu jsem se několikrát octnul na kopci zvaném Strážný vrch, "Strážák". Stojí tam kaple, nyní obhospodařovaná pravoslavnou církví. (Její duchovní správce Antonij Drda nám věnoval příspěvek do ročenky v roce 1999.) Teprve z článku Josefa Rybánského jsem zjistil, že návrší neslo dříve název Hutberg a že pozapomenutá historie kostelíku a křížové cesty v této lokalitě nepostrádá na zajímavosti. / Na stránkách publikace se sešlo hned několik vylíčení pohnutých životních osudů - dočtete se o nich v příspěvcích M. Kretschyho, E. Sadivové a F. Stojaníka. / Po čase se na naše stránky opět vrátil "broukolog" Lukáš Blažej - jeho příspěvek je vlastně jediným letošním zástupcem přírodovědné tématiky (když odhlédneme od průzkumů zón pozitivní energie předkládaných K. Brotzem). Ale vlastně sem můžeme zahrnout ještě krátkou geologicko-historickou exkurzi Andrease Gertha za modrými kameny, kterou jsme z důvodu regionálního přesahu přidělili do oddílu Hosté. / Osobní vztah mám k tématu varnsdorfského knihovnictví. Jako čtenář a kdysi i jako knihovník jsem se s knihovnou několikrát stěhoval po jejích nespočetných štacích z baráku do baráku. Ředitelka knihovny I. Martinovská vyslyšela mé přání a s odstupem jednoho roku po zabydlení na konečně definitivní adrese popsala, jak to bylo se stěhováním a jak teď instituce využívá svých nových možností.

 


Publikace Kruhu přátel muzea Varnsdorf (kromě již rozebraných titulů) lze získat v muzeu ve Varnsdorfu, tel. 412 334 107, e-mail: kpmv@quick.cz.

Více o vydavateli: Kruh přátel muzea Varnsdorf