Tudy zpět na Martinovu hlavní stránku - Dramaturgovy zápisky - archiv


 

Dramaturgovy zápisky

(neoficiálně z MD Varnsdorf)

2011

 

[ Oficiální web: Městské divadlo Varnsdorf ]

 

 


 

Od května 2011 již k aktualizaci této stránky nedošlo. Nevybyly síly a ani do budoucna to nevypadá nadějně. Bylo by o čem pokračovat - o pořadech konce sezony 2010-2011, o novinkách, které vnesl do dramaturgie i provozu divadla nový ředitel. Zpětně mohu posloužit alespoň rozhovorem, který koncem května poskytl místnímu čtrnáctideníku Hlas severu č. 11/2011): "Nový ředitel Martin Musílek se představuje". Celé si to můžete přečíst zde.

Ostatně, před začátkem nové sezony v srpnu 2011 byla spuštěna nová verze vlastních stránek divadla - na stále stejné adrese http://divadlo.varnsdorf.cz. Jejich čtenář se pokochá i dozví víc než v jejich starší verzi.

"Dramaturgovy zápisky" z varnsdorfského divadla, pořizované od dubna 2005 do května 2011, tímto končí.

 


 

8.5.2011 ne

Dubnové akce ve zkratce:

U nás pravidelně hostující Městské divadlo Mladá Boleslav tentokrát přivezlo autorské představení: Jejich kmenový herec Ota Jirák napsal komorní hříčku o starších manželích Smím prosit? - a sám v ní spolu s Evou Reiterovou a Petrem Bucháčkem pochopitelně účinkuje. Hrálo se v předplatném "A" 11. dubna.

Do předplatného "C" jsme za předposlední večer sezony (20.4.) zvolili v Praze velmi úspěšnou groteskní hru Dioptrie růžových brýlí - dramatický debut písničkáře Xindla X z repertoáru Švandova divadla. V "céčku" jsme výjimečně dali přednost zajímavému titulu před mediálně hvězdným obsazením. Většina ohlasů nám dala za pravdu.

Brněnské Divadlo Slunečnice s frontmankou Kristýnou Šebkovou nám rozparádilo malé děti (od školek po třetí třídu) muzikálem Hrajeme si s pohádkou. Písničky z pohádkových filmů je dostaly do varu. Uspěl ovšem i Filmový koktejl známých melodií - to v hledišti seděly děti ze sedmých až devátých tříd. Dělo se 5. a 6. dubna.

A když jsme u dětí a u návštěv z Brna: po několika letech se k nám vrátili pejsek s kočičkou, s jejichž čapkovskými příběhy Hravé divadlo Brno potěšilo školkové i družinové děti 14. dubna.

Ještě tentýž den večer se to u nás zaplnilo naopak staršími a nejstaršími ročníky. Aleš Cibulka a Vladimír Hron přijeli s pořadem Zábavně o stáří? S ním navštěvují místa zapojená do projektu "Zdravých měst". Starosti spojené s vyšším věkem, ventilované v diskusních blocích (na pódiu s nimi byli i místostarosta, ředitel nemocnice a vedoucí sociálního odboru z radnice) se díky oběma bavičům dařilo řešit se slušnými porcemi humoru. Senioři asi dlouho nezapomenou na efektní Hronův pěvecko-imitační výstup na závěr. On sám asi bude příležitostně dávat k dobru legrační náhodu s losováním sponzorského daru: tlakoměr si domů odnesla paní, která si v jednom z písemných dotazů postěžovala, že přes něj pořádně nevidí na jeviště.

Dramatické soubory Gymnázia Varnsdorf (Tovaryši a Učedníci) si 7. dubna, několik dní před účastí v okresním kole Dětské scény, vyzkoušely účinkování v divadelním prostředí se svými třemi soutěžními kusy: Kytice (podle K. J. Erbena), Co nám spadlo z Olympu (na motivy řeckých bájí) a Rok sdílení (podle H. Gilberta). Pojali jsme to společně jako veřejně přístupnou generální zkoušku, na kterou zavítali převážně spolužáci a rodinní příslušníci gymnazistů. O pauzách mezi výstupy se předvedli recitátoři, kteří už reprezentovali školu v přehlídkách Wolkrův Prostějov a Dětská scéna 2011.

Čtyřdílný cyklus přednášek dr. Patricie Anzari byl ukončen 18. dubna radami týkajícími se životních hodnot a jejich vlivu na podobu osobní budoucnosti. Na podzim ovšem s dalším návratem psychoterapeutky počítáme my i její zdejší početný "fan-klub".

Další příležitostí k setkávání s malém sále divadla jsou Večery starosty. Předpokládejme, že u taky nás zapustí kořeny coby pravidelný cyklus besed - vždyť starostou je předchozí ředitel divadla Martin Louka. 19. dubna si pozval několik hostů k diskusi o bezpečnosti ve městě.

Tak trochu záměrně právě v den 50. výročí Gagarinova letu do vesmíru, tedy 12. dubna, jsme spolu fotografem Svatoplukem Dvořákem a letcem Tomášem Klimešem uspořádali vernisáž výstavy Výlety nad domovem. Účast na vernisáži byla velmi hojná, protože na akci - kombinovanou s přednáškou bývalého kapitána Čs. aerolinií Miloše Kvapila - bylo kromě veřejnosti pozváno i několik tříd středních i základních škol.

---

A jinak? S provozem divadla se intenzivně seznamuje nový ředitel PhDr. Martin Musílek. Kolem "výměny stráží" je spousta administrativy. Čekaly tu a něj i resty z loňské rekonstrukce, řada otravných maličkostí, které je potřeba dotáhnout do konce. Ale došlo samozřejmě i na první konzultace ohledně budoucí dramaturgie. Lapidárně by se snad daly shrnout v záměru: ponechat stálému publiku, co mu sedí, ale přilákat novinkami v dramaturgii další kategorie diváků - tedy hlavně těch mladších.

---

Počátkem dubna dorazila i velmi smutná zpráva. Téměř všichni v divadle pamatujeme bývalého kolegu Jardu Mrštíka, technika, osvětlovače a zvukaře. Zvukařskou kabinu našeho divadla musel opustit před několika lety kvůli vážné nemoci. Letošní šestý duben vydal rozhodnutí, že se do ní už nikdy nevrátí. Bylo mu 44 let. A měli jsme ho rádi.

 

1.4.2011 pá

V březnu

se u nás poprvé prezentovala agentura Sophia Art: přivezla Lásku a párečky - hořkou komedii od Jean-Luce Lemoineho (3.3.). Údajně to byla teprve druhá repríza. Předplatitele abonmá "C", kde se očekává hlavně dost legrace, musely dialogy Margot a jejích tří bývalých partnerů uspokojit. / Vedle Jana Révaie hrál mimo jiných i náš rodák Libor Jeník. Oproti původně avizovanému obsazení se jediné dámské role zhostila Kateřina Janečková (známá z TV coby "Ošklivka Katka").

K městským masopustním taškařicím o prvním březnovém víkendu divadlo přispělo pohádkou Černá královna (6.3.). Hrál ochotnický soubor VeŠ z Velkého Šenova, čímž se na naše jeviště vrátil po více než dvou desetiletích! V příběhu inspirovaném Alenkou v říši za zrcadlem účinkovaly i děti. Z respektu z pro ně nezvyklého velkého divadelního prostoru závěr asi trochu uspěchaly, ale diváci se snad ošizeni necítili. Tradičně jsme věnovali volné vstupenky na pohádku těm dětem, které se na předchozích masopustních akcích blýskly nápaditými kostýmy.

Školní představení Pověstí českých (11.3.) v podání Evy Hruškové a Jana Přeučila bylo úspěšnou sázkou na jistotu. V předešlých sezonách se jim podařilo školáky i učitelky zaujmout hravým pojetím řeckých bájí. V roli bájných postav si vždy zahrají i děti z publika.

Koncertní cyklus "K" pokračoval pořadem Jako zázrakem (17.3.), v němž Taťjana Medvecká přednáší francouzské básníky a Gran Duetto Concertante (Jan Riedlbauch - flétna, Miloslav Klaus - kytara) hraje skladatele, kteří působili v Paříži. Účinkující, kteří cestou z Brna ve hnusném počasí několikrát bloudili, se dostavili jen pár minut před začátkem pořadu. Ale nástup zvládli s veškerou profesionalitou a byl z toho skvělý zážitek.

Rumburské ochotníky vedené panem Šamšou (pod hlavičkou rumburského Domu kultury) zveme s jejich tradičně laděnými a krásně kostýmovanými pohádkovými příběhy již pravidelně. V neděli 27.3. u nás pro rodinné publikum vystoupili s Královniným prstenem.

Půldruhé hodiny zpoždění (28.3., předpl. "A") - sice "jen" půldruhé hodiny konverzace, ale ... jedna z událostí sezony. Dialog Milana Lasici a Dany Kolářové v rolích manželů Sansieuových je pokusem o únik z partnerských stereotypů. Získal si věhlas také díky uvedení v televizi a natěšil i řadu těch diváků, kteří si z našeho programu přísně vybírají. Pan Lasica u nás účinkoval pravděpodobně vůbec poprvé, Danu Kolářovou jsme u nás naživo viděli naposledy v roce 2004 v Podzimní sonátě od Ingmara Bergmana.

K tomu, co bude:

Brzy se u nás opět ukážou herci Švandova divadla. Jsem docela zvědav, jak diváci přijmou jejich - recenzemi příznivě přijaté - představení Dioptrie růžových brýlí (20.4., předl. "C"). Mimochodem, autor hry Xindl X (jinak Ondřej Ládek) vystoupí jen několik dní před tím v Rumburku. Čili kdo bude chtít, může poznat obě polohy jeho uměleckých aktivit v rozmezí čtyř dnů a osmi kilometrů. / V "áčku" nabídneme komorní hříčku mladoboleslavského divadla, napsanou jejich kmenovým hercem Otou Jirákem: Smím prosit? Že jde opět o partnerskou krizi stárnoucích manželů, jak tomu bylo v Půldruhé hodině zpoždění? Aspoň můžeme srovnat, jak to oproti francouzskému páru vyřeší docela obyčejná tuzemská rodina. Smím prozradit, že jim bude muset pomoci nezvaný host. A znáte-li pana Jiráka, správně tušíte, že nudné to nebude. / 14. dubna budeme hostit známého moderátora a známého zpěváka-baviče. Ti dva spolu objíždějí republiku s pořadem určeným seniorům "Zábavně o stáří? Ale ano! Přesvědčí vás  Aleš Cibulka a Vladimír Hron". Vedle zábavy dojde i na diskusi o problémech "dříve narozených". Mimo to žádného návštěvníka nemine drobný sponzorský dárek.

Foyer budeme mít pro toto jaro ozvláštněno výstavou Výlety nad domovem - letecké fotografie Svatopluka Dvořáka. Neuvěřitelnými záběry Krkonoš, východních partií Lužických hor, Labských pískovců a Labského údolí se budeme kochat po celý duben i květen.

K mé velké úlevě

jsme se v divadle právě dnes dočkali nového ředitele. Po necelých pěti měsících od "přestupu" předchozího šéfa na varnsdorfskou radnici a po (pro nás zaměstnance napínavém) konkurzním řízení ze mě odpovědnost nakonec sejmul PhDr. Martin Musílek. Přeji mu po všech stránkách úspěšnou misi. / Mně se konečně zas uvolní ruce pro dramaturgickou "rutinu". Byl nejvyšší čas, neboť v dubnu je již na čase promýšlet, čím zaujmeme diváky v následující sezoně. / À propos, šéfovská linie zde pokračuje třetím Martinem v řadě.

 

1.3.2011 út

Ohlédnutí za únorem 2011.

Předplatné "A": Saturnin v provedení Příbramských. Naši diváci si na milém prvorepublikovém humoru pochutnali 10. února. Více k němu v předchozím zápisku z 1.2. / Skupina "C": Prolhaná Ketty (2.2.) - komedie, s níž se k nám vrátila divadelní společnost Háta. Humor zase z jiné sorty; dá-li se tak říci, pro "hátovské" publikum. / V tomto předplatném bude následovat 3.3. francouzská hořká komedie Láska a párečky, 20.4.  Dioptrie růžových brýlí - dost zajímavý divadelní debut písničkáře, který si říká Xindl X, k nám přiveze Švandovo divadlo. Právě dnes jsme se s agenturou Harlekýn dohodli na termínu představení Poslední ze žhavých milenců, kterým sezonu ukončíme 17. června.

Dětské předplatné, nedělní skupina "B": 20. února se Mladá scéna z Ústí nad Labem opět blýskla scénicky nápaditou inscenací - Aladinovou kouzelnou lampou. / Skupiny "F" a "E" (pro MŠ a ŠD): agenturní představení (DAP Praha) Jak se krotí princezna se hrálo právě dnes, 1. března. Potěšilo, že kromě organizovaných návštěv (MŠ a družiny) se tentokrát přidal i nadprůměrný počet rodičů s dětmi.

Koncertní cyklus hudební setkání, resp. předplatné "K", dospěl 17.2. ke svému prostřednímu, tedy třetímu pořadu: Pokračovatelé mistrů.  Pod tímto názvem se v aule ve Střelecké ul. už pošesté představily talenty operního zpěvu, které uspěly na předchozí "Burze mladých zpěváků ve Státní opeře Praha. Letošní nadílku slavných arií vybalili mezzosopranistka Petra Hlaváčková, barytonista Martin Kux a sopranistka, která zaskočila za náhle onemocnivší Barboru Pernou. (Jméno si ne a ne vybavit, byla to opravdu rychlá změna na poslední chvíli, ohlášená ústně moderátorkou dr. Hrdinovou. Ale já to ještě dodatečně zjistím a zde doplním!). Z pódia také zavzpomínla na svou pěveckou kariéru velmi milá dáma, emeritní sólistka opery Národního divadla Antonie Denygrová. 

Bluegrassová skupina Poutníci přijela do Varnsdorfu po pěti letech a přilákala cca stovku svých fanoušků na křest CD "Poutníci slaví 40 - live".

Přednáškové a besední záležitosti: 21.2. pokračoval přednáškový cyklus psychoterapeutky Patricie Anzari ("Velká změna jako příležitost k úspěchu") a 23.2. výtvarník Miroslav Hejný představil své restaurátorské práce, zejména v krásnolipském Zámečku, kam se v současnosti normální smrtelník nedostane.

Výstavy: Počátkem února se ve foyeru objevily panely s ukázkami kreativity několika studentek zdejší VOŠ a SŠ. Jde o zachycení cesty architektonických prvků z významných budov (liberecká radnice, pražský Tančící dům...) do módních návrhů. Tato výstava, nazvaná "Šaty podle architektury", bude k vidění do konce března. / Výstava spolku Česká krajka v malém sále právě končí. Na březen a duben ji vystřídá prezentace rozmanitých aktivit Místní akční skupiny Šluknovsko.

Jiné zprávy a drby:

Příští víkend se koná Varnsdorfský masopust, k němuž divadlo přispívá nedělní pohádkou. Letos jsme měli vyhlédnuté ochotnické loutkové představení "O žvanivé ženě" - jenže nakonec tento rozverně působící titul oželíme kvůli termínové kolizi dotyčného souboru. Hrát se bude Černá královna, pohádka inspirovaná Alenkou v říši za zrcadlem, s níž u nás bude po dlouhé, dlouhé době hostovat soubor VeŠ z Velkého Šenova. Pozor, děti v nejzajímavějších kostýmech z maškarního bálu na Střelnici a z Karnevalu na ledě dostanou na pohádku volňáska!

Konečně se schyluje k ustavení nového ředitele divadla. (Důvody změny viz minulý zápisek, a ještě lépe loňský listopadový.) Vybírat se bude z pěti uchazečů, kteří prošli prvním kolem výběrového řízení - tj. splnili formální náležitosti požadované zřizovatelem. Každý z nich předložil svou koncepci rozvoje divadla. Který z nich ji nejlépe obhájí před výběrovou komisí, ten bude doporučen radě města ke jmenování.

 

1.2.2011 út

Frekvence zápisků v první čtvrtině roku nebude nic moc. Dramaturg, na kterého od loňského listopadu připadly i šéfovské povinnosti, šetří časem a pokouší se to zvládnout alespoň formou měsíčníku. Takže dnes ohlédnutí za lednem 2011. / Á propos, šéfování: Město Varnsdorf coby zřizovatel našeho divadélka v lednu vypsal výběrové řízení na nového ředitele. Uzávěrka 14.2., podrobnosti na www.varnsdorf.cz/radnice/. Šťastný výherce, pardon, úspěšný uchazeč, pak bude mít zodpovědnost ohraničenou rokem 2014, neb tehdy by se teoreticky měl dosavadní ředitel M. Louka vrátit ze starostenské pozice zpět na původní působiště.

Dospělácké předplatné, skupina "A": 24. ledna operní představení, Dvořákova Rusalka. Svátek už jen z toho, že opět po roce otevřené orchestřiště, ale tentokrát opravdu úspěch, téměř vyprodáno, diváci se sjeli z celého výběžku, výborné ohlasy, a to - kromě titulní role (Jitka Burgetová) hlavně na vodníka (Pavel Vančura). V roli Cizí kněžny varnsdorfská rodačka Liana Somičová (ano, ta kytice pro ni byla od příbuzenstva)! / Dalším "áčkem" bude 10.2. Saturnin, přiveze nám ho příbramské divadlo. Jeho inscenací zhlédnutou nedávno na děčínském jevišti jsem byl nadšen - a poté i tím, že se povedlo ji i pro Varnsdorf získat. / Skupina "C": První letošní (a v sezoně teprve druhé) představení uvidíme zítra 2.2.: Prolhaná Ketty s divadelní společností Háta. / Následovat bude 3.3. novinka od agentury Sophia-Art: francouzská komedie Láska a párečky, s Janem Révaiem. S "céčkem" to letos nebylo jednoduché - jednak odpadli "Cimrmani", které jsme si zvykli u nás vídat každoročně právě v lednu, jednak - většinou z technických důvodů - nevyšlo ani několik dalších zajímavých tipů, které jsem měl v zásobě jako "žolíka" pro dosud neobsazený pátý titul v předplatném. Ale jednáme, jednáme...

Dětské předplatné, skupina "B", čili nedělní pohádky: v lednu byla pauza, 20. února hrajeme Aladinovu kouzelnou lampu (Mladá scéna Ústí n.L.). / Skupiny "F" a "E" (pro MŠ a ŠD): O Sněhurce, a to v podání divadla Kapsa z Andělské hory. / Školní představení Labutí jezírko 14.1. - šlo o loutkové zpracování od libereckého Naivního divadla, s Čajkovského hudebními motivy a s vtipnými nápady; jedno z těch představení, na které se pak dlouho nezapomíná. 

Přednáškové a besední záležitosti: Na malém sále jsme absolvovali procházku čínskou přírodou i velkoměsty (Tomáš Beneš), první přednášku z nového cyklu psychoterapeutky Patricie Anzari ("Osobní sen jako cesta ke zdraví a štěstí") a první besedu s novým starostou města Martinem Loukou, a sice na téma nezaměstnanost. Vyjmenoval jsem tyto tři akce nikoli chronologicky, ale sestupně podle zájmu návštěvníků. Na Čínu bylo "narváno", ani Patricie si nemohla na nezájem stěžovat, zato o prekérní nezaměstnanosti v našem kraji si moc lidí popovídat netoužilo.

Jiné zprávy a drby:

Diváci si zvykají - a rádi - na nové "sociálky", které dostali v rámci loňské částečné rekonstrukce divadla. My v divadle si ale bohužel zvykáme na několik nepříjemných technických provizórií plynoucích z nedokončených úprav. Zejména rozoraný dvůr s přístupem k hereckému vstupu; před nástupem zimy se totiž nepodařilo upravit terén, natož položit dlažbu. Do přistavěné části s dámskými WC - as nejen tam - začalo při oblevách silně zatékat; odvod vody ze střech totiž asi není řešen nejšťastněji. K nápravě obojího může dojít až se změnou ročního období. V místním tisku jsme se ovšem dočetli o úspěšném dokončení I. etapy rekonstrukce divadla. No jo, no.

Výstava panoramatických fotografií přírody v různých koutech světa, jejichž autorem je Ing. Roman Oujezký z Rumburku, byla prodloužena do 2. února. Takže návštěvníci Prolhané Ketty ji uvidí jako poslední. Úspěšnost výstavy lze doložit několikerými návštěvami skupinek lidí, kteří přišli i mimo představení právě jen kvůli výstavě, což je jinak vzácností. / Výstava spolku Česká krajka v malém sále byla prodloužena až do konce února, ale zkraje měsíce bude alespoň částečně obměněna.

Ve "ztrátách a nálezech" nám po lednových dětských představeních přibyly dětské rukavičky a čepice. Foto zde.

 


>>> Dramaturgovy zápisky - archiv

>>> Tudy na Martinovu hlavní stránku

[CNW:Counter]