Tudy zpět na Martinovu hlavní stránku - Dramaturgovy zápisky - archiv


 

Dramaturgovy zápisky

(neoficiálně z MD Varnsdorf)

2009

 

[ Oficiální web: Městské divadlo Varnsdorf ]

 

 

30.12.2009 st

Mezi svátky jsme nadvakrát pozvali publikum k rozloučení se starým rokem se svátečně naladěnými nástroji. Poprvé v neděli 27. prosince při Vánočním koncertu ve starokatolickém kostele, za jehož varhany usedl varnsdorfský rodák Tomáš Flégr (nyní působící v Nizozemsku). K provedení převážně Bachových děl si ke spoluúčinkování pozval sopranistku Janu Kouckou a trumpetistu Jana Pohořalého. Zima v kostele nebyla tentokrát tak drsná jako při obdobném varhanním koncertu před dvěma roky v kostele "bez věže" - a bylo to mile znát i na návštěvnosti. / Tomáš Flégr, když už přicestoval na "vánoční prázdniny" domů, nabídl místním skutečně sváteční lahůdku: koncertní vystoupení na klavichordu. Jeden z předchůdců dnešního klavíru byl oblíbeným nástrojem v 18. století. Dnes je muzejní vzácností. Tomáš přivezl ze svého holandského působiště v úhledném pouzdře novodobou kopii jednoho z těchto starobylých nástrojů. Již předem upozorňoval, že tichý zvuk nástroje vyžaduje intimní prostor v užším okruhu posluchačů, a tak jsme společně hledali vhodné místo ke koncertování. Většina nápadů vzala za své kvůli zimnímu období nebo provozním důvodům; nakonec jsme zvolili divadelní jeviště, které se tak 29. prosince po delší době opět stalo "divadlem za oponou". (Pro úplnost - o dva dny dříve se na tentýž klavichord koncertovalo v rumburském muzeu.) V našem divadle nešlo o prostý koncert. Pod hlavičkou poetického studia Doteky vznikl komponovaný pořad hudby a poezie "Vánoční Doteky tentokrát s klavichordem" (recitace Milan Hrabal a Martin Louka). Po jeho skončení jsme všichni využili možnost si nástroj zblízka prohlédnout a nechat si vysvětlit jeho fungování. Chcete-li, mám tu pár obrázků: první - zkouška před pořadem / druhý - nástroj zblízka / třetí - exkurze u nástroje / čtvrtý - účinkující (zleva: M. Hrabal, T. Flégr, M. Louka).

 

20.12.2009 ne

Týden, který končí dnešní "zlatou nedělí", byl docela rušný. V úterý večerní představení "Tři mušketýři" (Docela velké divadlo Litvínov), které svým žánrem odlehčené hudební komedie na motivy slavného románu dalo zapomenout na předvánoční stresy. Ve středu dopoledne se opakovalo pro školy - konkrétně pro nejvyšší ročníky ZŠ. / Jen co Litvínovští odcestovali, vrhla se do foyerů parta z občanského sdružení "Na křižovatce" a přeměnila je ve výstaviště plné vánočních perníčků, výšivek, malovaného hedvábí, skla, korálků, originálních ozdob z krajek. Příčinou všeho toho mumraje byl čtvrteční pořad A tady sedával na zápraží..., kde se křtila stejnojmenná kniha vzpomínek varnsdorfských seniorů. Při křtinách zpíval dětský sboreček a dospělácký soubor Kvíltet, vonělo to tu medovníkem (zas na mě nezbylo!) ... a vůbec, bylo tu příjemně. Mimo jiné i pro tu nečekaně silnou účast diváků. Vánoční výstava pak trvala až do konce roku a mohli se jí tedy kochat i návštěvníci následujících pořadů (viz níže). / V pátek večer Dohazovač (Divadla Palace) v hlavních rolích s Kateřinou Brožovou a Alešem Procházkou. Trochu smůlovaté představení - mělo se hrát 19. října a na prosinec bylo přeloženo kvůli onemocnění pana Procházky. Začátek se nám zpozdil bezmála o hodinu - to naopak měla paní Brožová problém na namrzlých silnicích mezi Teplicemi a Varnsdorfem. Diváci rádi počkali. Jednak je mezitím zabavili Kateřinini herečtí kolegové improvizovanými skeči a "historkami z natáčení", jednak měli dost času na obdivování krásných výrobků (viz výše). / V neděli přibyla k vánoční výstavce (opět viz výše) další vánoční výstavka - soutěžní obrázky dětí na téma "Vánoce". Odpoledne se hrál Pohádkový betlém (Liduščino divadlo z Prahy) a po pohádce si děti z publika mohly i rovnou zahrát a zazpívat na jevišti v živém betlému. Zvláštní odměnu dostali malíři, jejichž obrázky se našim divadelním skřítkům nejvíc zalíbily (přehlídka vítězných výtvorů zde).

 

16.12.2009 st

Koncertní cyklus orientovaný na tzv. vážnou hudbu prožívá letos svou čtrnáctou sezonu. Nazýváme ho "Hudební setkání" a pravidelní návštěvníci, kteří si pořídili abonentku, vědí, že jejich předplatné je označeno písmenkem K. Nejčastějším místem, kde se koncertuje, je aula školy na Střelecké ulici (nyní společné sídlo VOŠ a SPŠ elektrotechnické a strojní a Gymnázia Varnsdorf), při vhodných příležitostech ale také některý ze tří v současnosti použitelných chrámových prostorů ve městě nebo atrium pod širým nebem v muzea nebo ZUŠ. / A interpreti? Už slušná řádka zvučných jmen. Kromě nich ovšem i hudebníci, kteří se sice neprosadili na věhlasných světových scénách, ale mohou nabídnout kvalitní a příjemný hudební zážitek. Za zvláštní kategorii mezi nimi považujeme umělce pocházející z našeho města a vychované zdejší hudební školou. Zkrátka "naše staré dobré známé z Varnsdorfu", sic nyní převážně působí mimo náš region. Právě na těchto jménech jsme postavili letošní koncertní sezonu, která se tak vlastně stane přehlídkou našich rodáků v hudebním světě. Naše publikum je na své krajany vždy zvědavé a těší se na ně. / Mezi nimi je svým způsobem "legendou" Vladimír Jelen. Výraz legenda by vůbec nebyl na místě, kdyby šlo o věk - vždyť můj spolužák z hudebky sotva dospěl do středního věku. Jeho barytonové party už mnohokrát rozehřály posluchače ve zmíněné aule a rozehřejí je znova 11. února; ke spoluúčinkování si Vláďa přizve Štěpánku Heřmánkovou (soprán) a Adolfa Melichara (klavír).  / Ale to jsem předběhl o dva pořady. Tím prvním byl recitál dvou hráčů na citeru - varnsdorfského Michala Müllera a jeho rakouského hosta Martina Mallauna. Jejich zahajovací koncert se konal 1. října. / Ve světě varhanní hry má dobrý zvuk jméno Tomáše Flégra. On jediný ze zde jmenovaných krajanů působí stabilně v zahraničí - v nizozemském Utrechtu. Spolupráce s ním je přesto poměrně intenzivní: posledně ve Varnsdorfu vystupoval na vánočním programu před dvěma roky společně s trumpetistou Ladislavem Kozderkou, nyní bude opět hudební ozdobou vánočního programu - 27. 12. společně se sopranistkou Janou Kouckou a trumpetistou Janem Pohořalým ve starokatolickém kostele. O dva dny později bude ještě následovat bonbónek pro "fajnšmekry": v intimním prostředí divadelního jeviště (v "divadle za oponou") si vychutnáme zvuk klavichordu, který Tomáš Flégr pro tuto příležitost přiveze ze svého nynějšího působiště. / Čtvrtým pořadem sezony má být společný program Vlachova kvarteta a dalšího varnsdorfského "odchovance", sóloklarinetisty orchestru opery Národního divadla v Praze Tomáše Čisteckého. Pódium auly jim bude patřit 15. dubna. / Zakončení sezony obstará Varnsdorfská komorní filharmonie, hudební těleso zřízené zdejší základní uměleckou školou. Na přesný termín si zatím musíme počkat.

 

10.12.2009 čt

V předchozí sezoně mezi dětskými představeními sklidili jednoznačně největší ohlas Včelí medvídci. Večerníčkovské postavičky na jeviště převedlo Divadlo Krapet. Po tomto úspěchu jsme při plánování nové sezony pochopitelně sáhli po pokračování - Zimní příhody včelích medvídků. Řádili u nás 4. listopadu dopoledne (pro školky) i odpoledne (pro družiny a veřejnost). / V tomtéž předplatném „F“ a „E“ se u nás hned na začátku sezony 8. října blýskl dřevěný panáček s dlouhým nosem Pinocchio (Hravé divadlo Brno). V lednu se dětičky mohou těšit na Sólo pro čerta (DS Domu kultury Rumburk), na jaře si zásluhou Divadla eMILLIon užijí pirátské romantiky - Děti pirátů a ztracený ostrov a nakonec je v květnu čeká Budulínek Mandelinka z Mladé Boleslavi.

Z pětice nedělních rodinných pohádek předplatného „B“ jsou už také dvě odehrány: Čertovy zlaťáky (DS Karel Čapek Děčín) a Obušku, z pytle ven (Pohádkové divadlo Julie Jurištové). Protesty družinářek, že musejí s dětmi v době adventu na vánoční pohádku, když je přece tolik jiných vánočních akcí, jsme letos vyřešili tak, že jsme vánoční titul přeřadili do nedělního předplatného pro rodiče s dětmi. S Pohádkovým betlémem přijede osvědčené Liduščino divadlo rovnou na „zlatou neděli“ 20. prosince. V únoru se setkáme s Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým, které k nám přiveze Mladá scéna Ústí n.L. / Pohádku na některou květnovou neděli zatím prozradit nemůžu, i kdybych chtěl.

 

3.12.2009 čt

Pokračuje se v představování letošního výběru předplatitelských představení v probíhající sezoně. Dnes ke komediální skupině "C":

Tradiční "tutovkou" je Divadlo Járy Cimrmana. Zůstává u tradičního termínu, tj. posledního pondělí v lednu. Na řadě je Záskok, hra o nešťastné premiéře hry „Vlasta". // V říjnu mu měl předcházet Dohazovač (Divadlo Palace Praha) a v listopadu Příbuzné si nevybíráme (agentura Harlekýn). Dohazovač se ovšem zatím nehrál - kvůli onemocnění Aleše Procházky, který je ve hře partnerem Kateřiny Brožové, byl přeložen na 18. prosinec a muži jej například mohou věnovat manželkám a partnerkám odměnou za napečené cukroví. "Céčko" se tudíž zahajovalo opožděně 30.listopadu "Příbuznými". Pokud mohu soudit z téměř nepřerušovaného řehotu ozývajícího se z hlediště, byl to v daném žánru velmi povedený kus (mimo jiné Václav Vydra, Lenka Skopalová, Eva Janoušková, Eva Režnarová, Martin Zahálka, z jehož replik byla velmi unešená naše ekonomka). // Zbývající dvě komedie na jaro: Je úchvatná (Divadlo Kalich, pravdivý životní příběh madam Florence Foster Jenkinsové, bezkonkurenčně nejhorší pěvkyně na světě) a pátým titulem, který v letáčcích předplatného chyběl, neb byl s Divadlem pod Palmovkou dohodnut teprve předevčírem, je úspěšný kousek od osvědčeného Antonína Procházky: Ještě jednou, profesore.

 

30.11.2009 po

Několik měsíců zarytého mlčení mohlo působit dojmem, že dramaturg umřel.

Neumřel. Pauza nastala v důsledku jakési náhlé a nepřekonatelné lenosti na psaní, snad "syndrom vyhoření" či něco takového. Koneckonců, tyhle zápisky nevznikají z povinnosti pracovního úvazku, tak co. Našla se celá řada činností, které se jevily po tu dobu naléhavějšími, případně příjemnějšími. // A teď je tu rest, který nebude snadné dohnat. Snad bych tu tedy mohl dát postupně k dobru, co a proč jsme divákům nabídli pro sezonu 2009-2010.

Pro dnešek skupina "A" - desítka divadelních večerů, každý měsíc jeden: "vážné" hry, komedie, hudební divadlo. Začalo se 30. září Žárlivostí - hrou E. Vilarové pro tři ženy, které spojuje osudový vztah k jednomu muži. Obsazení: Hana Maciuchová, Jana Hlaváčová a Lucie Matoušková. Brali jsme to jako pohlazení pro naše tradiční a věrné diváky, kteří mají rádi hry "o něčem" a zároveň si potrpí na zvučná herecká jména "staré dobré školy". // Předminulou sezonu jsme uzavírali představením z Violy, dramatizací Čechovových povídek na milostná témata - jmenovalo se to Tisíc a jedna vášeň a byli jsme za to chváleni. Proto jsme neváhali vzít pokračování - opět Čechov z Violy, tentokrát na téma "smolaři": Nějak se ti zvrtlo (27.10.), v totožném hereckém obsazení: Taťjana Medvecká, Lilian Malkina, Jaromír Meduna, Lukáš Jurek. // V listopadu (23.) jsme hostili kladenské herce a jejich Deset malých... Z názvu detektivky A. Christie museli černoušci odejít, zůstaly po nich tři tečky; na jevišti se proměnili ve "vojáčky" (údajně přání dědiců spisovatelčiných autorských práv). Po rozuzlení geniálně narafičené léčky důmyslného vraha se v prosinci vydáme za další literární klasikou: Docela velké divadlo Litvínov si k nám přijede zahrát, zašermovat a zazpívat Tři mušketýry. // Jistá část publika po nás vyžaduje návrat baletu - Labutí jezero před třemi roky na ně udělalo velký dojem. A tak doufám, že i Louskáček je v lednu hodně potěší. // Ty nejznámější tituly od amerického dramatika Tennessee Willamse už se na našem jevišti všechny objevily (Tramvaj do stanice Touha, Kočka na rozpálené plechové střeše, Skleněný zvěřinec). Mladoboleslavské divadlo k nám přijede s jeho prý jedinou hrou nepostrádající šťastný konec - Tetovaná růže. // Na zajímavé herecké osobnosti jsme vsadili při výběru dalších tří titulů: Kachna na pomerančích (Divadlo Palace Praha, v hlavních rolích Martin Stropnický a Veronika Žilková; Hra vášní (pražské Rokoko, mj. s Oldřichem Víznerem), Shirley Valentine (monodrama, Simona Stašová). // Jestli jste tituly počítali na prstech od malíčku levé ruky směrem doprava, zbyl vám ještě volný malíček pravé ruky. O něm teď ještě intenzivně jednáme.

Přes prázdniny se v našem divadle obvykle aspoň něco málo změní a na konci prázdnin o tom zde obvykle stručně referuji. Díky mé dočasné alergii na psaní se letos o změnách mlčelo. Tak aspoň zpětně, převelmi stručně a laicky: předělávalo se cosi na klimatizaci, aby se při vytápění nemusel brát studený vzduch z ulice, jehož ohřívání bylo neskutečně neefektivní. Hlediště je nově vymalováno, všimli jste si vůbec? / Když už jsme měli jakž takž jasno, co budeme hrát, louskali jsme přes prázdniny další oříšek: svozové autobusy pro přespolní diváky. Trasy bylo třeba přizpůsobit aktuálním počtů pasažérů z jednotlivých obcí a vzrůstající finanční náročnosti dopravy. Ze tří svozových tras pro skupinu "A" zůstaly dvě, přičemž jsme ale žádnou obec nevynechali. Na trase "C" jezdil jediný autobus (Šluknov - Rumburk - Varnsdorf), a ten jsme po dlouhém váhání zrušili pro minimální, ale opravdu minimální obsazenost. Pokud vím, přišli jsme tak nakonec o jednu předplatitelku, a ta nás za to asi nemá ráda.

Podařilo se dokončit síť našich předprodejních míst v městských informačních střediscích v celém výběžku. Ze všech celosezonních "íček" v regionu zbývalo rumburské. Od letošního října si i v Rumburku - v podloubí na náměstí - koupíte vstupenky na naše představení, přičemž si můžete vybrat místo v sále díky on-line systému Colosseum. Kde všude ten systém funguje, to napoví mapka. Adresy a kontakty jsou samozřejmě k mání na oficiálním webu divadla.

 

13.7.2009 po

Poslední políčko v itineráři předplatného "A" bylo poněkud smůlovaté. Původně jsme v červnu měli hrát Mrožkovu Smlouvu (Fr. Němec a D. Matásek). To nedopadlo - kvůli termínovým potížím jsme titul přesunuli na podzim, nakonec kvůli dalším (zejm. zdravorním) komplikacím na straně produkce byl titul vůbec stažen z repertoáru. Za náhradní titul jsme zvolili Čtyři pokoje do zahrady (s Janou Brejchovou, Janem Kačerem, Danou Morávkovou aj.). Několik dní před datem uvedení byl i tento titul zrušen - osudným bylo onemocnění prvně jmenované herečky. Narychlo se podařilo ve spolupráci a agenturou AP-prosper zajistit na stejný den (9.6.) hru Veřejné oko. Velmi jsme si oddychli, když se nakonec odehrálo, a to s viditelným úspěchem u diváků, kteří se mnohdy o změně titul dozvídali až s příchodem do divadla. Ve hře Petera Shaffera účinkovali Lukáš Vaculík, Ivana Jirešová a Hynek Čermák.

Divadelní sezonu 2008-2009 jsme završili 16. června "Poslední oponou" - Goldoniho komedií Hrubiáni. Bylo to premiérové vystoupení českokamenického amatérského spolku Broukovcovo kamdivadlo v našem divadle. Spolupořádali jsme první ročník pouťového vítání léta ve Varnsdorfu - Vernarova létohraní.

V divadle se kromě toho odehrálo několik pořadů festivalu scénického tance Tanambourrée 2009 (pořádá ZUŠ Varnsdorf) a školní akademie jedné z místních základních škol. V cyklu Na slovíčko - posezení se zajímavými místními osobnostmi - jsme se na malém sále setkali s mistrem republiky v papírovém modelářství V. Chlanem (18.6.).

Naším posledním počinem sezony bylo 5. července spolupořádání varhanního koncertu Vladimíra Roubala (spoluúčinkoval trumpetista Jan Verner) v "kostele bez věže". Jejich vystoupení bylo součástí Českého varhanního festivalu a zároveň jím byl uzavřen program Varnsdorfského hudebního léta. Předepsané vstupné (80 / 40 Kč) se na místě změnilo v dobrovolný příspěvek, neb bylo zřejmé, že neuspokojivý stav varhan (v důsledku mimořádné vlhkosti vzduchu) nedovolí kvalitní interpretaci skladeb. Hrálo se daleko více na "vedlejší" varhany na bočním kůru než na hlavní, historicky cenný nástroj, který sem byl před nedávnými lety přenesen z Konojed.

Tolik k ukončené sezoně. Nástěnka nad dramaturgickým stolem je už téměř beze zbytku zaplněna názvy a termíny titulů, které uvedeme od září 2009 do června 2010. Viz stránku "Předplatné" na  oficiálním webu MD Varnsdorf. Snad se brzy dostanu k tomu, abych výběr alespoň stručně okomentoval.

 

4.6.2009 čt

K uplynulému měsíci velmi stručně:

Nejúspěšnějším - totiž vyprodaným - představením bylo 20.5. S Pydlou v zádech Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Bylo zároveň posledním titulem předplatného "C" v sezoně.

Naopak nás zklamala návštěvnost nedělní pohádky O Kubovi ze Smolné Lhoty (Divadlo Na rozHraní Praha, 31.5.). Je pravda, že jsme měli velkou konkurenci - jak v cirkuse, který ve městě právě hostoval, tak v dětském promítání kina. Ale ani tak nás nepotěšilo, že pozvánka na výpravnou pohádku profesionálního souboru má mezi rodiči má jen malou odezvu. Mimochodem, spoluautorem této původní české pohádky je varnsdorfský rodák, herec Libor Jeník. Sám se těšil, že bude u nás v tomto svém kuse hrát, ale na tento termín měl jiné povinnosti a jeho postavu tedy převzal v alternaci kolega.

18.5. přijelo dětem z mateřských škol a družin zahrát brněnské Divadlo Špílberg Králíky z klobouku. Děti naopak na jevišti během května několikrát samy vystupovaly - při charitativní akci O nejkrásnější panenku ušitou pro UNICEF (pořádala ZŠ Bratislavská ul.), v pásmu vystoupení Mamce k svátku (Dům dětí a mládeže, 15.5.) a při Školní akademii ZŠ náměstí E. Beneše (26.5.).

Divadlo v květnu a červnu opět spolupořádá Varnsdorfské hudební léto (19. ročník). V režii divadla proběhl tradiční koncert S Kvíltetem při svíčkách (29.5.), plánovaný pod širé večerní nebe v atriu ZUŠ. Ale zima a sychravo nás zahnalo do koncertního sálku. Kvíltet si ke svému programu přizval jako hosta dívčí vokální trio La Farfalla, které se postaralo o velmi příjemné překvapení.

Přelom května a června je už velmi ostrý termín pro dramaturgickou přípravu následující sezony. Spolu s ředitelem probíráme repertoáry divadel a vytipováváme a kombinujeme... Nyní se již vrbí hrubý obrys dospěláckých předplatitelských řad. Ten se však ještě dočká mnohých změn. Jejich příčinou zpravidla bývají technické podmínky zájezdových představení, jimž naše scéna neumí vyhovět.

 

8.5.2009 pá

Závěr dubna se u nás odehrál v rychlém tempu - čtyři představení ve dvou dnech. Z toho třikrát se hrál stejný titul: Smím tě políbit, než chcípnu? ve středu i ve čtvrtek dopoledne pro střední školy a mezitím ve středu večer jako večerní program pro dospělé. Příběh dramatického vztahu prokletých básníků napsal Jarek Hylebrant, který hraje "božského rošťáka" Rimbauda, zatímco Michal Vaněk dostal roli Verlaina a Halyna Iščenko postavu jeho ženy. Účinkující se nám přiznali, že měli z mládežnického publika obavy, ale že pak byli pozorností a reakcemi studentů během dvouhodinové hry velmi příjemně překvapeni. My ovšem také. Podotýkám, že varnsdorfské školy mají převážně technické zaměření. / Večerní uvedení bylo zklamáním po stránce návštěvnosti. A to mohli naši abonenti využít výraznou slevu jako prémii ke svému předplatnému.

Ve čtvrtek večer, na čarodějnice, než od divadla vystartoval tradiční lampioňák, zahrálo malým i velkým čarodějnicím a veškerému jejich doprovodu pražské divadélko Andromeda pohádku O čarodějné krčmě. Veselo bylo i před divadlem - rej čarodějnických masek, folklorní vystoupení souboru Dykyta. No a pak ten lampionový průvod, v jehož čele byla figurína Rampušačky chtě nechtě dopravena na náměstí, kde skončila na vatře...

6. května dopoledne se u nové výstavy v foyeru sešly děti a učitelky z varnsdorfských školek. Obrázky na téma "Mamince k svátku" budou vystaveny do konce sezony. Na vernisáži zazpíval sboreček MŠ Zahrádka a společnost dětem, učitelkám i rodičům dělal místostarosta Mgr. Petr Šmíd.

6. května večer se hrálo pro předplatitele skupiny "A" - v této sezoně napředposledy. Městské divadlo Mladá Boleslav u nás hostovalo s lyrickou komedií M. Pagnola Marius a Fanny. Diváci, s kterými jsme mluvil, velmi chválili. Ocenili výstupy jak titulní dvojice (Filip Tomsa, Žaneta Filipková), tak Ladislava Mrkvičky a Oty Jiráka.

Kauza Olympic (viz zápisek z 25.4.): Nájemce sálu Michal Šimon, který vyinkasoval vybrané vstupné, se skutečně nedostavil a zůstal ho majitelům vstupenek dlužen. Naše zařízení tím postavil do velmi nepříjemné situace, protože předprodej vstupenek na jeho akci probíhal přes naši pokladnu, a tak lidé logicky požadovali vrácení vstupného na nás. Zapeklitá situace vyústila v provizorní řešení, které napálené klienty uspokojilo, vymáhání dluhu po nesolidním smluvním partnerovi ale bude pochopitelně pokračovat.

 

25.4.2009 so

Dubnový titul ve večerním předplatném "A" vsadil jednak na divadelní klasiku (T. Williams: Skleněný zvěřinec, 16.4.), jednak na zajímavé herecké tváře. Tím myslím hlavně matku a syna Bambasovy. Daniel Bambas a jeho matka Daniela jsou známi divákům jednoho z TV seriálů, kde mají role syna a matky. Tento reálný rodinný poměr jim byl dopřán i nastudování Williamsovy hry v divadle Metro. Roli lehce postižené dcery dostala Kateřina Urbanová, jejího nechtěného nápadníka představoval Zdeněk Mahdal. // V dramaturgii "áčka" došlo ke změně titulu posledního, tedy červnového představení. Pan František Němec bude v té době proti původním předpokladům vytížen v Národním divadle natolik, že jsme museli Mrožkovu Smlouvu odložit na "někdy jindy", snad na začátek následující sezony. Před prázdninami místo toho uvidíme francouzskou komedii Čtyři pokoje do zahrady mj. s Janou Brejchovou, Janem Kačerem, Danou Morávkovou... Mezitím (6. května) se u nás ukáže ještě mladoboleslavské divadlo s lyrickou komedií Marius a Fanny.

Na 19. duben byl přeloženo dětské nedělní představení z ledna. Tehdy to měla být Sněhová královna, ale kvůli náhlému onemocnění z toho sešlo. S tímtéž pražským divadlem AHA! jsme se dohodli na změně titulu: Těšili jsme se tedy na Vančurova Kubulu a Kubu Kubikulu. Smůla se nás ale držela dál. V souboru opět došlo k vážným zdravotním komplikacím bez možnosti alternace. Tentokrát se podařilo účinkujícímu souboru sehnat za sebe náhradu, a sice 1. neratovickou divadelní společnost. Děti se tak nakonec dobře bavily u pohádkového pásma Vo tom čertů rojení podle J. Š. Kubína. Všechno zlé k něčemu dobré: Seznámili jsme se s divadelníky, kteří u nás, pokud vím, dosud nehráli. Poněvadž si od diváků vysloužili řadu pochval, budeme se snažit se s nimi na našem jevišti shledat častěji. // Chystáme před prázdninami ještě jedno nedělní pohádkové odpoledne: O Kubovi ze Smolné Lhoty (Divadlo na RozHraní). Děti ho budou mít takřka na den k svátku, 31. května.

Přeskočil jsem Velikonoce a s nimi třetí ročník akce "Via dolorosa" na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou. Za celý rok je to bohužel jediný projev života varnsdorfských Doteků - poetického studia příslušného k naší scéně. Pánové Martin Louka a Milan Hrabal u čtrnácti zastavení křížové cesty přednesli cyklus veršů Lydie Romanské Čtrnáct zastavení. Doprovodilo je při tom hřejivé jarní sluníčko a mírný vánek, prostě jako na objednávku, což bylo příjemně znát na účasti publika.

Jiným "přesahem" naší divadelní scény bylo spolupořadatelství (spolu se Slovanem Varnsdorf a spolkem Vernarova liga) atletické soutěže Kdo uteče, vyhraje. V sobotním dopoledni 18.4. se běhalo u divadla v počasí již zdaleka ne tak ideálním - ale sportovci jsou otužilí a nevadilo jim to.

Velmi nepříjemnou záležitostí se pro nás stal plánovaný koncert skupiny Olympic. Mělo k němu dojít následující pondělí 27.4., ale již nyní víme, že se neuskuteční. Zrušila ho agentura, která skupinu zastupuje, a to z prostého důvodu, že pořadatel akce (který si pro tuto příležitost pronajal náš divadelní sál) nesplnil vůči ní své závazky. Nejsme v tom sami, podobně to dopadlo v dalších třech městech. Dotyčný nájemce se zavázal osobně vracet vstupné. Pevně doufáme, že tomu tak v termínu koncertu opravdu bude.

 

8.4.2009 st

Na přelomu března a dubna to u nás byla smršť dětských představení: 22.3. O princi Vendelínovi - výpravná pohádka na nedělní odpoledne - Divadlo "M" z Duchcova k nám opět zajelo asi po dvou letech. / 27.3. Gordický uzel - hudební komedie Fr. Zacharníka navazující na tradici Osvobozeného divadla jsme nabídli žákům 7. až 9. tříd. Hrálo Divadlo Pohádka. Dvě postavy, které vystupují z hry a vedou na předscéně dialogy ve stylu Wericha s Voskovcem/Horníčkem. Žákům určitě nevadilo, že se díky nim představení docela protáhlo... / 1.4. - Pečení holubi aneb Přísloví - také školní představení, a sice pro 4.-6. třídy. Záměrně na apríla, šlo o trochu bláznivou komedii, ve které se to hemží příslovími. Pochvaly od učitelek potěšily, měl bych je ještě dodatečně přeposlat do Naivního divadla Liberec. / 2.4. - Perníková chaloupka - Divadlo Duha hrálo klasickou pohádku pro nejmenší (předplatné pro školky a družiny, ale dorazilo i neobvykle dost diváků na volný prodej vstupenek).

Mezitím jsme vpodvečer 26. března ve foyerech (upravených na malou kavárničku) usadili několik desítek návštěvníků, kteří přišli pogratulovat grafikovi Josefu Poláčkovi nejen ke 84. narozeninám, ale hlavně k jeho jubilejní sté samostatné výstavě. Opožděná vernisáž výstavy Výtvarná poezie se opět neobešla bez pochoutek od paní Poláčkové a humorných vzpomínek oslavence, mimo jiné i na jeho vůbec první výstavu v dobrušském kině před 56 lety.

To nám to uteklo! 6. dubna jsme v aule školy na Střelecké již ukončili koncertní sezonu. A to docela výjimečným koncertem, neb jsme hostili zahraniční komorní soubor. Britské Posaune Voce Trio (pozoun - soprán - klavír) provedlo posluchače hudební historií Od baroka po Broadwayské muzikály. Zpěvačka Claire Hollocks sklidila v první půli největší ovace za píseň B. Martinů Bohatá milá a po přestávce za převtělení do Lízy Doolittleové z My Fair Lady. Šéf souboru Ken Shifrin nezapřel svůj americký původ (rodák z Washingtonu, D.C.) a z muzikálového závěru učinil hotové show. Možná tík některé posluchače i poněkud zaskočil. mimochodem, docela úspěšně si troufl na průvodní slovo v češtině. A kdeže se u nás britské trio vzalo? "Dohodil" nám ho český pozounista Pavel Čermák, který s triem účinkoval jako host.

Posledně jsem se chlubil vyprodaným Budžesem, nyní už můžu hlásit další vyprodaný sál, a sice na Josefa Dvořáka a jeho komedii S Pydlou v zádech. A to je v programu až na 20. květen.

 

21.3.2009 so

19. března jsme v aule školy ve Střelecké uvítali houslového virtuoza Ivana Ženatého v doprovodu komorního souboru Quintetto concertante Petra Macka. Zvučné jméno přivedlo do koncertního sálu o poznání více posluchačů než obvykle. Však se jim také mistr Źenatý odměnil zážitkem, na který se nezapomíná. Mimochodem, ze svého nynějšího působiště v Drážďanech, kde působí jako profesor houslové hry, to má k nám do Varnsdorfu blíž než to měl dříve z Prahy.

Letos podruhé jsme měli v divadle vyprodáno. Hrál se totiž Hrdý Budžes (20.3.). S téměř čtyřletým odstupem od předchozího uvedení na našem jevišti to byl opět ohromný "sukces". Na Báru Hrzánovou po představení stála fronta. Improvizované autogramiády se účastnili i oba její kolegové z jeviště Libor Jeník s Jarmilou Vlčkovou. Plakáty, které jsme nakonec nemuseli nechat vylepit, jsme divákům poskytli právě na podpisy, což se setkalo s velkým úspěchem.

Na dubnovém programu, který jsme v tomto týdnu pustili do světa, je několik méně obvyklých úkazů: Autorskou hru Smím tě políbit, než chcípnu? (J. Hylebrant) o prokletých básnících Verlainovi a Rimbaudovi uvedeme hned třikrát ve dvou dnech (29. a 30.4.): dvakrát pro středoškoláky a jednou coby večerní představení. Držitelé abonentek, pokud se večer přijdou podívat, se mohou těšit kromě zajímavého divadelního zážitku také na zajímavou slevu ze vstupného. Hodně úsilí stálo zajištění pohádkového podvečera na čarodějnice. Žádný z oslovených ochotnických souborů nám nemohl vyhovět, byli už na předmájový večer zadáni. Divadélko Andromeda s jeho pohádkou O čarodějné krčmě jsme pro tuto příležitost získali se štěstím, na poslední chvíli se totiž tohoto titulu vzdal jiný pořadatel. / Pro koncert skupiny Olympic (27.4.) si sál divadla pronajal pan Michal Šimon. Během více než měsíčního trvání předprodeje si snad příležitosti povšimnou všichni příznivci Petra Jandy v širokém okolí.

 

10.3.2009 út

Pavel Zedníček a Jana Paulová mají cestu do Varnsdorfu vyježděnou. O každý jejich nový společný kus je zájem. Už se tu hrály komedie Natěrač, Jako jedna rodina a Bez předsudků). A tak jsme neváhali pozvat je s dalším jejich představením Záhadná Irma. Hrálo se u nás 9. března. / Také jim samým se u nás líbí, soudě podle zápisu, který nám zanechali v kronice: "Ve Varnsdorfu se vždycky dobře hraje. Skvělé publikum!" Bodejť by ne, hororová parodie vyvolávala salvy smíchu a po představení jsme slyšeli uznání, v jakém tempu se herci oba stačili převlékat z role do role. Neměl bych opominout třetího účinkujícího Jiřího Kohouta, který se skvěle pohyboval na chůdách. / Záhadná Irma byla čtvrtým titulem skupiny "C" v této sezoně. Tím pátým a posledním bude 20.5. S Pydlou v zádech (Divad. spol. Josefa Dvořáka).

Na Hrdého Budžese (20.3.) už je beznadějně vyprodáno. Ani jsme nečekali, že opakování tohoto titulu tak zabere. A to se hlásí další zájemci s tím, kdyby náhodou někdo vstupenky vracel...

Už se nám pomalu rýsuje dubnový program se všemi detaily. Vybočením z obvyklé dramaturgie bude trojí provedení autorské hry Smím tě políbit, než chcípnu? Napsal ji Jarek Hylebrant (kolega divadelník z České Lípy) a účinkuje v ní spolu s Michalem Vaňkem (jinak protagonistou novoborského divadýlka Matýsek). Příběh dramatického vztahu prokletých básníků Verlaina a Rembauda u nás v posledních dvou dnech dubna uvidí jak středoškolští studenti, tak dospělé publikum.

Když už se pozastavuji u "školních představení", bude na ně duben bohatý. Kromě středoškoláků k nám vbrzku přijdou nejstarší školáci (Gordický uzel, 26.3. - hraje Divadlo Pohádka), o pár dní později žáci 4. až 6. tříd (Pečení holubi aneb Přísloví, 1.4, Naivní divadlo Liberec) a navíc v polovině dubna bude soubor Richarda Händla pro školy uvádět pořad Od Osvobozeného divadla k Semaforu (15.4.).

A jedna horká novinka na závěr: Koncem dubna by se u nás měl stavit Olympic.

 

4.3.2009 st

O hře Andělika a laskavec jsem se na této stránce rozepsal 20. ledna. Po jejím provedení divadlem Rokoko na naší scéně 2. března možno dodat jen to, že jsme byli mile překvapeni návštěvností a že Květa Fialová ve své roli jen zářila. Zaznamenal jsem příznivé reakce hlavně u seniorské části publika.

Z pořadů na malém sále nás mile překvapila velká účast na přednášce "Arciděkan Hockenwanzel" (25.2.). O "českém Enšpíglovi z Horní Police" poutavě vyprávěl Mgr. Ladislav Smejkal, který z českolipského muzea přijel na pozvání Kruhu přátel muzea Varnsdorf.

S novým měsícem jsou ve foyeru divadla k vidění dvě nové výstavy. Obě připravil výtvarník Josef Poláček: Jakožto člen spolku Werichovci představuje divákům výstavu divadelních plakátů Osvobozeného divadla. Škoda ale, že jejich vyobrazení nemohla být větší. / Druhá výstava je průřezem jeho vlastní nejnovější tvorby - barevné tupáže, souhrnně nazvané Výtvarná poezie. S výstavou je spojeno specifické jubileum: je to totiž v pořadí právě stá výstava tohoto výtvarníka. Opožděná vernisáž je plánovaná na 26. březen, na předvečer autorových 84. narozenin. Několik ukázek z této kolekce si můžete prohlédnout:

               

 

V minulém týdnu se měla hrát komedie Povečeříme vleže (Divadlo Pavla Trávníčka). Byla zařazena mimo předplatné. Nakonec se neuskutečnila, protože - zřejmě v konkurenci jiných divadelních titulů u nás i v sousedním Rumburku - se neprodalo dostatek vstupenek. Pro zrušení pořadu se rozhodla agentura Marcus, která si k provedení této hry náš sál pronajala. I přes snahu včas informovat všechny diváky, kteří se vstupenky zakoupili, jich na představení večer přece jen řada přijela. Omluvy a vracení vstupného - kéž by se takových situací vyskytovalo co nejméně.

Jinou smutnou zprávou uplynulých dní byl odchod Pavla Nováka. Věnuji mu zde krátkou vzpomínku, protože zpěvák byl v posledním desetiletí častým hostem našeho divadla. Zajížděl k nám s písničkovými pořady pro školy a byl u dětí i učitelek velmi oblíben. Nehledě na to, že v jednání s ním jsme si mohli být vždy jisti korektností a prostou lidskou vstřícností.

 

18.2.2009 st

Příběhy včelích medvídků, sehrané Divadlem Krapet u nás 10. února (pro MŠ a školní družiny) sklidily velký úspěch, ba nadšení. Učitelky nám tento výběr velmi chválily - kdyby prý takových bylo víc. Jsme tomu o to raději, že večerníčkovský titul přilákal i zájezdy z přespolních školek, které na pravidelné dojíždění do divadla nemají prostředky.

Minulou středu 11.2. jsme se v cyklu "Na slovíčko" vypravili do podzemí, a to prostřednictvím vyprávění a promítání Přemka Brzáka. Téma, podle mého názoru atraktivní, přivedlo do malého sálu jen něco přes tucet lidí. Jejich škoda - teda ne jejich, ale naopak těch, co nepřišli.

Ve čtvrtek 12.2. jsme se sešli s koncertními posluchači v aule školy ve Střelecké ul. na pořadu Pokračovatelé mistrů. To jest na pěveckém koncertu mladých sólistů, kteří uspěli na Burze mladých zpěváků ve Státní opeře Praha. Pořadů se vždy účastní některá pěvecká legenda, aby zavzpomínala na svoji kariéru a prohodila pár srdečných slov k mladým talentům. Takovým hostem byla letos sólistka Národního divadla Jana Jonášová, mladými talenty byli sopranistka Libuše Myřátská (žačka předešle jmenované) a basista David Nykl. Předvedli skvělá čísla z českých i světových operních děl. Na programech jsme měli ohlášenou i mezzosopranistku Jarmilu Kosinovou, jenže tu den předtím sklátila chřipka. Její zdraví kolegové si pohotově připravili další, původně neohlášené árie, takže posluchači o nic kráceni nebyli.

O víkendu 14. a 15. února žil Varnsdorf masopustem. Našeho divadelního ředitele Martina Louku jako vždy proháněly masopustní organizační povinnosti. V masopustním průvodu byl za cestovatele-dobrodruha z rodu Emilů Holubů (foto - tady už v cíli průvodu na náměstí láká ke starostenskému sudu). Jen ho pak dodatečně mrzelo, že ho žádný snímek nedokumentuje od hlavy po paty, to znamená v šortkách (ve sněhové chumelenici a dobrém mrazu!). Samo divadlo do masopustního programu v neděli přispělo rodinnou pohádkou Honza a kouzelná flétna. Se svojí autorskou hrou se tak po čase na naše jeviště úspěšně vrátilo rumburské ochotnické sdružení Hraničář.

Divadelní společnost Františka Kreuzmanna se u nás na podzim uvedla představením pro školy Čarostřed a Černá paní. 17. února se k nám vrátila, a to s večerním představením Krása z Moulin Rouge. Postavu francouzského malíře Henri Toulouse Lautreca hrál Jan Potměšil, jeho životní lásku Myriam Barbora Fišerová. Ohlasy velmi.příznivé. Potměšilův výkon zaskočil mnohé diváky, kteří si herce na vozíčku v hlavní roli dosud neuměli představit. Dalším příjemným překvapením byla nečekaná vzácná návštěva: Na představení se přijel podívat režisér Juraj Herz (ještě s dvěma kolegyněmi od divadla, včetně z Varnsdorfu pocházející pěvkyně Liany Somičové). Diváci, kteří se s ním potkávali ve foyeru, si mnuli oči, jestli se jim nezdá.

Svolali jsme schůzku s pedagogy středních škol (ve městě jsou čtyři, dostavily se zástupkyně ze tří z nich). Středoškolské publikum je u nás v poslední době vzácné, ale zdá se, že mu po této dramaturgické poradě budeme mít opět co nabídnout.

Nepříjemnou záležitostí tohoto týdne bylo zrušení večerního představení plánovaného na příští úterý 24.2. Mělo jít o pronájem našeho sálu pro komedii z repertoáru Divadla Pavla Trávníčka. Ukázalo se, že "divácký potenciál" našeho regionu není takový, aby kromě abonentního cyklu zaplnil sál ještě na představení vloženém navíc, mimo předplatné. Pokud se tedy nejedná zrovna o takový "trhák", jakým je Hrdý Budžes (20.3.). Na něj naopak zbývá v prodeji posledních ani ne dvacet volných míst.

 

4.2.2009 st

Včera (3. února) vpodvečer se v divadelních foyerech sešlo několik desítek lidí na opožděné vernisáži výstavy krajkových obrazů "Divadelní postavy". Někteří vážili kus cesty, třeba z Jablonce nad Nisou. Vystavující krajkářka Jana Kaplanová z Liberce, o které jsem se tady zmiňoval v době zahájení výstavy (viz zápisek ze 7. ledna), se ukázala být nejen vynikající autorkou paličkované krajky, ale také vypravěčkou a hostitelkou. K přichystanému pohoštění pro návštěvníky jen tak mimochodem naservírovala vlastní ořechové rohlíčky a špenátovou roládu. Dotazy přítomných hospodyněk pak směřovaly nejen k umění paličkování, ale i k receptům na tyto dobroty. / Beseda moderovaná Martinem Loukou odhalila něco z náročnosti a "alchymie" paličkování, zejména mají-li vzniknout tak vytříbená dílka, jako jsou po první dva měsíce roku k vidění u nás v divadle. / Výstava je prodejní. Řada lidí skutečně z besedy šťastně odcházela se zakoupenými obrázky. / Ve Varnsdorfu se postupně rozrůstá komunita paličkujících žen (kdyby náhodou i mužů, dejte vědět!), pro které bylo toto setkání velmi inspirativní. / Atmosféru besedy zachycuje malá fotogalerie.

 

1.2.2009 ne

Na minulou neděli (25.1.) jsme měli pozváno pražské Divadlo AHA! na rodinnou pohádku Sněhová královna. Bohužel, nehrálo se. O indispozici hereček - obou alternantek jedné z rolí - jsme se dověděli až na poslední chvíli. A tak jsme viděli hodně smutných dětských očiček, která se nedočkala jednoho z nejhezčích Andersenových příběhů. / Náhradní termín? Zatím v jednání.

Zato v následující den bylo divadlo zaplněno do posledního místečka. Hrála se novinka na repertoáru Divadla Járy Cimrmana České nebe. V pořadí již patnáctá hra DJC nikoho z cimrmanovských fandů určitě nezklamala.

Jsme v polovině sezony. V předplatném "C" bylo České nebe třetím titulem, zbývají ještě dva: Záhadná Irma (Divadlo Kalich) a S Pydlou v zádech (DS Josefa Dvořáka).

Z deseti představení předplatného "A" je odehráno pět a zbývá stejně tolik. Přičemž jeden titul z dramaturgického plánu "áčka" ještě není definitivně potvrzen. Pravděpodobně to bude Skleněný zvěřinec, výtečná hra od Tennessee Williamse, v provedení Divadla Metro. Minulý čtvrtek jsem se byl podívat na veřejné generálce a teď se pokoušíme vzájemně sladit termíny, aby to vyšlo.

 

20.1.2009 út

Prvním večerním představením v letošním roce (19. ledna) jsme chtěli udělat radost těm divákům, kteří se po celou sezonu těší na otevřené orchestřiště. Operu či operetu (popř. balet) zařazujeme právě jednou do roka, zpravidla právě začátkem kalendářního roku. Divadlo F.X.Šaldy Liberec u nás hostovalo s Donizettiho komickou operou Poprask v opeře. Dějově je to "opera o opeře", která si utahuje z poměrů v operním divadle. Nechyběly aktuální narážky na liberecké i naše místní reálie. (Varnsdorfské punčochy nejdou na odbyt, liberecké MS v lyžování spolyká miliony, a tak se divte, že není na příplatky pro orchestr.) Zdálo se, že diváci odcházeli jednak pobaveni, jednak spokojeni s pěveckými výkony. A to byli mezi účinkujícími silně zastoupeni velmi mladí zpěváci - posluchači katedry zpěvu AMU. Podobně i Marek Štilec u dirigentského pultíku.
Zákon schválnosti mě doběhl včera dopoledne, když už jsem po různých peripetiích konečně měl v kupě únorový program. Právě než jsem odkliknul jeho odeslání tiskárně, přišel návrh na zařazení vlastivědné přednášky. No ale protože přednášejícím má být Mgr. Ladislav Smejkal z českolipského muzea, který umí vyprávět opravdu poutavě, nechtěli jsme riskovat přesunutí na pozdější termín a do únorového programu jsme to ještě "vmáčkli". / Únorový plakát pozve naše diváky na čtyři večerní divadelní představení, jeden pěvecký koncert, jednu vernisáž, dvě dětská představení, tři přednášky. (To vše včetně první březnové dekády).

Předplatitelé skupiny "A" najdou ve svém programu titul, který v celosezonní nabídce neviděli - hru P. Shaffera Andělika a laskavec. Zaplnil jedno ze dvou "volných políček", která jsme si nechali na začátku sezony k výběru z aktuálních nabídek hostujících divadel. Tato hra se u nás už kdysi hrála (před 15 lety, tenkrát s Alenou Vávrovou a Danou Syslovou v hlavních rolích). V nynějším nastudování divadla Rokoko jejich role převzaly Květa Fialová a Dana Batulková. Zatímco paní Fialová se na naše jeviště nyní vrací častěji, Dana Batulková se ve Varnsdorfu, pokud se mé záznamy nepletou, objevila jedinkrát, a sice v Romeu a Julii v prosinci 2003. Dnes zažívá vlnu popularity, a to mj. jako nedávná vítězka televizní taneční soutěže StarDance. Proč nepřiznat, že i to ovlivnilo náš výběr.

Na poslední chvíli jsme hledali tip na pohádkové představení, které by doplnilo program masopustního víkendu. Na takové příležitosti se osvědčují amatérské soubory, a tak jsme lovili právě v ochotnických vodách. Naší udičky se nakonec chytla autorská pohádka rumburského souboru Hraničář Honza a kouzelná flétna. Tedy pohádka, kterou hned tak někde neuvidíte.

 

7.1.2009 st

Zatímco loni jsme ještě tři dny po zahájení předprodeje měli na představení Divadla Járy Cimrmana ještě několik jednotlivých lístků, letos se po nich doslova zaprášilo. Bodejť by ne, "Cimrmani" k nám letos přivezou svou novinku České nebe. Mám ovšem ten dojem, že kromě zájemců z tábora obdivovatelů cimrmanovského humoru se do front staví i ti, kteří prostě chtějí být "in". / Předprodej jsme zahájili 2. ledna v 11 hodin současně v divadle, na čtyřech dalších předprodejních místech a též přes rezervační systém po internetu. V 11 hodin a 20 minut bylo vyprodáno. Pro případné další zájemce je jedinou teoretickou nadějí, že si někdo v týdenní lhůtě nevyzvedne vstupenky rezervované po internetu. Ale divil bych se. Pro úplnost - České nebe se u nás hraje v pondělí 26. ledna.

Ve foyeru se návštěvníci divadla budou v prvních dvou měsících roku kochat novou výstavou. Tentokrát ani obrazy, ani grafiky, ani fotografie, ale krajky. Jana Kaplanová z Liberce u nás osobně instalovala cyklus obrazů z paličkované krajky nazvaný Divadelní postavy. Autorka působila v baletním souboru libereckého a plzeňského divadla, její matka byla návrhářkou divadelních kostýmů a vedoucí krejčovny. Divadelní prostředí se tedy logicky promítlo i do námětů její krajkářské tvorby. Připojuji několik ukázek z výstavy.

Druhé foto zleva: Klárka z baletu Louskáček, třetí foto zleva: Julie (z Romea a Julie)

V prvních dnech roku se potýkáme s přesuny plánovaných jarních představení v předplatném "A". Jedno z divadel nám zkomplikovalo plán přesunem svého představení na pozdější termín, a tak na poslední chvíli vymýšlíme náhradní řešení. / Kromě toho se zabýváme příštími Vánocemi - hezkou vánoční pohádku je nutné si posichrovat rok předem  Snad to mohu prozradit: Liduščino divadlo, které pro naše děti již uvedlo pohádku Vánoční diamant, u nás letos zahraje její volné pokračování Pohádkový betlém. / Co chvíli na mém stole přistanou tabulky z ministerstva kultury - statistiky představení, návštěvnosti, průměrných cen vstupenek atd. za rok 2008. Naštěstí si je kolegyně ekonomka zatím suší u sebe.

 


>>> Dramaturgovy zápisky - archiv

>>> Tudy na Martinovu hlavní stránku

[CNW:Counter]