Tudy zpět na Martinovu hlavní stránku - Dramaturgovy zápisky - archiv


 

Dramaturgovy zápisky

(neoficiálně z MD Varnsdorf)

2008

 

[ Oficiální web: Městské divadlo Varnsdorf ]

 

 

30.12.2008 út

V adventním období pravidelně zveme děti na vánoční pohádku. Tu letošní, Putování za vánoční hvězdou (16.12.), jsme si u Divadla Kapsa (z Andělské Hory u K. Varů) zamluvili už před více než rokem a byli jsme rádi, že na nás vůbec vyšlo. Vánoční příběh v jevištním provedení profesionálního souboru, samozřejmě se společně zpívanými koledami atd., je sváteční záležitostí, o kterou by děti neměly přijít. Problémem je kumulace různých dalších vánočních akcí pro dětí, školních besídek... Před odpoledním představením si nám jedna z družinářek velmi důrazně postěžovala na nevhodný termín pohádky - prosinec! - protože akce se překrývají, děti nestíhají... Nutno podotknout, že pořadatelé "konkurenčních" akcí je zpravidla nemusí tak jako my plánovat s ročním předstihem. A informovat se v divadle (například zjistit z jeho webu), na kdy je plánováno vánoční představení, nic nestojí. / Pro příští rok tedy máme dilema: Přesunout vánoční představení do předplatného "B" (nedělní odpoledne pro rodiče s dětmi)? To sice bude ještě o něco svátečnější - ale víme jistě, že o ně přijde dost dětí, které se do divadla bohužel dostanou jen se školkou nebo družinou. Nebo prostě nechat Vánoce Vánocemi?

Hned následující den, 17.12., se to u nás zaplnilo nejen dětmi, ale zejména jejich rodiči a prarodiči. Opět po roce se konala školní akademie ZUŠ Varnsdorf Vánoce aneb Co se skrývá pod stromečkem. Sled pěveckých, tanečních a hraných výstupů měl jako obvykle velký úspěch.

Naopak ve dni předchozím, 15.12., se děti nepřišly jen tak bavit, ale potrápit své hlavy. Žáci 4. tříd varnsdorfských základních škol měli předvést, kolik toho znají o svém městě. Znalostní soutěž ke 140. výročí města se jmenovala O vánoční poklad poustevníka Vernara. Tříčlenná družstva vyslaná každou ze šesti tříd se před svými spolužáky utkala o ceny, které budou chutnat i bavit. Zvítězili čtvrťáci ze ZŠ náměstí E. Beneše, na druhém a třetím stupínku se ocitly 4.A a 4.B ze ZŠ Edisonova ul.

Velmi dobře se ujala tradice Živého betlému s vánočním zpíváním na Štědrý den odpoledne v areálu starokatolického chrámu. Role předzpěváků se letos ujalo vokální sdružení Kvíltet. Kostel byl opět zaplněn, ač venku se počasí chovalo značně nevánočně. / Podrobněji referovat nemůžu, nebyl jsem při tom. Stejně tak se to má i s posledním letošním pořadem v budově divadla - komorním vánočním setkáním pod názvem Muž, který sázel stromy a naději. Pokud vám název něco připomíná, máte pravdu - organizátor pořadu a zároveň účinkující Karel Kříž se inspiroval knihou Jeana Giona Muž, který sázel stromy.

Tož, mnoho nezapomenutelných kulturních zážitků v roce 2009!

 

14.12.2008 ne

Ještě když jsem kdysi působil za knihovnickým pultem, pamatuji úspěšnost Tajného deníku Adriana Molea od Sue Townsendové mezi "puberťáky". Královéhradecké divadlo Drak zařadilo do svého repertoáru jeho dramatizaci. Spolu s naším "poradním pedagogickým sborem" jsme se rozhodli jejich Molea získat pro varnsdorfské školáky (7. až 9. třídy ZŠ). Hrálo se 2. prosince. Přijely se podívat i mimovarnsdorfské školy - ze Chřibské a z Lužickosrbského gymnázia v Budyšíně. Scénicky náročná (mj. s vlastní přenosnou točnou) a především vtipná inscenace zaznamenala velký úspěch - "prostě skvělé". (A že je těžké se této věkové kategorii zavděčit! Naposledy je podobně zaujalo představení Heuréka divadla Studna.)

Ještě téhož dne (2.12.) navečer se na malém sále sešli obdivovatelé krajinářských fotografií. Cestovatel a profesionální fotograf Jiří Stránský z Liberce jim nabídl povídání o přírodních divech Nového Zélandu. Stránského působivé snímky z této země právě zdobí náš divadelní foyer. Využil samozřejmě i promítací techniky a nechal nás nahlédnout k protinožcům ještě o něco důkladněji. Naprázdno nevyšla ani evropská krajina a severní Čechy.

Po celý rok dvakrát za měsíc přicházela za svými "štamgasty" do divadla dr. Patricie Anzari - jednak za dětmi s pořadem Pohádková neděle, jednak za dospělými s přednáškovým cyklem Malá univerzita sebepoznání. S pořadatelem těchto schůzek, tj. s varnsdorfskou knihovnou, jsme již dohodnuti na pokračování spolupráce v následujícím roce. Dětský pořad již pokračování mít nebude, ale na dospělé čekají přednášky z praktické psychologie Partnerské etudy. / Na jaře knihovna přesídlí do nového (a konečně snad definitivního!) působiště. Nevím, zda bude mít ihned k dispozici i funkční přednáškový sál. Pokud ano, změní se pravděpodobně i místo konání těchto přednášek.

Pražské divadlo Semafor u nás účinkovalo potřetí (2003: To nám to pěkně začíná; 2006: Patero důvodů pro voo doo). Posledně uvedený titul diváky až tolik nezaujal. Jenže když ze Semaforu letos zavolali, že pro nás mají Lysistratu, dlouho jsme neváhali. Navíc když byla možnost tento úspěšný muzikálový kus uvést v předvánočním čase (9. prosince). Výsledek: o mnoho více spokojených i nadšených diváků než posledně. Někdo víc oceňoval hudebně taneční kreace početného semaforského ansámblu, jiní zas vložené dialogy. Všichni se ale shodli na obdivu ke zrajícímu komickému talentu Jitky Molavcové.

Vánoční pohodu jsme o dva dny později přenesli do auly školy na Střelecké. V rámci koncertní sezony jsme tam publikum pozvali na pořad Vánoční sen. Manželská dvojice operních pěvců Petr Dopita (bas) a Iva Hošpesová (soprán) zpívala samozřejmě tradiční vánoční repertoár, herec Daniel Bambas jejich vystoupení prokládal recitací svátečně laděných textů. A co bylo opravdu netradiční - jediný hudební nástroj, který hrál "naživo": kanadská pila. Petr Dopita je totiž mistrem v jejím koncertním ovládání. I přes malé zpoždění (umělce cestou z Č. Budějovic zastihla dopravní kalamita) a malý problém s ozvučovací technikou šlo o velmi příjemný zážitek. / Za nahlédnutí stojí web Petra Dopity.

Na oficiálním webu divadla už je program na leden. Čím dál častěji zvedáme telefony a vybíráme maily s dotazy na zahájení předprodeje - to kvůli novince Divadla Járy Cimrmana České nebe. Uvádíme ji - jak už to máme po léta s "Cimrmany" zavedené - v poslední lednové pondělí, 26.1. Jako obvykle zahájíme prodej v první pracovní den po Novém roce, tj. 2. ledna, v 11 hodin. V ten samý termín mimořádně s větším předstihem zahájíme prodej vstupenek i na představení Povečeříme vleže? (24.2., Divadlo P. Trávníčka, pronájem) a Hrdý Budžes (Divadlo A. Dvořáka Příbram), kterého jsme sice již v minulosti uvedli, ale pro velký úspěch ho 20. března zopakujeme.

 

23.11.2008 ne

20. listopadu jsme zahájili 13. koncertní sezonu. Úvodní program patřil Lubomíru Brabcovi. Kytarový virtuos hrál ve Varnsdorfu právě po deseti letech. Opět velmi silný hudební zážitek, na který se dlouho vzpomíná. Nad technickými kouzly Brabcovy hry někdy nezbývá než jen nevěřícně vzdychnout. / Třináctka v pořadovém čísle letošní sezony přinesla některé problémy, zajisté způsobené zlomyslnými šotky. Ti například nechali zakufrovat umělcovo auto v nepřehledné spleti varnsdorfských ulic, v důsledku čehož došlo i k malému zpoždění začátku. Ti samí lotříci nechali na některé vstupenky natisknout začátek v 19 hodin místo v 18. Na to bohužel doplatili dva návštěvníci, kteří tak místo koncertního prožitku inkasovali zpět vstupné. Ještě i touto cestou se omlouváme.

V neděli 23. listopadu se do Varnsdorfu, přikrytého čerstvou sněhovou peřinou, vydali herci Pohádkového divadla Julie Jurištové. Pohádka Boženy Němcové O Dobru a Zlu udělala myslím radost všem přítomným dětem i jejich rodičům, nehledě na to, že na závěr si děti mohly s herci zatančit do rytmu scénické hudby. Z této závěrečné pasáže tu máme tři fotečky: raz - dva - tři. / Jen pro pořádek podotýkám, že v hereckém obsazení nechyběl varnsdorfský rodák Libor Jeník. / A co se sněhové nadílky týče, vsadím se, že v neděli 25.1., až budeme hrát Sněhovou královnu, se budeme brodit čvachtavým blátem.

Zmínit bych měl i přednášku dr. Zdeňka Petráně Příběh Slavníkovců - mýtus českého dějepisectví i numismatiky (19.11. pod pořadatelstvím Kruhu přátel muzea Varnsdorf). Už proto, že se na besedě o historii sešlo na nevídaných téměř 30 posluchačů. Tento přednášející si totiž získal mezi námi Varnsdorfskými renomé poutavým výkladem, z něhož se zpravidla dovídáme překvapivé novinky ze současných historických bádání - takové, které zasluhují použít klišé o "přepisování učebnic". Už to víte? Vina Přemyslovců na vyvraždění Slavníkovců roku 995 se po kritickém přehodnocení pramenů jeví jako nepodložená a spíše nepravděpodobná.

 

15.11.2008 so

V těchto dnech jsme si užili divadelního nášupu: ve středu večer divadlo Vizita, ve čtvrtek dopoledne dvě školní představení a v pátek večer irská taneční show. Na naše poměru fakt programově "husto".

Divadlo Vizita s jeho "lídrem" Jaroslavem Duškem jsme se snažili získat už v minulé sezóně. Kvůli jakési šlamastice okolo technických podmínek to nevyšlo, a tak jsme se jeho hostování dočkali až letos. Poté, co jsem před časem zhlédl jednu z Duškových improvizací v českolipském divadle, jsem nemínil abonentům skupiny "C" takový výjimečný zážitek upřít. Každé představení divadla Vizita je neopakovatelnou improvizací a má i svůj originální název - u nás to byl Permanentní kozelec (12.11.). Než bych vymýšlel svá slova, ocituji, co se o Duškových jevištních kreacích píše ve filmové databázi ČSFD: "Během představení, které začínají jako čistá improvizace, má divák (oprávněný) pocit, že je přímým svědkem tvorby, je vtažen do sledu absurdních slovních hříček, rychlých změn nálad a postav, do rozvíjení, opouštění a kombinování motivů, které se mohou, pokud jsou nosné, rozvinout v delší dramatický příběh. Delší, vláčné tempo je střídáno s nesmírně zábavnými dialogy - publikum se nezřídka baví jako v zábavných televizních pořadech, vysílaných v sobotních prime time časech, tady je to ovšem bez dotáček..." Tomu myslím bezezbytku odpovídal i Permanentní kozelec. Duškovi na jevišti sekundovali Pjér la Šé´z a Zdeněk Konopásek a v kabině u světel Viktor Zborník. Na závěr nám Jaroslav Dušek prozradil, že je právě poslední den roku mayského kalendáře a adresoval nám pěkné novoroční přání.

Nejmenším školákům u nás hrálo liberecké Naivní divadlo pohádku Přijel bílý medvídek (13.11.). Moderní pohádkový příběh Ivy Peřinové mě zaujala nápaditostí divadelního zpracování - kombinací loutkohry (marionety), činohry a projekce naživo animovaných plošných loutek. Doufám, že i děti si toho řádně užily. Škoda, že při naplněnosti divadla (při prvním z obou dopoledních představení) se ocitly v nevýhodě třídy usazené v zadních řadách a na balkoně. Domovská scéna Naivního divadla je holt komornější.

Velký úspěch sklidila Celtic Energy - "irská taneční show" (14.11.), kterou v téměř půldruhahodinovém programu předvedla slovenská skupina Merlin. Pro toto vystoupení si naše divadlo pronajala agentura Kleopatra. Až na jedno jediné místečko bylo vyprodáno. Nelitovali ani ti, co čekali něco jiného (po skončení jsme mluvil s několika diváky, kteří čekali cosi ve folklornějším stylu, tak jak to znali z lekcí skotských tanců). Toto ovšem byly moderní kreace irského stepu a jeho efektní choreografie dostávaly celé publikum do varu. Poněvadž, jak se uvádí v propagačních materiálech, "charakteristická irská hudba spojená s taneční virtuozitou, rafinovaná práce nohou, strhující rytmus a údernost irského stepu, to vše vytváří dokonalou taneční show".

 

4.11.2008 út

Středočeské divadlo Kladno u nás hostuje pravidelně. Letos jsme si u nich řekli o Hamleta. Docela nás překvapil zájem i z řad nepředplatitelů, tím spíše, že v nemohli být nažhaveni na televizní tváře. Postřehl jsem i nezanedbatelný počet diváků studentského věku. / Blíží-li se uvedení divadelní klasiky, někteří diváci se již předem obávají jejího "příliš moderního" provedení, které jim kazí požitek z toho "pravého" Shakespeara, Moliéra apod. Myslím, že v tomto případě nešel dramaturg ani režisér kladenské scény příliš za hranice jejich vkusu, pakliže je nezaskočilo, že např. dvojice Hamletových přátel změnila v tomto nastudování pohlaví. / Na příslušné datum hamletovského večera (3.11.) jsme si tam nahoře objednali pravé hamletovské, tj. podzimní vlezlé sychravé nevlídné mlhavé (velmi mlhavé) počasí. Bylo nám vyhověno. Téměř tříhodinovou shakespearovskou "kládu" tedy diváci dostali "se vším všudy".

Aby je z toho všeho nechytla depka, čekala je zároveň ve foyeru čerstvě nainstalovaná výstava velkoformátových fotografií přírodních krás, jejichž autorem je profesionální fotograf Jiří Stránský Převažují mezi nimi scenérie z Nového Zélandu, ale tu a tam i odjinud, například z Českého Švýcarska. Je to prodejní výstava, takže chcete-li si okrášlit svůj příbytek (nebo kancelář) oknem do cizokrajných končin, máte u nás příležitost. A nebo nakoukněte na www.jiristransky.com. V prosinci se kromě toho s autorem setkáme na "opožděné vernisáži".

 

31.10.2008 pá

Před měsícem (30.9.) jsem se zde zmiňoval o výstavě Žijeme tu. Prezentace dvanácti spolků působících v našem městě byla včera završena "opožděnou vernisáží" v divadelním foyeru. Dostavili se zástupci většiny vystavujících organizací a každý z nich se mohl svěřit s úspěchy a problémy v činnosti svého spolku. A to za účasti místostarosty města Karla Dubského a vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy MěÚ Varnsdorf Aleny Bodlákové. "Spolkový podvečer" byl okrášlen hudebními vstupy vokálního sdružení Kvíltet a ochucen občerstvením, které servíroval ředitel divadla Martin Louka. Zde jsou k nahlédnutí fotografie.

Něco z dramaturgického košíku: Dnes jsme uzavřeli jednání s Divadelní společností Josefa Dvořáka o představení S Pydlou v zádech. Svého času tato legendární semaforská inscenace dosáhla stovek repríz. Letos ji Josef Dvořák na četná naléhání obnovil v produkci svého vlastního divadla. U nás ji uvedeme v květnu příštího roku jako závěrečný titul předplatitelské skupiny "C".

Ke svému závěru dospěla také příprava programu koncertní sezony (předplatné "K"). O jejím zahájení kytarovým recitálem Lubomíra Brabce jsem už psal, následovat bude Vánoční sen - slavné a zejména vánoční melodie zazní v doprovodu neobvyklého nástroje - kanadské pily. Hrát na ni bude Petr Dopita, který v tomto oboru získal světový věhlas. V únoru bude cyklus pokračovat vystoupením mladých pěveckých talentů s hosty zvučných jmen - tento pořad Pokračovatelé mistrů se vrátí do naší koncertní síně již potřetí. Na březnovém programu najdeme houslový koncert Ivana Ženatého v doprovodu komorního souboru Quintetto concertante Petra Macka. Na závěr v dubnu přivítáme zahraniční hosty - soubor Posaune Voce Trio s názvem „Od baroka po Broadway“; s ním vystoupí také český trombonista Pavel Čermák, který nám tuto hudební lahůdku zprostředkoval. S velkou pravděpodobností bude poté následovat ještě i květnový "prémiový" koncert - ale to už bychom hodně předbíhali.

 

23.10.2008 čt

Brněnský divadelní spolek Frída již několik sezón baví diváky i během svých "spanilých jízd" do severních Čech. U nás ve Varnsdorfu již odehrál představení Kosa a Pánská jízda. Do třetice k nám zavítal včera (22. října) s hrou Hospodská. Jako obvykle jsme Frídu zařadili do zábavné předplatitelské skupiny "C" a čekali, co na to diváci. V poslední dny před uvedením jsme znervózněli, a to kvůli mizivému zájmu o vstupenky. Diváci mohli být zvědavi například na Martina Trnavského, herce zviditelněného v televizním seriálu Ordinace v růžové zahradě. Bylo od něj ostatně sympatické, že v rozhovoru ve Snídani s Novou upozornil na své hostování právě v našem divadle. Moc našich krajanů si toho ale asi nevšimlo - k jejich škodě. Kdo má rád legraci a nebyl u toho, měl by litovat. / Hospůdka, která na jeden večer vyrostla na jevišti, byla opravdová i s tekoucím pivem. Něco o tom ví i moje svaly, které při stěhování dekorací přenášely hospodský pult s pípou. // Pro naše "céčkaře" se chystá vbrzku další lahůdka: 12. listopadu k nám poprvé zavítá divadlo Vizita s Jaroslavem Duškem a spol.

Divadlo Koráb - shodou okolností také z Brna - dětem ze školek a družin 21. října přivezlo Sindibádova dobrodružství. Byla to interaktivní pohádka, hrálo i publikum včetně učitelek, a to děti velmi bavilo.

Ve stejný den se v malém sále odehrálo cosi jako "pamětnický podvečer". Ve spolupráci s občanským sdružením Na Křižovatce jsme pozvali pana Bertholda Siebra k povídání Na slovíčko o starém Varnsdorfu nad dobovými fotografiemi. Bylo to zajímavé generační setkání, kromě pamětníků se totiž dostavilo i studentstvo. Ale více zaujati byli očividně ti starší, pro které to byla příležitost vzájemně podiskutovat o minulých časech.

Tento týden je u nás v divadle orámován volebními rituály. V malém sále totiž vždy sídlí jedna z okrskových volebních komisí. Minulý víkend byly krajské a senátní volby, tento pátek a sobotu se koná druhé kolo senátních voleb. Vřelý dík některým členkám volební komise, které zásobují svými upečenými dobrotami i zaměstnance divadla, kteří během voleb drží službu jako "správci objektu". Mňam.

 

20.10.2008 po

Hra Donalda Churchilla Chvilková slabost (Divadlo R. Brzobohatého), pohádkově dobrodružné představení Čarostřed a Černá paní (Divad. společnost Fr. Kreuzmanna) pro školáky ze 4. až 6. tříd, a několikeré hostování přednášek a besed organizovaných partnerskými organizacemi - to byla ve zkratce první polovina října ve varnsdorfském divadle. Zejména Hana Maciuchová ve Chvilkové slabosti sklízela uznání našich diváků.

V neděli 19. října jsme společně se skauty pořádali tradiční drakiádu čili soutěž O dračího krále. Účast draků i jejich "drakvedoucích" byla letos rekordní - na svahu pod vysílačem plachtilo přes 60 umně podomácku vytvořených i kupovaných vznášedel. I samo divadlo mělo ostatně v povětší svého reprezentanta - divadelního draka. Na "dračího krále" byl ale pasován Ondřej Mlynář, majitel draka nazvaného "Černej". ... V naší fotodokumentaci drakiády je 60 snímků. Jestli jste pouštěli s námi, skoro jistě se najdete.

Rádi bychom již zveřejnili program letošní koncertní sezony. Stále ovšem není úplný, jednání o jednom z jarních pořadů se vleče. Jednu novinku přece jen mám: Zahajovacím koncertem sezony bude 20. listopadu kytarový recitál virtuosa Lubomíra Brabce. Vrátí se před varnsdorfské publikum právě po deseti letech a bude to myslím pro místní ctitele hudby velká událost.

A nakonec mám dobrou, ba vynikající zprávu pro diváky, jimž učarovala Bára Hrzánová v úspěšné hře Hrdý Budžes. Před třemi lety beznadějně vyprodané představení se k nám opět vrátí, a to v březnu příštího roku. Na koho tenkrát vstupenka nevyšla, dostane nyní druhou šanci. A myslím, že kolem plakátů v klidu neprojdou mnozí z těch, kdo Budžese u nás už jednou viděli...

 

30.9.2008 út

Minule jsem opomněl zmínit akci, kterou v neděli 28. září pořádali varnsdorfští skauti a divadlo se na ní účastnilo jako spolupořadatel: Pohádkové cyklohrátky. Zábavné dopoledne pro malé cyklisty s veselým závoděním a soutěžením nebylo žádnou novinkou, hřiště za nemocnicí bylo jejím svědkem již poněkolikáté. Sešlo se něco mezi čtyřmi či pěti desítkami lidí a počasí jim vyšlo vstříc. Jen to hřiště už není co bývalo, a tak zarostlý terén znamenal poněkud ztížené podmínky.

Výstavy v divadle: Malý sál je od září věnován Egyptu, a to ve dvou podobách: Grafiky Vladimíra Pechara, inspirované Egyptem starověkým, jsou vystaveny společně s fotografiemi z Egypta současného. Jejich autorkou je Petra Bodláková.

Výstavní panely ve foyeru byly nabídnuty varnsdorfským spolkům, aby na nich ve zkratce představili svou činnost. Jejich společná prezentace pod názvem Žijeme tu potrvá do konce října. Na závěr (30.10.) proběhne "opožděná vernisáž". Jestli dobře počítám, zúčastněných spolků je 11 (Kruh přátel muzea Varnsdorf, Junák, Soptíci - mladí hasiči, ochotnický soubor Pastelky, kynologové, Communio Varnsdorf, Apoštolská církev, včelaři, zahrádkáři, o.s. Na Křižovatce, taneční studio Stylklub). Čímž samozřejmě není výčet zájmových organizací zdaleka vyčerpán. Na další z nich možná taky jednou dojde.

Novou výzdobu dostalo po letech schodiště v kancelářské části divadla: Před oponou za oponou aneb Z divadelních archivů. Ze stovek černobílých fotografií uschovaných v krabicích se vešel jen zlomek, a ten bude zajímat zejména pamětníky. Ostatně, zkuste si sami tipnout, koho například fotografův objektiv před desítkami let zachytil:

 

28.9.2008 ne

Beseda Na slovíčko s Liborem Jeníkem bylo pro Varnsdorfské šancí blíž se seznámit s jejich krajanem, zdejším rodákem, který se během své - stále ještě počínající - kariéry prosadil mj. po boku Báry Hrzánové v Hrdém Budžesovi. Po několikaletém angažmá v příbramském divadle je nyní hercem "na volné noze". O tom, že nemá o práci nouzi, svědčila i obtížnost domluvy volného termínu pro toto posezení. Z naší podvečerní besedy ještě spěchal do Prahy, kde dokončuje hudební aranžmá k autorské divadelní pohádce. Ve Varnsdorfu se s ním ale setkáme zase nejpozději v listopadové neděli 23.11. v pohádce O Dobru a Zlu.

Luba Skořepová má naopak za sebou hereckou kariéru čítající více než půlstoletí. Před několika málo dny dovršila pětaosmdesátku a divadelních prken si stále užívá plnými doušky! Po jevištích mimo jiné cestuje i s divadlem jednoho herce - hrou César a Drana. V něm představuje romskou stařenu, která se v "dialogu" se svým koněm Césarem vyrovnává se svým osudem. Právě tuto hru jsme zvolili k zahájení nové sezony, k prvnímu představení předplatitelské skupiny "A" minulou středu 24. září. Myslím, že pro diváky bylo monodrama silným zážitkem. Mimo jiné i díky několika výletům paní Skořepové do hlediště mezi diváky. / Při děkovačce samozřejmě nechyběl narozeninový pugét od pana ředitele.

 

21.9.2008 ne

Včera na úvod nové sezony proběhl tradiční Den otevřených dveří. Zájemci absolvovali výpravy do divadelního zákulisí s průvodním slovem pana ředitele a pod nepostřehnutelným dohledem našich divadelních skřítků Ťoupy a Kikulína. Odpoledne bylo vše završeno vernisáží výstavy Malování s pohádkou. / Dnešní nedělní odpoledne jsme už opravdu hráli, a sice rodičům s dětmi. Jednu z nejklasičtějších pohádek - Popelku - jim nabídla Mladá scéna Ústí nad Labem. / První návštěvníky v nové sezoně jsme ale přivítali již před týdnem, v pondělí 15. 9. Divadelní sál si pronajala kandidátka za Stranu zelených Monika Lampová a jako hosta k besedování s pedagogickou a studentskou veřejností s sebou přivedla ministra školství Ondřeje Lišku. Škoda, že dopolední termín schůzky pedagogické veřejnosti příliš nesvědčil.

Před prázdninami se nám ochotníci ze Starých Křečan podepsali na poslední stránku divadelní kroniky. A tak jsme po asi pěti sezonách pořídili novou. Náhoda chtěla tomu, že ji na první straně svým zápisem a podpisem "pokřtil" právě ministr školství.

 

27.8.2008 st

Nová sezona začala dnes zahájením předprodeje vstupenek na září - sic první návštěvníky přivítáme až ve druhé polovině září, a to jako obvykle na Dni otevřených dveří (20.9.). Novinkou bude, že v jeho programu si najde místo vernisáž výstavy dětských kreseb. Bude to výběr toho nejlepšího, co nám děti namalovaly během minulé sezony na motivy nedělních pohádkových představení. / A hned prvním divadlem po prázdninách bude právě nedělní pohádka pro rodiče s dětmi: Popelka (ve výpravném provedení ústecké Mladé scény). / Dospělí přijdou poprvé večer 24.9. na Lubu Skořepovou. Pětaosmdesátiletá dáma potáhne celé představení sama! A to v roli romské stařeny v monodramatu César a Drana. / Prvním pozváním do komorního prostředí malého sálu bude beseda Na slovíčku s Liborem  Jeníkem, varnsdorfským rodákem prosazujícím se v různých divadelních inscenacích. Ve Varnsdorfu jsme ho viděli v několika zájezdových představeních, z nichž nejúspěšnější byl bezesporu Hrdý Budžes.

Naši milí předplatitelé si v tomto týdnu vyzvedávají legitimace platné pro tuto sezonu. Nevyzvednuté pak rozesíláme v první zářijový týden.

Pro diváky z Jiřetína pod Jedlovou, Horního Podluží a Studánky máme dobrou zprávu. S naším dopravcem ČSAD Semily jsme ujednali rozšíření trasy svozového autobusu k představením skupiny "A" tak, aby procházela i jejich obcemi. Výhodné je to zejména pro předplatitele - ti hradí pouze polovinu dopravného.

 

14.7.2008 po

Divadelní prázdniny... Sice se nehraje, i tak se pracuje. Naše "ekonomické oddělení" je po uši v seznamech předplatitelů, legitimacích, fakturách, pololetních uzávěrkách... Před konečnou uzávěrkou a odevzdáním do tisku jsou propagační materiály pro novou sezonu, tj. letáky s nabídkou předplatného. Na poslední chvíli samozřejmě se změnami. Tak třeba komedie Dvouplošník v hotelu Westminster, kterou jsme smluvili s příbramským divadlem, se neuskuteční, neb již nebude na repertoáru. Hm, a shánějte uprostřed dovolených náhradu. Nejspíš to dořešíme v září, případně během sezony, uvolněné okénko se totiž týká dubna příštího roku. Naopak operní titul se proti očekávání podařilo dojednat již nyní. Zpravidla to totiž byl docela problém, hlavně kvůli technickým překážkám u tohoto typu  představení. Nyní je na dobré cestě jednání s libereckou operou o uvedení Donizettiho Poprasku v opeře. Komickou, resp. burleskní operu jednoho z Verdiho předchůdců bychom měli divákům nabídnout ve druhé polovině ledna.

O prázdninách by se v samotném divadle mělo ovšem hlavně gruntovat, opravovat, zušlechťovat; nahrazovat staré, dosluhující a ošklivé novým, moderním a pěkným. Jenže letošní finanční mizérie nám toho moc nedovolí. Leda tak nově vytmelit pár nejohroženějších oken nebo položit kousek nového lina na těch nejvyšlapanějších metrech herecké části. A samozřejmě různé ty revizní záležitosti (opakoval bych se po loňsku, předloňsku atd.).

 

26.6.2008 čt

Minulou neděli 22. června bylo v kostele na náměstí završeno letošní Varnsdorfské hudební léto. Dobrovolné vstupné na koncert Varnsdorfské komorní filharmonie vyneslo něco přes pět tisícovek na opravu chrámových varhan. Hrál se Händel a Franz Schubert. Vedle šéfdirigenta Josefa Vondráčka se na dirigentském postě představil i nováček Jiří Rožeň. Sólovými party se předvedla Anna Havlíková.

S určitou dávkou nejistoty jsme ve středu 25. června očekávali, jak se po návštěvnické stránce ujme "poslední opona" sezony. Komedie M. Cooneyho Habaďúra (více o důvodech tohoto výběru viz zápisek z 9.5.) v provedení starokřečanských ochotníků byla určena nejen platícím divákům, ale zejména abonentům všech předplatitelských skupin pro dospělé jako poděkování za přízeň v této sezoně. V sále se sešlo kolem 130 lidí, a ti určitě nelitovali. Spekuluji, že by přišli i další, kdyby jim krátce před tím nezkomplikovaly život přírodní živly. (Kdybych já nemusel být v tu dobu "v práci", i já bych doma likvidoval následky havárie po rozdivočelém lijáku.) / Pohodu posledního divadelního večera před prázdninami podkreslila živá hudba ve foyeru, přesněji: živá klavíristka u pianina.

Takže sezona 2007-2008 nám skončila. Návštěvníci "poslední opony" se už mohli na nástěnce seznámit s dramaturgickým plánem na sezonu příští. Ještě s panem ředitelem dopilujeme popisky k některým titulům a budu je moci představit na oficiálním divadelním webu (pozn. 27.6.: už to tam je). To se týká divadelních pořadů (včetně dětských), zatímco koncertní program "Hudebních setkání" se teprve nesměle rýsuje.

Abych i dneska prozradil něco nového, nabídnu názvy prvních čtyř pohádek nachystaných pro nedělní odpolední rodinná představení: Popelka (Mladá scéna Ústí n. L.) - tím vlastně vůbec zahájíme sezonu; O dobru a zlu (Pohádkové divadlo Julie Jurištové), Sněhová královna (Divadlo AHA!) - koncem ledna, snad nás zima tentokrát překvapí nadílkou sněhu - a O princi Vendelínovi (Divadlo "M").

 

17.6.2008 út

Minule zmíněný večerní koncert Kvíltetu (15.6.), naplánovaný na devátou hodinu do atria muzea, se minul se správným načasováním. Pršelo totiž. Ačkoli jsme mokrou variantu předem nepromýšleli, koncert se ke všeobecné spokojenosti uskutečnil. Díky vstřícnosti spolupořadatelů z muzea se recitál s trochou improvizace uskutečnil ve vstupní místnosti. Kvíltet, oproti loňsku s poněkud obměněným složením, uvedl tři písňové bloky: spirituály, lidové písně, muzikálové (a ostatní) písně. Mnohé z nich už zazněly v minulých ročnících téhož pořadu, snad by se soubor mohl časem odvážit k větší obměně repertoáru. / Za daných meteorologických podmínek účast publika velmi uspokojivá: přes 30 lidí! (Ke všemu v té době televize nabízela přímý přenos klíčového zápasu českého týmu na fotbalovém ME - ostatně, dobře tomu, kdo si ho nechal ujít!).

O den později se v malém sále divadla sešli příznivci exotického cestování. Václav Zemler zde v rámci cyklu Cestování napříč kontinenty podruhé vyprávěl a promítal zážitky a snímky ze svých cyklistických cest. Nyní z indického Sikkimu.

Měl bych plnit slib ohledně prozrazení dramaturgického plánu předplatného "A". Příští sezonu zahájíme 24. září monodramatem César a Drana s Lubou Skořepovou, v říjnu přivítáme (nejen) Radka Brzobohatého a Hanu Maciuchovou ve hře Chvilková slabost, v listopadu se můžeme těšit na Shakespearova Hamleta (Středočeské divadlo Kladno) a v prosinci na pražský Semafor a jeho hit uplynulé sezony - Lysistratu. Na první měsíce nového kalendářního roku v rámci naší tradice sjednáváme hudební představení s orchestrem - nejraději operní titul, no, nezakřikněme to... Na jaře by u nás měla hostovat Mladá Boleslav s titulem Marius a Fanny, příbramské divadlo s Dvouplošníkem v hotelu Westminster (u jeho videozáznamu jsme se natolik pobavili, že nebylo co řešit) nebo Jan Potměšil v životopisné hře Krása z Moulin Rouge. Deset titulů ještě nenapočítáte, ale uznejte, toto už je značně pokročilý stav příprav; ostatně, nějaké to volné okénko pro překvapení během sezony si stejně ponecháme.

 

12.6.2008 čt

Na dnešek jsme si v rámci přípravy příští sezony dali schůzku s ředitelkami všech místních mateřských škol. Organizovaná představení pro předškoláky tvoří významnou část dětské dramaturgie, a tak nás jejich upřímné hodnocení pořadů, které se u nás v uplynulém roce hrály, eminentně zajímá. Mimo jiné jsme si ověřili, že jít "do rizika" s neznámým, sic velmi levným souborem, se nemusí vyplatit. Někdy jde o příjemné překvapení, jindy - jako v nejmenovaném případě z této sezony - sklízíme negativní ohlasy. Naopak za nejúspěšnější pořad pro školky v této sezoně byl prohlášen Kocour Modroočko (účinkovalo Divadlo Krapet). / Hlavně jsme ovšem probrali záměry pro nadcházející sezonu 2008-09. Společně jsme vytipovali docela dost zajímavých dětských inscenací, tak doufám, že jich většinu děti na našem jevišti uvidí.

V dospělácké dramaturgii jsme již vysoce pokročili s přípravou předplatitelské skupiny "C". Stálicí v ní zůstane Divadlo Járy Cimrmana, hrát se bude novinka České nebe; po nějaké době se k nám vrátí vždy velmi úspěšná dvojice Pavel Zedníček - Jana Paulová (Záhadná Irma) v produkci divadla Kalich; velmi nadějně oproti loňsku se vyvíjí jednání o účinkování Divadla Vizita; s již třetí inscenací se u nás představí divadelní spolek Frída (Brno), nyní s komedií Hospodská.  Pátý titul necháme jako obvykle otevřený a překvapíme jím až během sezony.

S předplatným "A", kde zařazujeme deset titulů, jsme teď asi tak ve dvou třetinách trati. Podrobnosti příště.

A na závěr hupky zpět do předprázdninové současnosti. V tuto neděli 15.6. se večer s našimi koncertními posluchači vypravíme na nádvoří varnsdorfského muzea. Snad bude počasí přát, abychom zopakovali tradiční "koncert při svíčkách" vokálního sdružení Kvíltet. Účinkující si tentokrát přáli začít o hodinku dřív, takže už v devět večer. Nejedna zpěvačka má doma malou (v jednom případě několikatýdenní) ratolístku, a tak se nedivím. ... Kvíltet se ovšem kromě rodičovských rolí může pochlubit zcela čerstvě i vlastním webem!! - tož si klikněte na http://kviltet.7x.cz/

 

5.6.2008 čt

Den dětí, první červen, připadl letos na neděli. Připadlo nám tedy logické pořádat závěrečné nedělní dětské představení právě na toto odpoledne. Pozvali jsme pražské Divadlo na rozHraní, které ze svého repertoáru mělo původně uvést dětský muzikál Jagababa a tři loupežníci. Kvůli časovému zaneprázdnění některých herců došlo k obměně titulu (ale nikoli žánru) - hrál se Strašidelný zámek. Také k této pohádce jsme vyhlásili výtvarnou soutěž, a sice na téma "Bílá paní", protože v ní opravdu vystupuje Bílá paní. Ona sama i odměnila nejlepší kreslíře. Mezi aktualitami na oficiálním webu divadla najdete nejen vítěze tohoto kola, ale i jména celkových vítězů "Malování s pohádkou" za celou sezonu. / Na pohádku přišlo méně diváků, než jsme právě v den dětského svátku čekali. Ale byl to krásný slunečný den, asi se rodinky spíš jaly potulovat po venku. Kromě toho se ve městě konaly i jiné, konkurenční dětské akce.

Dětmi se v posledních dnech naše divadlo zaplnilo vícekrát. Mateřské školy a družiny se 21. května vystřídaly na pohádce Tři čuníci (Divadlo Neklid), 27. května školáci ze ZŠ náměstí E. Beneše uspořádali školní akademii, 30. května se děti ze školek účastnily vernisáže své vlastní výstavy "Město na hranici" (o ní víc v zápisku ze 13.5.) , 4. června opět školkové děti dvakrát zaplnily sál, aby si všechny mohly užít Pohádku z kuchyně - tu pro ně sehrálo místní studio Pastelky. A také dnes se hrála pohádka, netradičně v sedm večer. Varnsdorfská ZUŠ si do našeho sálu objednala pro soubory scénického tance, které se o víkendu účastní přehlídky Tanambourrée. Shodou okolností si "zuška" pozvala tutéž pohádku O zamilované ježibabě, která se u nás hrála docela nedávno - na čarodějnice 30. dubna (a tehdy také v sedm večer! - dotyční účinkující nutně získali dojem, že ve Varnsdorfu pohádky v divadle vždycky hrajeme až po televizním večerníčku.)

Mezi tento dětský nášup se dospělácké představení přece jen vloudilo. 2. června večer se konalo poslední předplatitelské představení sezony 2007-2008. Dramatizace milostných povídek A.P.Čechova, souhrnně nazvaná Tisíc a jedna vášeň, je jinak k vidění v pražské Viole. Hráli Taťjana Medvecká, Lilian Malkina (ta u nás myslím byla vůbec poprvé), Jaromír Meduna a Lukáš Jurek.

No...- a konečně se na mém dramaturgickém stole rýsují obrysy příští sezony. V tuhle chvíli máme představu zhruba o polovině titulů, ostatní "volná políčka" sezonního fermanu se postupně zaplňují s ohledem na technické, finanční a termínové limity. Čili pomalu a ztěžka. Konkrétními nasmlouvanými tituly se pochlubím příště, a to zas budu o něco chytřejší

 

20.5.2008 út

Tanec mezi vejci byl posledním představením sezony pro předplatitele "C". Hrálo pražské divadlo Metro a pokud jsem mohl pozorovat, publikum se dobře bavilo. Však to taky je nejúspěšnější komedie na repertoáru dotyčného souboru. Hrál ji již postošedesáté!

Diváci si před začátkem vyslechli řeč pana ředitele, který je pozval jednak na "poslední oponu" sezony (o Habaďúře viz v příspěvku z 9.5.) a jednak na první titul "céčka" v sezoně následující. 22. října se u nás opět staví divadelní spolek Frída, a sice s "komorním panoptikem pro dvacet postav a tři herce", nazvaným Hospodská. Frídu u nás známe už z inscenací Kosa a Pánská jízda. Po shlédnutí videosekvencí z Hospodské mi ředitel její výběr posvětil slovy, že je to takové "správně prdlé". Uvidíme, co na to diváci - zda nebudou spíš správně naprdlí.

A teď ještě jeden koncertní drb: Minule jsem upozorňoval na varnsdorfské vystoupení Rainbow Gospel Choir 25. května ve starokatolickém kostele. Dnes doplňuji, že členy souboru jsou i dva Varnsdorfané - Luděk a Romana Cupalovi, které jsme donedávna mohli vídat spolu s místním vokálním sdružením Kvíltet. / A taky už mám k dispozici plakát.

 

13.5.2008 út

Konečně si užíváme nádherné jarně-letní počasí. Škoda každé chvíle nevyužité pro zahrádkaření nebo prostě jen slunění. Proto jsme ani nečekali - včera a dnes - zvlášť hojnou účast na přednáškách připravených našimi partnerskými organizacemi (knihovnou a muzejním spolkem). Ale prázdno v malém sále rozhodně nebylo. Že se nás dnes sešlo na povídání o historii Jednoty bratrské a exulantské obce Ochranova pětadvacet lidí, to považuji za příjemné překvapení.

Ještě poznámku k minule zmíněnému Varnsdorfskému hudebnímu létu: Do květnového programu jsme dodatečně vložili koncert mladého gospelového souboru Rainbow Gospel Choir [angl. Rainbow = duha]. Místo a čas: starokatolický chrám (u divadla) 25. května v 18 hodin. Hlavní pořadatel - Farní obec Starokatolické církve - souhlasil nejen se zařazením do festivalového programu, ale také s prominutím vstupného pro abonenty koncertního předplatného "K". Je to tedy onen šestý, bonusový pořad cyklu "Hudební setkání". Doufáme, že touto mimořádnou příležitostí vyslechnout si ve více než dvacetihlasém provedení černošské spirituály uděláme našim pravidelným návštěvníkům radost.

Dalším dodatečně vloženým květnovým pořadem vernisáž výstavy dětských kreseb "Město na hranicích". S dětmi, učitelkami a určitě i mnohými rodiči se sejdeme v pátek 30. května dopoledne. Děti z mateřinek u nás ve foyeru vystavují pravidelně, vždy na konci sezony. A jak vzniklo letošní téma? Školky byly inspirovány 140. výročím povýšení Varnsdorfu na město.

 

9.5.2008 pá

Chesnotova komedie Penzion Ponorka byla předposledním představením v předplatném "A". Hrálo ji u nás Docela velké divadlo Litvínov. Mnohé diváky přitáhli do hlediště "seriáloví" herci - jmenovitě Lukáš Vaculík, Jan Révai, Roman Štolpa. / "Áčko" se s touto sezonou rozloučí 2. června inscenací pražské Violy Tisíc a jedna vášeň.

Dnes jsme publikovali kompletní program Varnsdorfského hudebního léta 2008, tj. 18. ročníku festivalu regionální hudebnosti. Spolu s divadlem se na něm podílí hlavně zdejší Základní umělecká škola. 15. května festival zahájí tradiční absolventský koncert ZUŠ Varnsdorf, posledním koncertem bude 22. června vystoupení Varnsdorfské komorní filharmonie v kostele na náměstí. Nebude chybět ani varnsdorfskou "hudebkou" opět pořádaný festival scénického tance Tanambourrée (je to tedy vlastně festival ve festivalu). Celý program VHL viz zde.

A nakonec čerstvá novinka: Sjednali jsme úplně poslední představení letošní sezony, tak zvanou "poslední oponu". Bude to Habaďúra a bude se hrát ve středu 25. června. Po delší pauze tímto zařazujeme ochotnické představení. Byla by totiž velká škoda ošidit varnsdorfské milovníky divadla o další počin souboru, který po přestěhování svého působiště z Rumburka o pět kilometrů na západ nyní vystupuje pod hlavičkou Domu kultury ve Starých Křečanech. Jmenovanou britskou komedií od Michaela Cooneyho soubor navazuje na předchozí dvě úspěšné inscenace Teď ne, darling1+1=3. Těšíme se, že stejně jako u nich se také u Habaďúry budou všichni královsky bavit.

 

1.5.2008 čt  /  2.5. doplněny fotografie

V úterý 29. dubna to byl docela nabitý večer. Na vernisáž výstavy krajinářských fotografií Josefa Zosera (starosty Jiřetína pod Jedlovou a senátora za Děčínsko) dorazily snad dvě stovky lidí. Vernisáž se tedy výjimečně nekonala ve foyeru u vystvaných děl, ale na velkém sále, a byla pojata spíše coby beseda senátora s jeho hosty - baviči Karlem Šípem a Josefem Náhlovským. Teprve po "historkách z natáčení" o jejich společných zážitcích se ke slovu dostalo - z úst Martina Louky - i na pár slov o Zoserově fotografování.

Z výstavy krajinářských fotografií Josefa Zosera

První dva snímky - okolí Jiřetína pod Jedlovou, třetí snímek - zimní motivy z křížové cesty v Jiřetíně, poslední dva snímky - pražské motivy.

Po vernisáži se ochutnávalo ze stolů připravených studenty zdejší Střední školy služeb a cestovního ruchu. Následoval návrat do divadelního sálu na zábavný pořad Sanatorium výše zmíněných bavičů, k nimž se přidala zpěvačka Dagmar Zázvůrková. Tak vychechtané publikum jako právě v tento večer jsme tu dlouho neměli. // Až na dvě tři místa bylo vyprodáno. Téměř polovinu vstupenek ovšem dostal k dispozici pro své hosty právě pan senátor. Jeho strana - Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst - byla sponzorem celého pořadu, což se odrazilo i v umírněné ceně vstupenek (135 korun).

Následující večer 30. dubna jsou v celé zemi páleny čarodějnice. Ve Varnsdorfu máme novodobou, ale již ustálenou tradici (od začátku 90. let) vynášení vládkyně zimy Rampušačky v čele lampionového průvodu. Letos mu předcházela večerní divadelní pohádka O zamilované ježibabě. Hrál ji soubor Divadelní lázně - Perla Kotmelová a Patrik Vojtíšek. Správně naladěny se pak děti mohly vrhnout rovnou do rampušáckých oslav před divadlem, vychutnat si folklorní tance krásnolipské Dykyty a samy si pak vytančit některou ze sladkých cen. Tuto část oslav včetně lampionového průvodu a několika momentek z finále na náměstí zachycuje fotogalerie na městských stránkách.

 

 

23.4.2008 st

Večer 15. dubna Machiavelliho komedie Mandragora přenesla naše "áčkové" publikum do renesanční Florencie, kde, jak stojí v programu Švandova divadla, "pod prudkým italským sluncem začnou řádit hormony". Když jsem na podzim viděl generální zkoušku Mandragory na Smíchově, sešlo se tam publikum podobného složení jako u nás (tedy s převahou dříve narozených) a skvěle se bavilo, byla to tedy sázka na jistotu. / Jen jsem byl zvědav, zda zájezdové provedení nebude ochuzeno o zvířecí herce. Pejsek i kočička se ale projevili jako praví profesionálové a zvládli své role i na cizím jevišti.

17. dubna jsme malý sál propůjčili muzejnímu spolku, který hostoval s jednou z mnoha historicko-numismatických přednášek dr. Zdeňka Petráně. Nyní o poodhaleném tajemství kněžny Emmy, manželky Boleslava I.

Sobotní dopoledne 19. dubna došlo k již tradičnímu sportovnímu pádění dospělých i dětí kolem divadla - Kdo uteče, vyhraje. Pořadatelé (TJ Slovan Varnsdorf, Vernarova liga a divadelní skřítci Ťoupa s Kikulínem) se setkali s podprůměrnou účastí 37 borců - letos to opravdu bylo spíš pro ty otužilejší. Reportáž a výsledkovou listinu na městských stránkách možno nahlédnout zde.

V pondělí 21. dubna si malí školáci podvakrát užili písničkový pořad Řemesla s Pavlem Novákem. Ten za našimi dětmi zajíždí pravidelně, určitě jsem ho tady už někdy chválil.

Následující týden je besední. Včera 22. dubna se v cyklu "Na slovíčko", moderovaném ředitelem divadla Martinem Loukou, diskutovalo s ing. Miroslavem Černým, varnsdorfským rodákem, který z pozice předsedy představenstva a.s. M3V Praha prosazuje výstavbu větrné elektrárny na katastru našeho města. // Pozítří bude malý sál patřit iniciativě "Na základnám", které jde o odvrácení výstavby amerického radaru v Čechách. [ex post doplňuji: bylo narváno. V malém sále se tísnilo rekordních 90 lidí.]

 

13.4.2008 ne

V sobotu 5. dubna se v divadle konala soutěž dost dobrých dívek Miss 3D, určená 8-12letým slečnám. Pořadatelem soutěže je Agentura Líba a letos to pro ni byl jubilejní 10. ročník. Vítězkou se stala Karolína Pokorná z Varnsdorfu. Ale sympatické je, že porota udělila každé z 12 soutěžících jeden zvláštní miss titul (Miss Úsměv, Miss Tanečnice, Miss Rebelka apod.). Jubileum soutěže se slavilo rautem ve foyerech. Těch chlebíčků a věnečků bylo až nějak moc...

Víkend v divadle pokračoval jarní pohádkovou nedělí s dr. Patricií Anzari, a ta se sem vrátila hned na pondělní podvečer, aby uvítala své již ustálené šedesátihlavé obecenstvo na dalším pokračování "Malé univerzity sebepoznání".

V úterý dopoledne i odpoledne se divadlo naplnilo dětmi. Přijeli je pobavit kamarádi Kuk a Cuk, respektive Karel Kordas se svojí zábavnou show písniček, scének, komediálních skečů i soutěží.

 

Dlužím povědět, čím jsme doplnili jednotlivé řady předplatného na závěr sezony:
Předplatné "A" - Novinka v repertoáru Docela velkého divadla Litvínov - Penzion Ponorka. S touto francouzskou komedií přijede několik herců, kteří se prosadili v nových českých televizních seriálech (Lukáš Vaculík, Jan Révai, Roman Štolpa).
Předplatné "C" - Zde naopak uvedeme titul, který úspěšně plní divadelní sály už řadu let, ale k nám dosud nedorazil: Tanec mezi vejci od Gustava Skály v podání pražského divadla Metro.
A kdy že u nás bude Jaroslav Dušek, kterého jsme zmínili v plánu předplatného? V odpovědi, kterou jsem zaslal jedné dotazující se divačce, jsem vysvětloval, proč divadlo Vizita u nás dosud nehrálo: "Jednání nakonec nebylo úspěšné z důvodu nedostatečného technického vybavení našeho divadla. Ani převoz příslušné aparatury na naši scénu nebyl údajně možný. Pro předplatitelskou skupinu "C" jsme proto sjednali náhradní titul (DS Jana Hrušínského - Kaviár nebo čočka). Nicméně předpokládám, že se k jednání s divadlem Vizita ještě vrátíme a pokusíme se některý improvizační pořad Jaroslava Duška i přes tyto překážky získat."
Předplatné "B" - Dětem věnujeme pohádku přímo v den jejich svátku - v neděli 1. června bude u nás hrát Metropolitní divadlo Praha, která má v repertoáru dva výpravné dětské muzikálky. Původně jsme vybrali JaguBabu a tři loupežníky, a k tomuto titulu už vyhlásili tradiční pohádkovou výtvarnou soutěž. Ale možná to nakonec bude právě ten druhý - Strašidelný zámek, a to kvůli termínovým kolizím s filmovým natáčením u některých herců.
Předpaltné "F" a "E" - děti z MŠ a školních družin se mohou těšit na 21. květen a Tři čuníky, příběh o třech malých prasátkách s hudbou J. Nohavici (hraje pražské Divadlo Neklid).

 

27.3.2008 čt

V dnešní podvečer jsme abonenty koncertního předplatného i další milovníky hudby přivítali v aule školy ve Střelecké ulici na pátém, závěrečném koncertu sezony. Vyslechli jsme velikonoční koncertní program komorního souboru Trio cantabile, který účinkuje ve složení Ludmila Vernerová (soprán), Václav Kunt (flétna), Lydie Härtelová (harfa). Skladby J. S. Bacha, G. F. Händela, B. Marcella, F. X. Thuriho, G. Ph. Telemanna a dalších naše publikum velmi potěšily. V přídavku jsme vyslechli donedávna neznámou Myslivečkovu skladbu, hranou přímo z rukopisu, který byl objeven v broumovském klášteře. Účinkující byli nadšeni krásným a akusticky výborným koncertním prostorem i zájmem publika.

Varnsdorfský grafik Josef Poláček pozval 26. března do foyeru Městského divadla všechny své přátele na "posezení u šálku kávy". Posezení ve velmi příjemné a vrchovatě přátelské atmosféře bylo příležitostí jednak ke zhlédnutí výstavy Poláčkových grafik - tupáží (tajemství této originální techniky zůstalo záměrně neprozrazeno) a jednak ke gratulacím k jeho 83. narozeninám. I v tomto věku hýří tvůrčí i organizační aktivitou. Většina výstavních prostor - včetně naší divadelní galerie "D" - spadá pod jeho "pravomoc". Jeho aktivity ovšem přesahují mnohem dál. V současnosti se například svými karikaturami herců účastní výstavy v pražském Vinohradském divadle. Gratulujeme k narozeninám i touto cestou, přejeme dobré zdraví a tvůrčí pohodu na cestě ke splnění všech dalších plánů. Mezi ně patří i uspořádání jubilejní sté vlastní výstavy v příštím roce! Měla by se konat... kde jinde - v našem divadle. / Nutno zmínit, že k pohodě večera notně přispěl hudební doprovod, který obstaral náš nový divadelní kolega Vladimír Suchý.

Na fotografiích: Josef Poláček s chotí Jitkou (jíž patří dík za občerstvení - vynikající domácí dobrůtky!). - S gratulací přišel i senátor za Děčínsko Josef Zoser. - Oslavenec si s moderátorem Martinem Loukou řekli něco velmi vtipného. - Vláďa Suchý coby divadelní kapela. - Publikum ve foyeru.

 

 

21.3.2008 pá

Dnešní první jarní den (v důsledku přestupného roku ve skutečnosti druhý) byl zároveň velikonočním Velkým pátkem. Po loňské vlídně přijaté akci Via dolorosa jsme v tento termín zopakovali totéž - přednes básnického cyklu Karly Erbové u jednotlivých zastavení křížové cesty v Jiřetíně pod Jedlovou. Značný rozdíl v počasí proti loňsku ovlivnil i účast: dnes nás bylo jen o málo víc než apoštolů. Původní recitátorská dvojice Martin Louka - Milan Hrabal byla rozšířena o třetího - Otu Buršíka. / Pro následující "ročník" se opět počítá se stejným místem, ale pravděpodobně dojde k obměně recitovaných veršů - bylo by škoda opomíjet jiné básníky, kteří se po svém chopili téhož námětu Kristovy bolestné cesty.

Pro představu o atmosféře poetického odpoledne několik fotografií. Na první recituje Milan Hrabal, na dalších dvou Martin Louka, na poslední Ota Buršík.

 

15.3.2008 so

Ve foyeru už jsou rozvěšeny obrázky namalované dětmi na téma Kouzelné křesadlo. Je tam i nástěnka s "top výběrem" těch nejhezčích a s výsledkovou listinou, v ředitelské kanceláři jsou uskladněny sladké odměny. Zkrátka vše připraveno na zítřejší odpolední stejnojmennou pohádku a vyhodnocení výtvarné soutěže.

Ale vraťme doprostřed týdne. Ve čtvrtek 13. března jsme pro předplatitele "C" uvedli komedii Kaviár nebo čočka. Popáté od svého založení u nás hostovala Divadelní společnost Jana Hrušínského.

Pro abonenty "céčka" čekalo i překvapení - mohli si ještě tentýž večer zakoupit vstupenky na zábavný pořad Karla Šípa a Josefa Náhlovského Sanatorium, a to se slušnou slevou (za pouhých 75 korun). Představení totiž v rámci sponzorství divákům věnovalo "Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst", reprezentované senátorem Josefem Zoserem. 25. března možnost přednostního nákupu vyprší a až do data představení (29. dubna) budou zbylé vstupenky ve volném prodeji. / Tento systém prodeje je zatěžkávací zkouškou pro rezervační systém Colosseum, který využíváme od loňského září. Samotného mě překvapilo, že si se všemi zvláštnostmi této akce poradil (blokace sponzorských míst, prodej do určitého data pouze přes pokladnu divadla a zejména rozdílná cena vstupenky podle data prodeje).

V pátek jsme dokončili dubnový ferman a mohli jsme tak pustit do světa měsíční program divadla.

 

11.3.2008 út

Včera se předplatitelé skupiny "A" a velmi slušný počet nepředplatitelů dočkali představení, na které se dlouho těšili: Baronky s Evou Holubovou a Zuzanou Bydžovskou v produkci pražského divadla Kalich. A že se bylo nač těšit. I technický personál od Kalichu po představení tvrdil, že varnsdorfská repríza Baronek byla obzvlášť vydařená. Myslím, že ani divákům čekajícím na zatoulaný svozový autobus do Šluknova tato nepříjemnost dojem z jinak výtečného divadelního večera nezkazila.

Novinka, která velmi potěší zájemce o divadlo z Jiřetína pod Jedlovou a okolí - jen co se to mezi nimi rozkřikne: Dnes jsme v jiřetínském informačním středisku na náměstí zprovoznili on-line prodej vstupenek do divadla. Po "íčkách" ve Varnsdorfu a Šluknově je to další místo v regionu, kde je možno si na monitoru vybrat místo v sále a hned zakoupit vstupenku. Nebo si tamtéž vyzvednout vstupenku předtím rezervovanou z domova po internetu. / Pro zajímavost: jen ve varnsdorfském IC se na Baronky prodalo 43 vstupenek. Mnoha lidem tedy tento způsob vyhovuje, asi hlavně kvůli delší otvírací době, než je v pokladně divadla.

A ještě novinky z divadelního foyeru: "Malý sál" je nově vyzdoben výstavou kresleného humoru sice různých autorů, ale z jedné sbírky Petera Závackého. Děti z varnsdorfské Speciální ZŠ se kromě toho opět zasloužily o jarní zkrášlení interiéru divadla, tentokrát  netradičními kraslicemi (ubrousková technika) a dalšími velikonočními ozdůbkami.

 

4.3.2008 út

V kulturních tipech na regionálních stránkách MF Dnes zvali do varnsdorfského divadla na večerní představení Blues staré čekárny v podání souboru Na dva západy. Tento pořad z veršů a písní Josefa Kainara se u nás skutečně hrál, ale pouze dopoledne jako školní představení pro středoškoláky a 9. třídy ZŠ. Velmi zajímavý projekt, který nám "dohodila" Agentura J+D, by jistě zaujal i dospělé fajnšmekry, ale těch u nás není zdaleka tolik, abychom si mohli dovolit pro ně zjednat i ono novinami avizované večerní uvedení. Jinak by určitě stálo za to, i ta středoškolská mládež byla kainarovským světem překvapivě silně zaujata (soudě mimo jiné z nezvykle klidné atmosféry v hledišti). Více o pořadu na této stránce.

V těchto chvílích máme za povinnost "rozštípnout" poslední volná okýnka v dramaturgii předplatitelských cyklů A, C, B, i F+E. Tak nám držte palce pro šťastný výběr pořadů pro závěr sezony.

 

21.2.2008 čt

Tento týden se v hledišti vystřídala skoro tisícovka dětí. V pondělí na dvou představeních Bylo nás pět, ve středu na dvou představeních Kocoura Modroočka. Zážitek z vynikající dramatizace Poláčkovy knížky byl trochu pošramocen pozdním začátkem prvního představení (technické potíže s nasvícením), navíc podle některých učitelek mělo být v hledišti tepleji. Pražské Divadlo Aha! bylo u nás myslím už se čtvrtým titulem - a svým herním projevem ještě nikdy nezklamalo, ať už hráli Ferdu mravence pro nejmenší nebo Lakomce pro středoškoláky. Na Bylo nás pět se přišli podívat žáci od čtvrtých do sedmých tříd ZŠ. / Kocoura Modroočka k nám přivezlo (rovněž z Prahy) divadlo Krapet. Půvabnou předlohu známou z dávných večerníčků zinscenovalo s písničkami Marka Ebena. Kromě předplatitelských řad pro mateřinky a školní družiny jsme tentokrát uvítali i školní zájezd z dost vzdálené Dolní Poustevny a také nadprůměrný počet sólo rodinek s dětmi.

 

17.2.2008 ne

V cyklu "Na slovíčko" čili posezení se zajímavými lidmi města a regionu jsme minulé úterý hostili Martina Špičku, velitele varnsdorfské městské policie. A pro publikum jsme rozestavili 50 židliček. Nebude to málo? Lidi si v našem se strážci pořádku určitě mají co povídat! / Zmýlili jsme se. Nakonec se tu usadilo jen devět zvědavců (v tom tři děti, které přišly - asi - s tatínkem). Snad v tom hraje úlohu docela široká informovanost o práci strážníků v místním tisku či na městském webu. Ale od té skromné skupinky příchozích se dotazy jen hrnuly. A vstřícnost k vysvětlení i k novým námětům k MP byla znát i tady.

Ve čtvrtek jsme se navečer přesunuli do školní auly na Střeleckou na čtvrtý (předposlední) koncert letošního cyklu "Hudební setkání". Únorový koncert získal tradici - již po třetí rok se našim posluchačům v tuto dobu představili mladí nadějní operní pěvci, čili Pokračovatelé mistrů - a opět za asistence některé z českých pěveckých legend. Letos to byla prof. Antonie Denygrová. Ve svém vstupu se podělila o vzpomínku na svou kariéru a o názor na dospívající pěveckou generaci. Tu u nás zastupovali - aby nezůstal dlužen jména - Jakub Pustina, Lukáš Sládek a Alena Hellerová. Lubomír Havlák, který akci spoluorganizuje, se mi svěřil, že Státní operou pořádaná Burza mladých zpěváků měla zatím šťastnou ruku - její účastníci se již dobře zapsali na mnohých našich operních scénách už i ve stálých angažmá. Jestli se i napřesrok u nás představí další pěvecký dorost, přijďte si ho poslechnout - koncert "Pokračovatelé mistrů" se stal známkou kvality.

Příštím koncertem v aule bude těsně po Velikonocích, 27. března, vystoupení souboru Trio Cantabile s programem velikonočních skladeb. To už bude pátý, závěrečný pořad cyklu - ale přesto ne poslední. podobně jako v předchozích sezonách chceme na pozdní jaro pro posluchače přichystat ještě nějakou zajímavou prémii.

 

6.2.2008 st

Po operetních představeních je asi hlad. Svědčí o tom naplněné divadlo při Kálmánově Čardášové princezně, kterou u nás 4. února uvedlo ústecké Severočeské divadlo opery a baletu. A spokojenost s kvalitou provedení byla také velká, uznání si získala i výprava - prostě povedené představení, na které se vzpomíná.

A to jen několik dní předtím, ve čtvrtek 31. ledna, jsme si v aule ve Střelecké vyslechli Smetanovu operu Dalibor. V koncertní kostýmované verzi a v podání sólistů pražského Národního divadla (Jan Markvart, Iva Šaková, Pavel Červinka a Jiří Kalendovský, za klavírem seděl a slovem doprovázel Jaromír Šalamoun).

Víkend mezi těmito dvěma pěveckými zážitky byl ve znamení městských masopustních veselic. Divadlo bylo po celou neděli zaplněno dětmi - dopoledne na karnevalové pohádkové neděli s dr. Anzari, odpoledne na Čarodějnické pohádce, s níž k nám přijel děčínský Divadelní spolek Karla Čapka.

V bočním foyeru máme na období únor až březen výstavu Tupáže Josefa Poláčka. Jak mě poučil slovník, tupování je technika nanášení barev lehkým ťukáním kolmo postavenou štětkou nebo štětcem. Na výstavě najdete takto lehce natupované krajinky, květiny i portréty. Za ukázku jsem vybral hrad (myslím, že by to mohl být Střekov). Autor se koncem března opět sejde se svým vděčným publikem osobně - při příležitosti "opožděné vernisáže" a svých 83. narozenin.

 

 

30.1.2008 st

Na pohádku O chytré princezně (Divadelní agentura Praha) jsme v neděli přivítali více než dvě stovky diváků, a to i přes vichry a deště, které tou dobou řádily v ulicích města. Dokonce odnášely střechy - tím vysvětluji houkání hasičských sirén, slyšitelné během představení přímo v sále divadla (jedna z nich je totiž geniálně umístěná přímo na divadelní budově). / Za pochvalu stojí výprava školáků ze ZŠ Dolní Podluží, kteří za pohádkou a svými vystavenými obrázky dorazili s učitelkami hromadně vlakem. / Výstava dětských obrázků na téma aktuální pohádky opět sklidila úspěch. A měl bych tu opravit statistiku uvedenou v předchozím zápisku. Obrázků bylo o jeden víc, 142. Ten vůbec první, odevzdaný jednou maminkou už v začátkem ledna, se mi povedlo úspěšně zašantročit, a přišlo se na to, až když ho s dítkem ve foyeru marně hledala. Dobrovolně si uděluji černý bodík. ●

Němý Bobeš Divadla Járy Cimrmana se do našeho divadla vrátil po čtrnácti letech. Vyprodaný sál si tedy během večera 28. ledna opět užil svých oblíbených cimrmanovských hlášek. Z autorské dvojice přijel hrát Ladislav Smoljak / Příště by měl být na řadě titul Záskok (naposledy u nás v r. 1995) - a nebo snad novinka, kterou by cimrmanovští letos měli připravovat k premiéře pod názvem České nebe. Držme jim palce. // Publiku i hereckému souboru díky za trpělivost, s kterou vyčkali o půl hodiny zpožděný začátek. Dopravce, zajišťující svoz diváků z Rumburska, totiž tentokrát opominul vyslat včas autobus na trasu, a bylo jistě férové na dojíždějící diváky vyčkat.

S Divadlem Na Jezerce se podařilo dohodnout termín dalšího představení pro "céčko". Komedie Kaviár nebo čočka, ve které "i ty nejpřekvapivější situace do sebe logicky zapadají", se bude hrát ve čtvrtek 13. března. Uvidíme v ní principála divadelní společnosti Jana Hrušínského, Danu Syslovou, Miluši Šplechtovou, Martina Preisse, Jakuba Prachaře a další.

 

25.1.2008 pá

Jak dopadlo 2. kolo dětské výtvarné soutěže Malujeme s pohádkou - Princezna a čert:

Došlo 141 obrázků. Výsledkovou listinu máme zde. A oceněné obrázky tady:

Na prvním snímku vítězné práce tří věkových kategorií, na druhém výstavka všech oceněných obrázků. V divadle ale bude v neděli při pohádce vystaveny vůbec všechny výkresy, které děti do soutěže namalovaly. Snad se přijdou s rodiči podívat.

 

23.1.2008 st

V plánu předplatného skupiny "A" došlo ke změně, když přislíbený mladoboleslavký muzikál Josefina byl stažen z repertoáru (těhotenství herečky v titulní roli). Jako náhrada byli v jednání Muži v offsidu, výtečná dramatizace známé knížky (v režii O. Havelky); po její premiéře se ale ukázala jako technicky nepřenosná na naše jeviště. Nakonec jsme se obrátili na Švandovo divadlo na Smíchově, které u nás už dlouho neúčinkovalo. Rozvernou komedii N. Macchiavelliho Mandragora v jejich nastudování jsem viděl a usoudil jsem, že - ač jde o trochu jiný typ humoru než u dříve jmenovaných titulů - mohla by se našim návštěvníkům líbit. Hrát se bude letos 15. dubna.

Dnes odpoledne se dveře v kanceláři divadla netrhly - učitelky i rodiče nás zasypali obrázky s princeznami a čertíky. Do dneška jsme totiž přijímali výkresy do dětské výtvarné soutěže Malujeme s pohádkou, kterou vyhlašujeme každé dva měsíce k nedělní divadlení pohádce. Zítra budeme vybírat nejhezčí výtvory, v neděli odpoledne při pohádce budou všechny výkresy vystaveny a vítěze odmění na jevišti sama princezna. / Se zadaným tématem "Princezna a čert" ale některé děti (nebo školy) naložily dost volně. Jsem zvědavý, jak si naši divadelní skřítci Ťoupa s Kikulínem, kteří předsedají hodnotící komisi, poradí s výkresy, na kterých je krteček, drak nebo Sněhurka se sedmi trpaslíky.

 

16.1.2008 st

Z "čítankové klasiky" divadelních dramat jsme v této sezoně kromě Molièrovy komedie Tartuffe (hrála se 20.12.) zařadili také antickou tragédii - Eurípidovu Médeiu, kterou jsme zvolili pro první setkání s divadelními diváky v roce 2008 (16.1.). Médeia se na domovské scéně v libereckém Malém divadle (součást Divadla F.X.Šaldy Liberec) hraje v uspořádání na arénu, a pokud tedy měla být uvedena u nás, bylo třeba ji pružně přizpůsobit klasickému kukátkovému jevišti. Za to jsme libereckému souboru vděčni, že byli ochotni takto zaimprovizovat - a absolvovat u nás odpoledne navíc jednu zkoušku. / Pro ozvláštnění atmosféry před začátkem hry herci procházeli mezi diváky a rozdávali jim fazolky. Proč ne?

Pod patronací městské knihovny budou i letos v našich prostorách pokračovat akce s psychoterapeutkou dr. Patricií Anzari. 13. ledna s ní proběhlo tuším již jedenácté nedělní dopoledne pro děti, následující pondělí zahájila celoroční přednáškový cyklus přednášek pro dospělé "Malá univerzita sebepoznání".

Na Němého Bobše (28.1., Divadlo Járy Cimrmana) již není k mání ani jedna vstupenka - tedy pokud zbývající čtyři rezervované budou včas vyzvednuty. Na Cimrmany ostatně bývá spolehlivě vyprodáno pokaždé.

Únorový program divadla je již na webu, čeká už jen na provedení posledních kosmetických změn - snad již zítra.

 

5.1.2008 so

Předprodej na leden bývá u nás každoročně zahájen frontou na vstupenky na "Cimrmany". Ti mají totiž pro Varnsdorf ustálený termín poslední lednové pondělí. Letos to byla zároveň zatěžkávací zkouška rezervačního systému Coloseum, který provozujeme od září. Současný přístup do virtuálního sálu z divadelní pokladny, dvou městských informačních středisek i z domácností zákazníků ale žádné vážnější problémy nezpůsobil. Zájemci ze vzdálenějších míst začínají využívat i možnosti zasílání vstupenek na dobírku. / Na Němého Bobše jsou po třech předprodejních dnech v zadních řadách ještě volná místa.

Předplatné "C", do něhož je zahrnuto právě i hostování Divadlo Járy Cimrmana, bude mít v jarní části sezony ještě dvě představení. Jejich výběr je teď mojí hlavní starostí. Abonentům jsme v plánu sezony sice naznačili, že jednáme s divadlem Vizita, jenže kvůli nedokonalému technickému zázemí našeho kulturního stánku to asi nakonec nedopadne. Což je mi líto, navštívil jsem před časem jednu z improvizovaných kreací Jaroslava Duška a Martina Zbrožka v českolipském divadle a stálo to za to. / Kvalitních náhradních variant ale máme široký výběr.

K mým povinnostem v prvních týdnech roku patří zpracovávání statistik za předchozí kalendářní rok. Na číslíčka jsou zvědavi jak u našeho zřizovatele (tj. na městském úřadu), tak na ministerstvu kultury. Jejich dotazník je lahůdkou, kvůli které si už raději dělám průběžné součty, rozdíly, násobky a podíly již během roku. Kupodivu ještě nemocníme, ač někdy onemocníme. / Tož, popřejme si do nového roku pevné zdraví!

 


>>> Dramaturgovy zápisky - archiv

>>> Tudy na Martinovu hlavní stránku