Tudy zpět na Martinovu hlavní stránku - Dramaturgovy zápisky - archiv


 

Dramaturgovy zápisky

(neoficiálně z MD Varnsdorf)

2007

 

[ Oficiální web: Městské divadlo Varnsdorf ]

 

22.12.2007 so

Po celý rok v našem divadle patřilo jedno pondělí v měsíci Patricii Anzari - psychoterapeutce, jejíž podvečerní přednášky organizovala Městská knihovna. Minulé pondělí se jejich cyklus uzavřel povídáním na téma pro adventní čas příznačné: překonávání konfliktů, smíření. Bylo vpravdě "vyprodáno", malý sál tak tak stačí právě pro těch šest desítek docházejících zájemců. / Tímto se však dr. Anzari s Varnsdorfem neloučí, hned v lednu zahájí nový cyklus - Malou univerzitu sebepoznání. Nadto bude pokračovat i v pohádkových nedělích pro rodiče s dětmi.

Vánoce aneb Co se skrývá pod stromečkem - tento název na plakátech u data 19.12. vymysleli učitelé a žáci Základní umělecké školy pro svoji předvánoční "školní akademii", pro kterou se letos rozhodli využít sál divadla. Pásmo různorodých žákovských výstupů, uváděné Alenou Smetanovou, doznalo na poslední chvíli několika změn - chřipka, či co to bylo, totiž ansámbl účinkujících drobet pročísla.

Na čtvrteční večer 20. prosince se k nám sešli a sjeli divadelní diváci s předplatným "A" podívat se na klasiku - Molièrova Tartuffa. (Na tento předvánoční termín původně plánovaný muzikál Josefína byl přesunut na neurčito - představitelku titulní role místo toho čekají mateřské radosti a povinnosti).

A konečně dnes, v mrazivém adventním odpoledni 22. prosince, jsme milovníky varhanní a vůbec sváteční hudby pozvali do kostela sv. Karla Boromejského na Adventní podvečer pro trubku a varhany. Varnsdorfský rodák, varhaník Tomáš Flégr, si ke spoluúčinkování přizval Ladislava Kozderku. Kostel (zde lidově zvaný "bez věže" - neb ta nebyla dostavěna) se k našemu potěšení slušně zaplnil. Někteří sem zamířili už jen proto, že novogotický chrámový interiér "u Karla" není běžně přístupný. Všichni příchozí svým setrváním projevili hrdinství, v chrámu byla teplota kolem bodu mrazu! Však ani prokřehlým prstům hudebníků nebylo co závidět. Kromě toho za této teploty nebylo možné využít všech možností zdejších varhan, a tak došlo i na jednu změnu oproti plánovanému programu. Sešlo i z tradiční děkovačky umělců před publikem, hudebníci totiž měli problém dostat se po setmělém schodišti včas z kostelního kůru dolů! Tak jsme oběma alespoň dodatečně vyřídili poděkování za výjimečný zážitek. / Předpokládal jsem, že varhaník nyní již zvučného jména a bohatých mezinárodních zkušeností má svoji webovou prezentaci - ale nenašel jsem (a zapomněl se ho optat). Jeho kolegu trumpetistu jsem ale objevil: LK.

 

16.12.2007 ne

S koncertem Nezmarů večer 10. prosince na nás v divadle konečně padla vánoční atmosféra. Koledy předzpívávané folkovými bardy zní přece jen zvláštněji a sympatičtěji než z amplionů obchodních center. Mě ale ještě víc potěšilo, že se čtveřice Drengubák - Zajíc - Hlaváč - Benetková několikrát vrátila k nezmarovskému "zlatého fondu" z 80. let, kdy jsem je začal vnímat na folkových akcích.

Pro předškoláky a školní družiny jsme jako předvánoční předplatitelský bonbónek připravili klasickou výpravnou pohádku Zázračný pramínek. Napsala ji osvědčena pohádkářka Božena Šimková a předvedli ji u nás umělci od agentury Gordia. Spokojenost byla velká, a to nejen našich pravidelných návštěvníků. Na představení se přijelo podívat čtyřicet dětí z Lužickosrbského gymnázia v Budyšíně (Bautzen) v rámci výuky českého jazyka. Přestože šlo o starší věkovou kategorii, velmi pohádku prožívaly a v závěru hlasitě ocenily.

Naše divadlo se organizačně podílelo také na dnešním varnsdorfském Vánočním jarmarku (za chudý sortiment opravdu jarmarečního sortimentu ale nemůže). Ve svátečním duchu se bude v divadle (i mimo něj) pokračovat - např. vánoční školní akademií ZUŠ, varhanním koncertem v kostele bez věže, štědroodpoledním "živým betlémem" u starokatolíků a svatoštěpánským folklorním vystoupením Dykyty tamtéž..

 

5.12.2007 st

Když před měsícem ve Varnsdorfu hostoval soubor Linha Singers, uvedl v programu jako raritu jednu sefardskou píseň v jazyce ladino. (Sefardé = Židé vyhnaní koncem 15. století ze Španělska, ladino je kombinací španělštiny či kastilštiny s hebrejštinou). Jen o málo později, 1. prosince, zazněl z jeviště našeho divadla celý cyklus sefardských písní a balad v podání dua Vladimír Merta - Jana Lewitová. Podle zájmu o prodej nahrávek po koncertě soudím, že písně doprovázené kytarou, loutnou, houslemi nebo malou harfou na naše skromné publikum hluboce zapůsobilo. Vystoupení bylo součástí celostátního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. U nás navíc termínově zapadl do slavnostní atmosféry začínajícího adventu. Někteří návštěvníci k nám na koncert dorazili z právě skončeného adventního programu vilémovského chrámového sboru v nedalekém starokatolickém kostele.

3. prosince se předplatitelé skupiny „C“ dočkali svého druhého představení v sezoně. Byla to Pánská jízda, komedie Dodo Gombára o ochotnickém spolku, který se v pánském obsazení pokouší nastudovat Čechovovy Tři sestry. V provedení Divadla Bolka Polívky a Divadelního spolku Frída jsme tak po předloňské Kose viděli jejich druhý titul. Hlavní hvězdou v hereckém obsazení měl být Jiří Pecha. Kvůli náhlému onemocnění ho bravurně zastoupil - divákům Bolkovy manéže dobře známý - J. Barin Tichý.

Dítka ze Speciální ZŠ a MŠ se tradičně postarala o výzdobu našeho divadelního vánočního stromku. V malém sále se kromě toho objevila výstava fotografií a grafik nazvaná Úsměvy z Vinohrad. Tváře hereckých osobností vinohradské scény budou krášlit divadlo až do února.

 

18.11.2007 ne

Po roční přestávce jsme opět - v úzké spolupráci s našimi divadelními skřítky - vyhlásili soutěž pro děti, které rády kreslí a malují: Malování s pohádkou. Volba tématu byla jednoduchá, totiž podle divadelní pohádky, s kterou k nám dnes přijelo Liduščino divadlo: Sněhurka a sedm trpaslíků. Dostali jsme 170 obrázků. Co nás nejvíce potěšilo, zúčastnily se všechny varnsdorfské školky i školy! Sama pohádka byla krásná, však si ji Liduščino divadlo vypiplalo a s chutí zahrálo i s písničkami a luminiscenčními efekty. A po pohádce nastalo předávání cen kreslířům, kterým se Sněhurka s trpaslíky nejlépe povedla. Jmenovitě aspoň tři hlavní ceny ve věkových kategoriích: MŠ: Adam Haufert, ZŠ 1.-3. třídy: Tereza Kobrzková, 4.-5. třídy: Štěpánka Hockeová. / A hned bylo vyhlášeno další kolo, které vyvrcholí koncem ledna s další nedělní pohádkou O chytré princezně. Milé děti, vaším úkolem je nakreslit princeznu a čerta!

Bylo na co koukat! Takhle to vypadá ve foyeru zaplněném obrázky se samými Sněhurkami a trpaslíky.

Na nástěnce před vchodem do sálu se příchozí mohli obdivovat vítězným pracím.

 

14.11.2007 st

13. listopadu u nás vůbec poprvé (pravděpodobně) hostovalo královéhradecké divadlo DRAK, slavná to loutková scéna. Nabídli nám, respektive místním školám, inscenaci Ententýky, a náš poradní pedagogický sbor neodolal. Šlo o pořad inspirovaný všemožnými lidovými říkadly, průpovídkami a písničkami. Hrálo se pro první až třetí třídy. A ohlas to mělo velmi příznivý. Kromě hrátek s jazykem a expresivního hereckého projevu zaujala světelná režie s mnoha zajímavými efekty.

Uplynulý týden byl kromě toho nabit komorními akcemi. Dvě z nich obstarala opět knihovna a její host - dr. Patricie Anzari: v neděli (11.11.) dopoledne "podzimní pohádkovou neděli" a v pondělí navečer přednášku na téma Východiska z deprese. Úterní večer patřil dalšímu pokračování cyklu besed Na slovíčko, pozvání přijala současná rektorka Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem doc. ing. Iva Ritschelová, CSc. Pro sympatickou varnsdorfskou rodačku měl připravenu řadu otázek nejen moderátor M. Louka, ale i dost lidí z publika, většinou středoškolští studenti. // Iva se za svobodna jmenovala Spáčilová; byla to má sousedka a věkově téměř vrstevnice, přesto jsme se moc nevídali - asi byla odmala studijní typ...

Návštěvníci listopadových akcí se mohou ve foyeru kochat novou výstavou - souborem prací Kláry Mašanské "Krajina". Dřevokresby (pozor, nikoli dřevořezby - i mě to původně pomýlilo) zachycují, jak se zdá, místa Českého středohoří, kde se dcera varnsdorfského grafika Josefa Poláčka před časem usídlila.

K obrázkům: Scénka z Ententýky (převzato z webu divadla Drak). - Rektorce doc. Ritschelové předává Martin Louka na závěr besedy drobnou pozornost. - Zaplněný malý sál při téže akci. - Jedna z dřevokreseb Kláry Mašanské.

 

6.11.2007 út

Minulý čtvrtek 1.11 u nás hostovalo Studio Dva s hrou Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Hana Maciuchová, Ladislav Frej, Simona Postlerová a Jiří Dvořák). Úspěšný doprodej volných vstupenek na tuto vážnou záležitost nás překvapil, vyrovnal se zájmu o leckterou komedii! / Na dobu podzimních plískanic zpravidla vybíráme aspoň jednu takovou zasmušilejší věc (či alespoň "tragikomedii") - z minulých sezon se dají připomenout tituly Příběh koně, Pravý západ, Hřbitov slonů, Fyzikové.

Včera (5.11.) jsme zahájili koncertní sezonu s věhlasnými Linha Singers. Z jejich repertoáru mě nejvíc "vzaly" francouzské písně - např. Tourdion, ale i ukázka milostné sefardské písně v jazyce ladino. Pan Linha bezelstně prozradil, že skutečný obsah textu nezná, neb nemá k dispozici její překlad. Zmiňuji to s ohledem na chystaný pořad Sefardské písně a balady, s kterým k nám 1. prosince přijedou Vladimír Merta a Jana Lewitová. / Škoda, že se termín koncertu překrýval s městskou akcí na Střelnici (diskusní pořad v rámci projektu "Zdravé město"). V obou případech šlo svým způsobem o jedinečnou příležitost. Byli jsme rádi za každého, kdo si vybral jedinečnou příležitost k poslechu vokálních transkripcí staré instrumentální hudby a mohl tedy ocenit brilantní zpěváckou techniku, jimiž jsou právě "linhovci" proslulí. / K tomu jeden personální "drb": donedávna s Linha Singers zpívala naše krajanka Klára Brabníková, s níž často spolupracujeme (např. před několika dny vystupovala jako host koncertu Hudební rozmanitosti). Nyní učí na rumburské "hudebce", a tak aspoň využila příležitosti se se svými bývalými kolegy srdečně pozdravit.

 

30.10.2007 út

Tak jsme zase jednou vraceli vstupné. Travesti skupina "Kočky" si sál divadla pronajala na 27.10., a to letos již podruhé (viz zápisek z 21.5.), jenže zájem obecenstva, tj. počet prodaných lístků, ještě víc zeslábnul a "Kočky" svůj pořad nakonec zrušily.

Zato vystoupení českolipského Big Bandu CL (24. října) si diváci velmi užili. Jazzový a swingový večer sice mohl přilákat i více diváků, ale vše proběhlo v atmosféře hudebního svátku. Zásluhu na tom má nejen orchestr vedený Jiřím Tulachem, ale i hosté - trombonista Pepa Pelc a zejména swingový zpěvák Laďa Kerndl, který se ostatně předvedl i coby dobrý bavič. Po přídavcích ještě u šatny ochotně podepisoval své knížky i fotky a žertoval i s posledními odcházejícími diváky.

Koncert Hudební rozmanitosti jsme 28. října pořádali ve starokatolickém kostele. No, bylo tam zima. Ale pravidelní návštěvníci chrámových koncertů už vědí, jak se vybavit (myslím deky a palčáky, alkohol do chrámu nepatří). Hlavní protagonistka Jana Fiedlerová-Müller (naše krajanka žijící teď v Německu) nejen zpívala, ale i vystavovala, a sice své abstraktně laděné fotografie. Spoluúčinkovali Klára Brabníková (soprán), Martin Vosátka (kytara), Anja Pschibl (klavír).

Zveřejnili jsme program na listopad a začátek prosince. V dotyčném období se bude hrát třetí titul pro předplatitele "A" (1.11., Kdo se bojí Virginie Woolfové), druhý pro předplatitele "C" (3.12., Pánská jízda), zahájíme koncertní cyklus "K" (5.11., Linha Singers), druhá nedělní pohádka v předplatném "B" (18.11., Sněhurka a sedm trpaslíků). Svého prvního poprázdninového pokračování se dočká cyklus besed Na slovíčko (13.11., doc. Iva Ritschelová - rektorka UJEP). Výjimečná hudební záležitost nás čeká 1. prosince - sefardské písně a balady v podání Jany Lewitové a Vladimíra Merty. Připočtěme několik školních představení a akcí městské knihovny, jež nalézají své provizorní útočiště v prostorách našeho divadla...

 

20.10.2007 so

Komedie Johna Patricka Manžel pro Opalu (čtvrtek 18.10.) byla druhým představením v předplatném "A". Uvedla ji u nás agentura Harlekýn, a to se skvělým obsazením hereckých legend Lubomír Lipský - Květa Fialová - Naďa Konvalinková. Už jen tato konstelace vzbudila velký zájem, a to zejména u "dříve narozených". Kromě tří naším divadlem zajišťovaných svozových autobusů přijely tentokrát z výběžku navíc další dva, plně obsazené zejména seniorským diváctvem. / Přitom účast pana Lipského se zdála být ohrožena: jen před několika málo dny utrpěl zranění, když se snažil zabránit zloději ukradení vlastního auta. Ti diváci, kteří toto neveselé pozadí komedie znali z televizních zpráv, tleskali výkonům 84letého nezmara jistě o to nadšeněji. / Květa Fialová v této hře hledá pro Naďu Konvalinkovou dobrou partii. Možná i mimo tuto hru. Minutu před zahájením, když jsem přišel k inspicientskému stolu oznámit, že publikum je připraveno a můžeme začít, vyšla mi paní Fialová v ústrety s bezelstným úsměvem: "Víte, já v téhle hře hraju. Víte, já hledám manžela tuhle pro Naděnku. Nejste náhodou volný?" Nebyl jsem natolik pohotový, abych ve hře pokračoval (např.: "Tak to ani nemusíte na jeviště, já to beru!"), ba zmohl jsem se jen na rozpačitý úsměv a rychle jsem vycouval. // A nakonec dvě historické poznámky k samotnému titulu: Lubomír Lipský hrál tutéž postavu kapitána Moneyho již před více než 20 lety, za partnerku mu tenkrát na jevišti byla Stella Zázvorková. / Svérázná žena Opala, dobrotivá a spravedlivá duše, byla Patrickovou oblíbenou hrdinkou - uplatnil ji ve čtyřech hrách z let 1961-74. Jednu z nich - Opala je poklad - jsme ve Varnsdorfu viděli před deseti lety.

Naďa Konvalinková a Květa Fialová nám zanechaly svůj dvojportrét s autogramy.

 

Program na následující měsíc (listopad a první dekáda prosince) je hotov; zbývá doplnit už jen městskou akci plánovanou k počátku adventu. K ní snad budou do pondělí známy podrobnosti. / Vše ostatní už ale na webu divadla máme.

 

14.10.2007 ne

Minulou středu 10. října se u nás hrálo "černé divadlo". S představením Tři pohádky světla a tmy, provedeným touto divácky vděčnou technikou, k nám z Prahy přijelo Divadlo Pohádka, vedené svým principálem Tomášem Kraucherem. Děti z mateřinek (dopoledne) a školních družin (odpoledne) viděly pohádky Perníková chaloupka, O zlaté rybce a O zvědavém broučkovi. // Dopoledne již nehrajeme dvě představení jako v minulých sezonách - děti z varnsdorfských MŠ se do sálu dobře vejdou společně, přespolním školkám se letos bohužel nedostává peněz na dojíždění autobusem, rumburské školky mají navíc k dispozici rozšířenou nabídku rekonstruovaného Domu kultury.

S velkým zájmem se letos setkala drakiáda, čili soutěž O dračího krále, spoluorganizovaná již podeváté místními skauty a divadlem. Na svahu pod vysílačem se v nedělní dopoledne 14. října sešlo skoro čtyřicet dráčků a většina z nich si nad hlavami svých majitelů dobře zalétala. Daleko lépe se letos dařilo koupeným "igeliťákům" než ručně dělaným výrobkům - moc totiž nefoukalo.

K fotografiím: Když to létá... / ...to se to pak kormidluje. / Udržet ve vzduchu za každou cenu! / Dekorovaná dračí královna.

 

10.10.2007 st

Komediální abonentní skupina "C" vstoupila 8. října do své 16. sezony Strakonickým dudákem v podání (a přepracování) Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Měl jsem obavy, jak zabere klasický titul - pro většinu z nás spojený se školními biflováním doby obrozenské - u publika, které se chce hlavně bavit. Ale diváci šli spíš na Dvořáka než na Tyla. A udělali dobře - Josef Dvořák dal Tylovi svůj charakteristický komediální šmrnc. / Můžu ostatně připomenout i jiné "klasické" tituly z Dvořákova repertoáru, kterými si v předešlých sezonách získal naše diváky - Lucerna aneb Boj o lípu (A. Jirásek), Hadrián z Římsů (V. K. Klicpera), Spaste duše revizor (Gogolův Revizor), Pepino (Moliére - Scapinova šibalství), Jeppe řádí (L. Holberg - Jeppe z vršku) a zdaleka nejúspěšnější Čochtan vypravuje (čili Divotvorný hrnec). // A jeden drb ze zákulisí, ba přímo od oponářské kliky: Stalo se tradicí, že při Dvořákových představeních oponu obsluhuje náš ředitel. Na mladou paní, která má dotyčnou práci u této divadelní společnosti v popisu práce, je totiž naše mechanické zařízení příliš namáhavé. A že si oponář užije, když se principál co chvíli vydá na předscénu... a pak hlavně při děkovačce!

Docela velký zájem je o vstupenky na druhý titul "áčka" - Manžel pro Opalu. Bude se hrát 18. října (herecké obsazení viz předchozí zápisek). Kromě tří pravidelných svozových autobusů pro předplatitele přijedou ze severní části výběžku další dva organizované zájezdy. Zdá se, že kapacita hlediště bude tentokrát jen tak tak stačit.

Přibývá lidí, kteří využívají výhod rezervace vstupenek po internetu. Systém Colosseum se tedy osvědčuje, a přestože je pro nás - tedy zejména pro naši pokladní - práce s ním o něco náročnější než se systémem předchozím, je pro naše zákazníky nesporně užitečnější.

 

25.9.2007 út

Program na říjen a začátek listopadu jsme dokončili v hodině dvanácté, možná i chvíli po. Teprve včera jsme ho mohli uzavřít a publikovat alespoň na webu. Tiskem (měsíční letáčky, plakáty) vyjde až koncem týdne, tedy po zahájení předprodeje vstupenek. / Na vině byla termínová kolize koncertního a divadelního programu 1. listopadu. Zahajovací koncert cyklu vážné hudby musel ustoupit představení "Kdo se bojí Virginie Woolfové?", jehož herci neměli jinou možnost spoluúčinkovat v našem divadle, než právě 1.11. A protože soubor Linha Singers sestává z řady osobností, které mají další umělecké aktivity, nebylo snadné najít takový náhradní termín, aby všem vyhovoval. Nakonec to dopadlo na pondělek 5. listopadu. Sic i tento termín má svou nectnost - v tentýž den se koná koncert "vážné hudby" v Rumburku, a vím o posluchačích, kteří by rádi oboje. Není to jednoduché...

V říjnovém programu najdeme i dostatek jiných hudebních lákadel - Big Band CL s Laďou Kerndlem (24.10.), pěvecké vystoupení sopranistky Jany Fiedlerové-Müller ve starokatolickém kostele (28.10.) nebo městskou knihovnou pořádaný koncert libereckého Rosexu (7.10. také u starokatolíků). Poněkud jiné hudební show bude čekat diváky travesti skupiny Kočky, která si náš divadelní sál pronajala na sobotní večer 27. října. / Divadelní hry: kromě již zmíněné Virginie Woolfové (Studio Dva Praha) se setkáme s Divadelní společností Josefa Dvořáka (Strakonický dudák, 8.10.) - ten už byl v předprodeji od konce srpna a slušných míst je už v hledišti pomálu - a s komedií Manžel pro Opalu (Květa Fialová, Lubomír Lipský, Naďa Konvalinková...). / Knihovna a Kruh přátel muzea u nás opět pořádají několik aktivit přednáškového typu a naši divadelní skřítci v sobotu 14.10. s dětmi opět po roce vyrazí na louky pod vysílačem na velkou drakiádu. Tak ať to fičí.

 

19.9.2007 st

Podle prvních ohlasů se zdá, že včerejší Novecento (představení Violy s Davidem Prachařem a Emilem Viklickým) získalo sympatie diváků a bylo příjemným zahájením sezony. / Pro nás bylo také důležité, že nenastaly žádné větší zmatky s usazením diváků v hledišti. Při prvním abonentním představení v sezoně se to stává, letos bylo riziko o to větší, že to byla premiéra i pro rezervační systém Colosseum.

Včera dopoledne jsme zprovoznili internetový prodej vstupenek ve Šluknově. Děvčata v tamějším informačním centru na zámku se ho ochotně a s přehledem ujaly. Teď už jen fandit, aby naši potenciální šluknovští diváci pro vstupenky na zámek zamířili. Mají od nynějška výhodu výběru jakéhokoli volného místa v hledišti a okamžitého nákupu vstupenky, což prozatím byla v severní části výběžku naše velká bolest.

Aby nezůstalo jen u dobrých zpráv: Museli jsme stáhnout počet dopoledních pohádek pro mateřské školy. Dojíždění přespolních mateřinek je pro ně finančně neúnosné; mají i dost akcí přímo "doma", a tak pro letošek od pravidelného dojíždění za divadlem upustily. Varnsdorfské školky a školní družiny se ale na nová představení v našem divadle těší všechny.

 

16.9.2007 ne

První návštěvníky divadla v nové sezoně jsme přivítali už minulý pátek. Byly to tři třídy nejmenších školáků ze ZŠ Edisonova a přišly na exkurzi po tajemných divadelních zákoutích. Další třídy se k nám ještě chystají. Hlasivky pana Louky si dost užívají, vždyť kromě těchto hodinových prohlídek mezitím absolvoval coby průvodce po divadle i šest výprav v rámci včerejšího Dne otevřených dveří. Zákulisím divadla provedl asi tři desítky lidí. (Snad kdyby se "otevřené dveře" praktikovaly vzácněji než každoročně, byl by myslím zájem o něco větší.)

Pohádkové divadlo Julie Jurištové k nám zavítalo v neděli 16. září přesně po roce - opět se zahajovacím rodinným představením. Tentokrát to byla pohádka Dany Bartůňkové Kašpárek a drak. Hned poté, co se oba titulní hrdinové zasloužili o vítězství dobra nad zlem, si děti s nimi nadšeně zaskotačily na jevišti.

První poprázdninoví návštěvníci divadla si mohli prohlédnout i dvě nové výstavy ve foyerech: karikaturista Pavel Hanák vystavuje karikatury svých kolegů kreslířů, Daniela Benešová se představuje svými Poetickými obrázky. Pro představu jsem se neuměle pokusil zachytit ukázky:

 

10.9.2007 po

Vstupujeme do týdne, jehož víkend odstartuje sezonu. Jednak sobotním Dnem otevřených dveří, po němž panu řediteli jako obvykle odejdou hlasivky, jednak nedělním rodinným pohádkovým představením Kašpárek a drak. / Pro velký úspěch z minulých sezon a na naléhání školek a škol opět vyhlásíme "Malování s pohádkou" - celoroční dětskou výtvarnou soutěž. Ovšemže to zase svedeme na naše divadelní skřítky Ťoupu s Kikulínem. Ale nic nám to nepomůže, porotní a rozvěšovací dřinu za nás ti malí diblíkové stejně neudělají.

Slečna Mirka z městského informačního střediska nám nadšeně zahlásila, že se jí povedlo prodat první vstupenky do našeho divadla přes náš nový rezervační systém. Jsme taky nadšeni: funguje to a tudíž můžeme s naším internetovým předprodejem expandovat i do okolních měst - snad právě prostřednictvím informačních center. Všude tam, kde budou nám a našim potenciálním návštěvníkům nakloněni. Užitečné to bude hlavně v severních končinách Šluknovska, odkud to k nám mají lidé fakt daleko.

Na zítra jsme si naplánovali instruktážně-školicí posezení s uvaděčkami a vůbec všemi zaměstnanci. (I tak se vejdeme kolem dvou sražených kuchyňských stolů.) Sdělíme si všechny zásadní novinky ve fungování divadla a zopákneme si evakuační plán.

Pro děti všech věkových kategorií, které by chtěly zkusit herectví na vlastní kůži, mám dobrou zprávu: bude opět otevřen divadelní kroužek. U pana Louky je možné prozatím zanechat kontakt, on už se pak ozve...

 

4.9.2007 út

Po vyřešení několika technických komplikací se podařilo nově upravené webové stránky divadla (zde) uvést do normálního provozu. Nyní už na nich máme jak aktuální plán předplatitelských představení, tak konečně i odkazy v programu divadla na prodejní web Colosseum, kde si lze přímo rezervovat místa v sále. (Dá se do nich ostatně vstoupit i přímo: http://vstupenky.divadlo.varnsdorf.cz/).

Nová je i možnost automatické registrace k odebírání e-mailových aktualit - "newsletters" (zejména aktuálního programu divadla a důležitých upozornění). Včera jsme tento systém poprvé využili v praxi, a to k rozeslání informací mj. právě o těchto novinkách. V adresáři je teď něco kolem stovky odběratelů, a předpokládám, že se díky nepřehlédnutelnému upozornění na automatickou registraci (naspodu každé webové stránky divadla) bude počet zájemců rychle zvyšovat.

Web je rozšířen také o "Aktuality". Budou v nich aktuality (fakt!). Tu premiérovou jsme tam vsunuli taky včera. Poněvadž jejich autorem budu zpravidla asi já, budu si zřejmě sám sobě - tj. "dramaturgickým zápiskům",  konkurovat. Nebo zápisky omezím. To se ještě vyvrbí. Nicméně zde, na soukromé webové ploše, si mohu přece jen víc zaskotačit, zavěsit občas nějaký ten obrázek nebo poťouchlou poznámku...

No, a aby tu bylo i něco dramaturgického: S koncem prázdnin máme kromě divadelní nabídky připravenou i koncertní sezonu (skupina "K") - včetně nasmlouvaných termínů s umělci. Nepamatuji se, že by se nám to v předchozích sezonách podařilo. Program je na webu divadla v "Předplatném", prvním termínem je 1. listopad - vystoupení věhlasných Linha Singers v aule gymnázia.

Hudebním fajnšmekrům ale ještě předtím jistě přijde vhod jazzový a swingový koncert Big Bandu CL s vynikajícím hostem - Laďou Kerndlem. To bude 24. října v divadle. / A taky už se blíží Vánoce. Nevěříte? Dnes jsme dohadovali podrobnosti s manažerem skupiny Nezmaři ohledně (před)vánočního koncertu 10. prosince.

Na závěr nahlédnutí do kanceláře paní pokladní: hromady obálek napovídají, že právě rozesíláme dopisy našim předplatitelům. Ti v nich najdou jednak legitimace svého předplatného pro novou sezonu :), jednak faktury :(

 

24.8.2007 pá

První starostí po návratu z dovolené byla definitivní úprava propagačních materiálů - nabídek předplatného na příští sezonu. Letáčky dospěláckého i dětského předplatného jsou už (nebo teprve) v tisku a jejich elektronická podoba byla mezitím rozeslána podle e-mailového adresáře kontaktů. Zároveň jsme uzavřeli a rozeslali program na první měsíc sezony.

Dnes se konečně také podařilo aktualizovat webové stránky divadla. Až dodnes tam "zahníval" plán představení z minulé sezony, paradoxně proto, že jsme se rozhodli získat do jejich "stálého" obsahu on-line přístup pro okamžitou editaci. Což ovšem vyžadovalo jejich "překopání" naším webmasterem a chvíli to trvalo. Ještě je ale třeba vychytat mouchy. Momentálně zatím nefunguje nová stránka divadelních aktualit ani formulář pro registraci zájemců o zasílání informací e-mailem. To se snad vytříbí hned zkraje příštího týdne.

Obě dámy z našeho "ekonomického úseku" tráví veškerý čas nad seznamy předplatitelů, hromadami faktur, předplatitelských legitimací apod. V pondělí začne distribuce mezi předplatitele, tak se finišuje.

Příští týden nás ovšem čeká také zatěžkávací zkouška - spolu se zahájením předprodeje vstupenek na zářijová představení naostro spustíme internetový rezervační systém. Zkraje to bude spíše zkušební provoz. Teprve až se s ním během prvních týdnů dostatečně sžijeme, začneme ho zeširoka propagovat.

Prázdninové lapálie: Zatímco jsem obhlížel vodopády v norských fjordech, moji kolegové likvidovali následky čtyřpatrového vodopádu přímo v divadle. Prasklý ventil vodovodu v horním patře hereckých šaten způsobil dokonalou spoušť v místech, která byla právě po prázdninovém generálním úklidu. / A znova jsme volali klempíře. Přízemní část okapového svodu se kdosi pokusil ukrást, asi byl vyrušen, takže jsme ji našli na ulici. / Ale co to všechno je proti dočista vykradenému litvínovskému Docela velkému divadlu. A to těsně před zahraničním zájezdem souboru! Paní Galinové a celému jejímu divadlu (hrají u nás často a rádi) držíme všechny palce - ať se z toho rychle dostanou.

 

31.7.2007 út

Něco málo fotoaktualit z minulého týdne:

Přes střechu nám zatékalo. Nezbylo než zjednat nápravu prostřednictvím klempířství Novák. // Lešení se v sále jen tak nevidí. Podobně jako před rokem i letos bylo nutné opravit omítku na jevištním portálu. // Máme nové vstupenky, heč! Dorazil první balík. Jsou větší než staré, myslím i hezčí, jsou na nich aktuální údaje (kontakty na divadlo). // Chtěl jsem fotit i paní uklízečku, kterak cídí velký lustr ve foyeru. Ale byla na štaflích z té výšky trochu nervózní, tak jsem si netroufl.

 

23.7.2007 po

A prázdniny běží... A s nimi i tradiční prázdninové rituály: gruntovní úklid, různé druhy revizí (požární technika, elektro apod.), příprava obvyklých sezonních tiskovin (nabídky předplatného, předplatitelské legitimace, jízdní řády autobusových svozů).

Dost času jsme strávili diskusemi o úpravách webových stránek divadla. Nutnost některých změn vyplynula už z podstaty fungování nového rezervačního systému - např. ze stránky s divadelním programem by se uživatel měl snadno dostat k rezervaci vstupenek. Ale když už přes prázdniny zaměstnáme webmastera, zahrneme ho i dalšími úkoly: třeba formulář, kterým si můžete objednat pravidelné zasílání e-mailových novinkových zpráv, a zřízení nové stránky "Aktuality" (tušíte správně, že se tamější drby budou částečně překrývat s těmito soukromými dramaturgovými výlevy). Další součásti webu divadla budeme moci konečně sami aktualizovat, zejména to bude užitečné u informací o celosezonním dramaturgickém plánu (na stránce "Předplatné"), který je během roku třeba aktualizovat a doplňovat. Všechny tyto vymoženosti by měly být k použití asi tak od druhé poloviny srpna.

 

4.7.2007 út

Už jsem určitě zmiňoval záměr divadla pořídit internetový rezervační systém a vyjít tak vstříc jak varnsdorfským, tak zejména vzdálenějším zájemcům o vstupenky. Už je to tady. Společnost Perfect System nám dodala Colosseum - software umožňující mj. rezervaci i nákup vstupenek přes internet. Nový systém kromě toho slouží k mnoha dalším činnostem - od evidence předplatitelů po účetní operace nebo prezentaci divadelních představení na prodejním webu divadla. Teď se s tím všichni učíme pracovat, krmíme ho našimi daty (a že jich je!) a vychytáváme mouchy. Koncem srpna, kdy zahájíme předprodej na první představení nové sezony a budeme rozesílat nové abonentky stálým zákazníkům, již Colosseum pojede naostro. Doufám, že ke spokojenosti těch, kdo ho začnou využívat.

 

27.6.2007 st

Sezona skončila. Posledním divadelním večerem byl 20. červen, kdy jsme se s abonenty řady "A" rozloučili komorním představením divadla Rokoko (čili Městských divadel pražských) Návod na přežití. Květa Fialová a Jana Drbohlavová se ve hře M. Simona vyrovnávaly s neduhy stáří tak věrohodně, až mi bylo našeho převážně seniorského publika trochu líto. / Dojemná byla i děkovačka - v ten den byl právě svátek Květy, a tak paní Květa dostala skrze našeho ředitele spolu s květy navíc vlastnoručně zrobené dárečky od dětí z varnsdorfské ZUŠ.

Tomuto večeru předcházela další beseda cyklu "Na slovíčko s...". Tentokrát nebyl zpovídán jednotlivec, ale hned několik hostů. Společná jim byla příslušnost k redakci varnsdorfských novin - Hlasu severu, a to hlavně v první etapě jeho existence na přelomu 60. a 70. let. Důvodem k posezení bylo 40. výročí vydání jejich vůbec prvního čísla. Vzácnými hosty, kteří zavzpomínali i nás pobavili žertovnými novinářskými historkami, byli např. Pavel Verner (dnes spisovatel a komentátor deníku právo) či novinář a překladatel Michal Mašek.

Předprázdninové týdny se také hodně koncertovalo - vrcholil totiž 17. ročník Varnsdorfského hudebního léta. Sice mimo divadelní budovu, ale převážně právě pod naším pořadatelstvím. Vokální sdružení Kvíltet, působící pot patronátem divadla, opět po roce vytvořilo v atriu muzea romantickou atmosféru nočního zpívání při svíčkách (16. června od 22 hod.), a to s repertoárem značného žánrového rozsahu - od renesančních písní přes lidové písně v úpravách L. Janáčka a J. Krčka po současný "střední proud" a filmové songy. Kvíltet dal prostor také hostující 15leté žákyni Šárce Fibigerové. Nezamýšleným zpestřením byl zpočátku diskotékový a ohňostrojový hluk zvenčí. Romantiku teplé letní noci si prostě každý vychutnával jinak. // Závěr festivalu se tradičně odehrává v chrámovém prostředí - letos u sv. Petra a Pavla na náměstí. Místní beethovenskou tradici (na paměť premiéry Missy solemnis v r. 1830) zde 24. června uctila Varnsdorfská komorní filharmonie (za řízení Josefa Vondráčka) uvedením výběru z Beethovenových opusů - mj. houslového koncertu, částí I. a IX. symfonie nebo předehry Egmont. Výtěžek z koncertu zamíří opět na účet určený k opravě chrámových varhan. 

V tomto týdnu finišujeme s dramaturgickým plánem následující sezony. Pro dnešek aspoň prozradím, čím budeme zahajovat. Po loňském příznivě přijatém Strašidelném mlýnu Pohádkového divadla Julie Jurištové pozveme tentýž soubor, a sice s pohádkou Kašpárek a drak. Tomuto nedělnímu rodinnému představení (16.9.) bude v sobotu předcházet den otevřených dveří, kterého jistě opět mnoho diváků využije k exkurzi po divadelním zákulisí. První divadelní večer pro dospělé je naplánován na 18. září. Bude se hrát Novecento - hra uváděná v pražské Viole. (David Prachař za roli v Novecentu obdržel cenu Thalie.). S předplatiteli skupiny "C" se poprvé sejdeme 8. října na Strakonickém dudákovi. Obavy z nudné klasiky nemějte - Tylovu hru si k svému obrazu totiž upravila Divadelní společnost Josefa Dvořáka.

 

12.6.2007 út

Minulé úterý 5. června jsme naposledy v této sezoně do divadla pozvali dětské publikum. Pro mateřské školy a školní družiny jsme vybrali „pohádkový muzikálek“ O Růžence. Hrálo Hudební divadlo Kapsa z Andělské Hory (u Karlových Varů), které u nás účinkovalo poprvé. Proto jsme byli i zvědavi na ohlas u dětí a jejich pedagogického doprovodu. Reakce odcházejících učitelek přímo v divadle byly nadšené. O několik dní později se nám dostalo z jedné školky - jen tak mezi řečí - naopak záporné reakce. Tak to vidíš, dramaturgu, řekl jsem si, nakonec stejně nevíš, na čem jsi a jak si to přebrat. / Divadlo Kapsa je ovšem u pořadatelů velmi žádáno. Chtěl jsem s nimi jednat o vánočním pořadu, a ukázalo se, že máme šanci leda tak na rok 2008, kdy by se snad ještě nějaký ten prosincový termín našel. // Podobné s rozporuplnými reakcemi to bylo u předchozího školního představení Fecht, pán temnot (viz zápisek z 25.5.).

V sobotu 9. června jsme malý sál propůjčili městské knihovně. Konalo se tu vyhodnocení dětské literární soutěže nazvané Drápanda. Byl to již 7. ročník (koná se ob rok, na střídačku s Literárním Varnsdorfem pro dospělé). // K tomu moje soukromá poznámka: kdysi jsem stál u zrodu Drápandy (včetně toho podivného názvu), zaangažovali jsme s kolegyněmi knihovny a školy po celém Šluknovsku, v dalších ročnících (kdy už knihovně šéfovala moje nástupkyně) bylo dokonce užitečné na vyhlášení výsledků zorganizovat autobusem dovoz přespolních malých literátů. Nyní soutěž běží tak nějak „samospádem“ - ale aspoň že není přerušena kontinuita. Každopádně přeji do budoucna větší účast a dostatek invence organizátorů.

V neděli 10. června jsme prožili sváteční chvíle s varhanní hudbou v kostele sv. Karla Boromejského (mezi námi místními zvaným "bez věže"). Na zdejší varhany koncertoval loni v srpnu Tomáš Flégr, letos k nim - opět před početným publikem - usedl umělec velmi zvučného jména, Jaroslav Tůma. A co víc: šlo o první koncert prvního ročníku celostátního Českého varhanního festivalu, jehož organizace se zhostil plzeňský varhaník, dirigent a sbormistr Adam Viktora. Další akce festivalu jsou rozestřeny po celé léto a po celé republice. Výtěžek každého koncertu má být příspěvkem na údržbu historických varhanních nástrojů (sic symbolickým, neb na opravy je mnohdy potřeba až milionových částek). Doufám, že se festival uchytí, že se bude do Varnsdorfu často vracet a že si u nás budeme po letech považovat, jak právě zde varhaníci zahájili skvělou festivalovou tradici. / Vzhledem k předsunutému varnsdorfskému termínu bylo leccos tak trochu narychlo, například teprve dnes byly spuštěny webové stránky festivalu - zde, kde najdete jak další místa a termíny koncertů, tak podrobné informace o nástrojích.

Ještě jsem vám nic neprozradil o plánech do příští sezony. A to už je málem půlka června! Tak příště.

Nakonec jeden zákulisní pohled do divadla: obvyklá ranní káva na ředitelském stolku. Náš šéf v rohu ředitelny vzorně opečovává kávovník (mimochodem dárek od mé tchyně). Postupně přibývající sklizeň ale ještě nepražil. ..... Ale zdá se, že nakonec si nějak poradil. :)

 

4.6.2007 po

Nedělní odpoledne 27. května divadlo patřilo dětským souborům scénického tance, pro které zde vrcholila třídenní přehlídka Tanambourrée, a to za hojné účasti tanečníků z různých koutů republiky. Jakmile dozněly potlesky a doblýskaly blesky při společném fotografování na jevišti, přesunuli jsme se o 200 metrů dál, do starokatolického kostela.

Tam jsme pořádali České středověké zpěvy - prémiový koncert pro předplatitele skupiny "K" - zároveň šlo o součást programu Varnsdorfského hudebního léta. Petr Matuszek (baryton) a Markéta Dvořáková (alt) s doprovodem různých středověkých nástrojů - niněry, kobzy, trumšajtu, šajtholtu, zvonce... (dva z vyjmenovaných názvů snad označují jediný nástroj, ale které, to jsem bohužel zapomněl). Pan Matuszek uvedené skladby uváděl s poučným komentářem a byl z toho velmi příjemný koncertík. Pro uměleckou a zároveň partnerskou dvojici to bylo poslední "středověké" vystoupení nejen v sezoně, ale nejméně do konce roku - publiku nebylo třeba nic vysvětlovat, na zpěvačce bylo jasně patrné, že se na svět brzy bude drát další hudebník.

V pondělí 28. 5. dopoledne se v malém sále sešly delegace předškolních výtvarníků z varnsdorfských školek, aby společně zahájily výstavu Dětské hřiště snů. Obrázky hřišť, jak by si je samy děti přály, budou zdobit foyer do konce prázdnin. Inspirovat by prý měly i městské funkcionáře.

Bavíme se písničkou, hlásal plakát u data 31. května. Nejen zpíváním, ale i scénkami a pohybovými kreacemi se bavili žáci i učitelé ZŠ náměstí. Školní akademie přilákala do hlediště pochopitelně zejména rodinné příslušníky vystupujících žáků (těch se na jevišti vystřídalo přes stovku!).

Na první dny v měsíci, jak už se od počátku roku stalo zvykem, pozvala městská knihovna k nám do divadla dr. Patricii Anzari s programem pro děti (v neděli 3. 6. dopoledne) a s přednáškou pro dospělé (následující pondělí navečer). Děti prožívaly indiánskou atmosféru, zatímco pro dospělé bylo přichystáno téma Tantrický rozměr sexuality.

Mezitím v neděli 3. června odpoledne přišli ke slovu opět hudebníci, a to opět ve starokatolickém chrámu. Soubor Capella Adjuvantes spolu s žáky ZUŠ Varnsdorf přispěl do Varnsdorfského hudebního léta hudbou Antonia Vivaldiho a jeho současníků. Tak jako koncert před týdnem byl svým způsobem přelomový pro Matuszka a Dvořákovou, tento byl přelomový pro zakladatele a vedoucího Adjuvantů Igora Heinze. Prý odchází do důchodu (!?), stěhuje se z Varnsdorfu zpět do Šluknova, a tak vůbec... A svěřil tudíž jednomu z moderátorů, Martinu Loukovi, k přednesu několik svých básní, které ve Varnsdorfu napsal a kterými se nyní s městem loučí. / Ale já si myslím, že jde o loučení jen částečné a velmi dočasné, že pana Heinze ve varnsdorfských koncertních sálech mnohokrát uvidíme nejen s Adjuvanty, ale i s jeho nově založeným triem, které se právě na tomto koncertu skvěle uvedlo - sic jen skromně jedinou skladbou.

 

25.5.2007 pá

V pondělí navečer v malém sále nás bylo asi tak patnáct, ale dobře jsme se bavili (a mimoděk si trochu zafilozofovali). Hostem páté besedy "Na slovíčko..." byl ThMgr. Roland Solloch, varnsdorfský farář Starokatolické církve, gymnaziální učitel, člověk (i přes svůj mladý věk) s pohnutým osudem. Bylo co poslouchat a potom o čem přemýšlet.

V úterý jsme viděli komedii Jednou týdně stačí! - Divadlo Radka Brzobohatého, v jedné z rolí sám "principál". Bylo to v sezoně předposlední představení skupiny "A".

Ve čtvrtek večer se divadlo naplnilo mladými tanečníky, jenže na programu nebyl tanec, ale pohádka "pro děti od 4 do 100 let" Jen tak mimochodem si ji připravily děti, které se do Varnsdorfu přijely účastnit festivalu scénického tance Tanambourrée. Pořádá ho místní Základní umělecká škola; závěrečná přehlídka festivalu se bude konat v našem divadle v neděli odpoledne.

V pátek dopoledne se v hledišti vystřídali naopak hlavně místní školáci: čtvrťáci, páťáci a šesťáci zhlédli trochu hororový pohádkový příběh Fecht, pán temnot. Hostující Divadlo rozmanitostí z Mostu nezklamalo a připravilo jim kromě příběhu o poraženém zlu i scénickou atmosféru, na kterou se nezapomíná. Na prvním ze dvou představení silně zabrala, na druhé přišli diváci evidentně naladění na jiný druh zábavy. Ale telefonát z jedné základky, že se to dětem i učitelům fakt líbilo, dokáže spravit náladu.

V týdnu jsme se ostatně sešli s učitelkami ze všech šesti místních základních škol nad nabídkami pro příští školní rok. Pro menší děti je výběr bohatý (snad až příliš). Sehnat něco pro starší, aby je to v divadle zaujalo, je o dost obtížnější. Pravda, máme několik osvědčených titulů, ale pořád dokolečka je opakovat se nedá. / Z podobných besed s učiteli vždy vyplyne víceméně odmítavý postoj k naučným pořadům (ač třeba navazujícím na školní osnovy) - z hlediska "udržení kázně" je to ale pochopitelné.

 

21.5.2007 po

Tzv. travesti show zažilo naše divadlo počtvrté - vždy s odstupem asi jednoho roku. Vždy šlo o pronájem sálu divadla agentuře nebo přímo účinkující skupině (jinými slovy, samo divadlo tyto akce nepořádá, ale umožňuje). Zpočátku se diváci jen hrnuli - snad ze zvědavosti, za zábavou, kterou "na živo" ještě neviděli. Loni už byl zájem podstatně menší a letos to krátce před pořadem vypadalo skoro na jeho zrušení. Ale nakonec se v hledišti sešlo asi 70 diváků. A kdo je vlastně večer 10. května bavil? Letos to poprvé byla travesti skupina Kočky. / Zdá se, že menší zájem místního publika je neodradil, na podzim by Kočky u nás rády bavily všechny, kdo příležitost tentokrát propásl.

O druhém květnovém víkendu se ve městě konalo hned několik akcí spojených se svátkem všech maminek. V sobotu 12. 5. jsme v divadle vítali hlavně maminky, jejichž děti se chtěly předvést v pořadu Dopis mámě. Celé toto hromadné děkování písničkami, tanečky a scénkami zaštítil místostarosta František Dlask. / A proč nevyjmenovat účinkující - alespoň coby vyslance škol, kde se to které vystoupení zrodilo: ZŠ Rybniště (jediní přespolní), a dále z Varnsdorfu: MŠ Národní, ZŠ Bratislavská, ZŠ Karlova, ZUŠ, Gymnázium Varnsdorf a sólistka Petra Doležalová.

V neděli 13. 5. náš víkend s dětmi pokračoval. Už jsem před časem zmiňoval, jak se právě na tento den v našem městě nešťastně sběhly dva dětské "trháky" - u nás pohádka Kocour v botách a v kině Panorama pořad Dády Patrasové. Měli jsme tudíž trochu obavu z návštěvnického propadáku. Ale investice do zvýšené propagace se vyplatila. Výpravné a nápaditými efekty zkrášlené pohádkové inscenace Mladé scény (z Ústí nad Labem) ostatně za podívání vždycky stojí. Estrádní podívané - ač s módní přehlídkou a "dárečkem pro každého" - se jim nemohou rovnat.

Červnový program je už kompletně na webu a dnes se objeví i v e-mailových schránkách našich pravidelných odběratelů. Do poslední chvíle se ještě upřesňovaly koncerty letošního hudebního léta. / Třeba varhanní koncert plánovaný na 10. 6. byl díky různým okolnostem dlouho bez varhaníka... - nakonec přišel happyend: Jaroslav Tůma, a to je přece naše naprostá varhanní špička! (V reportáži z jeho loňského koncertu v Čáslavi jsem se dočetl: "Mistr hrál s lehkostí i razancí a vytvářel atmosféru nádherných pocitů, za které mu obecenstvo děkovalo silnými ovacemi." Tak myslím, že je na co se těšit.) Ve varnsdorfském kostele "bez věže" (sv. Karel Boromejský) ho navíc čeká unikátní nástroj - původně konojedské varhany, přestěhované sem v roce 1995. Zasluhují ovšem důkladnou opravu, proto bude výtěžek z koncertu určen právě na tento účel. // V červnu čekají poslední představení předplatitele skupiny "A" (Návod na přežití s Květou Fialovou a Janou Drbohlavovou) a dětských skupin G, F, E (O Růžence, hudební divadlo Kapsa). Mezi komorními pořady najdeme cestopisnou besedu, pravidelné pořady psychoterapeutky dr. Anzari (vše pod patronátem Městské knihovny) a besedu ke kulatému výročí časopisu Hlas severu. Nejvíce si ovšem užijeme hudby - to právě v souvislosti se 17. ročníkem festivalu regionální hudebnosti Varnsdorfské hudební léto.

 

9.5.2007 st

V uplynulých čtrnácti dnech se divadla nabažili abonenti "komediální" skupiny "C". 25. dubna a 8. května byli pozváni na poslední dvě představení svého předplatného v této sezoně. Nejprve na přeložené představení Postel plná cizinců (aneb Rodinná pouta na cestách), kterou pochopitelně neopomenula navštívit řada televizních seriálových diváků. Poté na hru Co v detektivce nebylo z prostředí "spořádané rodiny nedaleko Londýna, nad klidně plynoucí Temží s mlhavými večery, jako stvořenými pro zločin". A to si zase užili příznivci Petra Nárožného. V obou případech šlo o hry anglických autorů, Jsou to ovšem dva dost rozdílné způsoby humoru.

Mezitím jsme si užili čarodějnického rejdění. Jako každý rok byla večer posledního dubna u divadla zahájena novofolklorní akce Rampušačka. Hudba, tanec, soutěž čarodějnic, lampionový průvod na náměstí, upalování zimní vládkyně z Lužických hor, ohňostroj... Reportáž z celoměstského povyražení jest zde.

Podívali jsme se do Turecka. Provedl nás tam Mgr. Petr Kajnar, který zemi na několikrát procestoval a 26. dubna se v našem sále slovem i obrazem podělil o poznatky a zážitky. Přednášku Turecko - země neznámá měl jinak na svědomí Kruh přátel muzea Varnsdorf, toho času bez vlastních přednáškových prostor. / Také v nedělní odpoledne 6. května náš malý sál suploval za chybějící prostory - tentokrát pro městskou knihovnu, která se zatím nemá kam jinam uchýlit s pravidelnou Pohádkovou nedělí pod vedením dr. Patricie Anzari.

Konečně se svižněji rozhýbala akce "rezervační systém". Firmě, která u nás bude tuto vymoženost instalovat, jsme už zadali plánky sálů, doplňujeme nejnutnější počítačovou techniku, připravujeme tisk nových vstupenek... Takže se snad s novou sezonou dočkáme - a zejména diváci, pro něž pak bude daleko snazší zajistit si vstupenky na vyhlédnuté pořady.

Jo, a pěkně prosím, když si po představení někdo vezmete omylem cizí deštník (a náhodou lepší, než s kterým jste přišli), stavte se s ním na zpětnou výměnu co nejdřív!

 

24.4.2007 út

Slibované Petrolejové lampy v této sezoně neuvidíme. Vytíženost zainteresovaných herců je taková, že jsme s Divadlem Na Jezerce nakonec nebyli schopni dohodnout žádný vhodný termín. Záměr jsme tedy prozatím přesunuli na podzim. / Z toho důvodu jsme urychleně dojednávali náhradní titul do hlavní předplatitelské řady "A" na květen. Hrát se bude komedie Donalda Churchilla Jednou týdně stačí! v podání Divadla Radka Brzobohatého. / Kvůli tomu se i zpozdila konečná uzávěrka květnového programu. Vytištěné letáčky jsme rozeslali teprve dnes, kdy už předplatitelé měli možnost přednostního nákupu vstupenek. Lépe než odběratelé letáků jsou na tom adresáti e-mailového zpravodajství - jim jsme mohli program doručit minulý pátek.

Zaskočila nás i jiná jobovka: v neděli 13. 5. k nám s další svojí krásnou pohádkou - Kocourem v botách - přijede Mladá scéna Ústí n.L., a přesně na tentýž termín zdejší Centrum Panorama láká děti s rodiči na Dádu Patrasovou. Spolupráce mezi pořadateli halt stále nefunguje tak, jak by bylo třeba. Přitom se ve Varnsdorfu podnikají pokusy o koordinaci - termíny akcí shromažďuje a v předstihu všem pořadatelům zase rozesílá městské informační středisko; funguje internetový portál Kulturou severu, kam vkládáme všechny naše akce také v předstihu; o vlastních webových stránkách nemluvě.

A co jinak v uplynulých dnech?

Potěšila dobrá návštěvnost ochotnického představení 1+1=3 (19.4.). Komedii R. Cooneye hrál Divadelní soubor Domu kultury Rumburk v režii Jaroslava Mrštíka - a byli výborní. Bylo to jedno z posledních uvedení, koncem měsíce bude v Rumburku derniéra - ovšem vynucená dočasností licence, nikoli malým zájmem publika!. Polovinu z více než stovky diváků tvořili studenti ze dvou místních "intrů". / Dodatek pro roli komisařky: Hanko, musím tě pochválit - co se dá dělat.

Divadlo se zapojilo i do sportovních aktivit. V sobotu 21. dubna jsme byli spolupořadateli (vedle oddílu atletiky TJ Slovan Varnsdorf a sdružení Vernarova liga) zábavného sportovního pádění Kdo uteče, vyhraje. Běhalo se ponejvíce kolem divadla. Osobně jsem u toho nebyl, ale doneslo se ke mně, že účast - zejména mladších ročníků - byla dost slušná. Ono také vyšlo počasí tak akorát - slunečno, ale žádná vedra.

 

18.4.2007 st

Týden, který následoval po Velikonocích, byl u nás v divadle plný dětí. Starší školáky jsme 11.4. pozvali na komedii dell-arte Kozlí muž v provedení divadla Studna (velký úspěch před časem u nás sklidilo s představením Heuréka). / 12. dubna se hrálo pro mateřské školy a družiny trojpředstavení Když jde kůzle otevřít (Hravé divadlo z Brna). / A v neděli 15. dubna odpoledne tu bylo Čarování s Františkem a Majdou  - to k nám zavítala Magdalena Reifová z Televizní školky - a vyprodala divadlo. Z pořadatelského hlediska šlo o pronájem sálu agentuře Pragokoncert Bohemia. Děti byly evidentně nadšené, hned po pořadu se utvořila dlouhatánská fronta na podpisy a fotografování s Majdou.

V pondělí 16. dubna přijel početný soubor Středočeského divadla Kladno s legendárním českým muzikálem Balada pro banditu. Díky za působivý zážitek! Jen si někteří diváci z lóží či balkónu postěžovali na hlasitost, nebo už jen na to, že se zpívalo do mikroportů. Za poznámku stojí, že z orchestřiště herce doprovázel čtyřčlenný orchestr. (O kladenském nastudování více zde.)

Také se v malém sále opět přednášelo a besedovalo. 10. dubna Kruh přátel muzea pozval dr. Petra Kaletu, který se zabývá lužickosrbskými dějinami a kulturou. Jeho přednáška nesla název Češi a Lužičtí Srbové v 19. století. / Cyklus Na slovíčko... pokračoval povídáním s městským architektem - ing.arch. Vlastimilem Kautem (11.4.). Potvrdilo se, že ojedinělý urbanistický charakter Varnsdorfu, který postrádá přirozené centrum, bude ještě dlouho příčinou dlouhých diskusí o dalším stavebním vývoji města. Překvapivé bylo, že zájemců o toto téma bylo nakonec méně než o lužickosrbské sousedy.

V minulých dnech už jsme chtěli publikovat kompletní a definitivní program na květen a začátek června. Prozatím nám v tom brání nepotvrzený termín představení, které bude asi jedním z nejžádanějších - Petrolejové lampy s Barborou Hrzánovou a Radkem Holubem.

Nyní ovšem vrcholí naše kampaň na komedii R. Cooneye 1+1=3. Ve čtvrtek večer ji u nás hrají rumburští ochotníci z tamějšího Domu kultury, kteří s tímto kusem již několikrát zaplnili svůj domovský sál (sic poněkud menší než je ten náš). Varnsdorfští diváci se na ochotnické kusy - ani ty opravdu výborné - zatím nehrnuli, výtečná pověst právě tohoto rumburského počinu snad u nich vzbudí větší zájem.

 

6.4.2007 pá

První duben, apríl, vyšel letos na neděli, čímž se stal lukrativním termínem pro pořádání aprílových taškařic. Užili jsme si i my v divadle - nejprve dopolední Pohádková neděle - tu v našem malém sále už potřetí uváděla dr. Anzari (pod patronací varnsdorfské knihovny). Neměl bych tentokrát konečně opomenout pochválit hostitelskou role Ivy Minárové, která má pro děti vždycky nachystanou dobrou buchtu a k ní čajík, čímž je rodinná atmosféra těchto setkání ještě podtržena. / Následující den, v pondělní podvečer 2.4., paní Anzari přednášela pro dospělé na téma Jak přijímat životní změny. Zájemců o její povídání chodí čím dál více. Lidé zřejmě u ní nacházejí odpovědi na otázky, které si čas od času musí položit sami sobě.

Ale vraťme se k aprílu. Večer nás čekal pátý ročník festiválku Aprílové folkování. Podobně jako loni jsme do první části programu angažovali místní či regionální písničkáře - vystoupili dva varnsdorfští (Honza Nahácky a Karel Vokurka-Rak) a ústecký Michal Braxatoris. Po přestávce čekal publikum pravý folkový nářez - Panoptikum. Pětičlenný tým, jemuž dominovali Ivo Cicvárek a Žofie Kabelková, se zasloužil o skvělý zážitek. A to i bez samorosta Marcela Kříže, který se nakonec musel ze spoluúčinkování omluvit. Též mnohé díky Jeronýmu Lešnerovi za průvodní slovo. Před pořadem mi hlásil, že letos to bude ještě vtipnější než loni. Měl pravdu. / To podstatné však na letošním folkování chybělo - plný sál diváků. A tak zatímco Jeroným s diváky laškoval, že s losovanými aprílovými cenami se letos konečně dostane na každého, my jsme si v zákulisí lámali hlavu, co lidi letos najednou odradilo. Nezvyklý termín neděle večer? Konkurence (v tu dobu prý bylo v místním kině narváno na Vratné lahve)? Vyšší cena vstupenky než loni? Bude stát za to ve folkování pokračovat?

A dostal jsem se k dnešku, Velkému pátku 6. dubna. Před chvílí jsem se vrátil z výletu na Křížovou horu v Jiřetíně pod Jedlovou (cca 6 km od Varnsdorfu), kde studio Doteky - pod hlavičkou našeho divadla - premiérově uvedlo zajímavý poetický experiment nazvaný Via dolorosa. Stejnojmenný básnický cyklus Karly Erbové na námět čtrnácti zastavení křížové cesty byl přednášen střídavě Milanem Hrabalem a Martinem Loukou postupně u všech zastavení. Sešlo se, pro nás nečekaně, téměř čtyřicet posluchačů-výletníků. Část z nich tvořily místní jeptišky - a zpěvem velikonoční písně v samotném závěru u Božího hrobu příjemně zaskočily i samotné recitátory. / Obdivoval jsem mladou rodinku, která do strmého svahu a přes kamenné schody Křížové hory tlačila kočárek. Nečekaným setkáním s poezií pod širým nebem byli unešeni i někteří náhodní kolemjdoucí. Správcům areálu patří dík za spolupráci; díky nim jsme si ostatně mohli i prohlédnout interiér kaple s renovovanými vitrážemi.

 

30.3.2007 pá

Nejprve stručný souhrn, co se u nás v posledních dnech dělo:

- v sobotu 24. března ve velkém sále proběhlo finále dívčí soutěže Miss 3D (jejími pořadateli jsou agentura Líba a a.s. Regia). Soutěž určenou pro 9-12leté slečny z regionu Šluknovska vyhrála Lenka Scholzeová z Varnsdorfu. Reportáž z akce je k mání na městském webu - zde. Akce je po předchozích osmi ročnících natolik vypilovaná, že - i přes její složitou dramaturgii - se jí daří i s amatérským organizačním zázemím velmi dobře zvládnout. Daleko hůře ji ale zvládá publikum - nepořádek, jaký jsme tentokrát našli pod a na sedačkách, byl až neuvěřitelný (rozsypané a rozšlapané všelicos se dá ještě vymést a vyluxovat, žvýkačky na sedačkách jsou už tvrdším oříškem).

- v úterý 27. března v našem malém sále pořádal Kruh přátel muzea přednášku Dnešní česká myslivost - laické publikum bylo poutavě poučeno Václavem Vomáčkou ml. Nechyběly ukázky různých paroží a předvedení vábniček na zvěř.

- ve čtvrteční podvečer 29. března jsme v aule školy ve Střelecké ulici pořádali pátý koncert sezony. Dechový kvintet Musica per cinque (jehož členem je i z Varnsdorfu pocházející klarinetista Tomáš Čistecký) zahrál skladby českých a francouzských autorů několika staletí. Tím byl vlastně koncertní cyklus ukončen - ale ne tak docela. Podobně jako loni je připravena ještě prémie - koncem května program České středověké zpěvy.

Největší dramaturgickou starostí jsou večerní představení v závěru sezony (květen a červen). Několik měsíců předem objednané atraktivní tituly jsou sice třešničkou na dortu celé sezony, ale jejich odvrácenou stranou je riziko několikerého přesouvání dojednaných termínů. Vytíženost nebo náhlé indispozice herců toho bývají nejčastějším důvodem. // Komedii Co v detektivce nebylo (poslední titul v předplatném "C") jsme již inzerovali na 15. květen. Z toho bohužel sešlo a spolu s agenturou Harlekýn jsme řešili náhradní termín, přičemž v květnu byl už k dispozici jediný: úterý osmého, čili ve státní svátek. Myslím, že jména Petr Nárožný, Václav Vydra, Jana Boušková nebo Jana Švandová přivedou diváky do hlediště i v tento nezvyklý termín. (Přesun na červen jsme neakceptovali, protože už nyní je jisté, že i v předplatném "A" dojde k podobnému přesunu.). Vzhledem k tomu, že se tím datum "Detektivky" posunul před desátý den v měsíci, měl začít předprodej vstupenek vlastně už v poslední březnovou středu. Vstupenky tedy začneme prodávat již v toto pondělí 2.4. a pokusíme se o tom dostatečně informovat veřejnost.

Horkou novinkou mezi městskými propagačními materiály je DVD Varnsdorf - město zeleně. Obsahuje asi dvacetiminutový film s mluveným komentářem ve třech jazycích (Č, N, A). Pro nás je zajímavý krátkou pasáží o divadle jako jednom z varnsdorfských kulturních stánků. Je tu mimo jiné zachycena i atmosféra ve foyerech při večerním představení. Soubor, který tehdy právě u nás hostoval, nesvolil k natáčení v průběhu hry, a tak v záběrech ze sálu uvidíme a uslyšíme alespoň přivítání publika ředitelem. Na disku je i ukázka z námi pořádaného koncertu ve starokatolickém kostele (byl to závěrečný pořad Varnsdorfského hudebního léta 2006 - kompozice Štěpána Raka a Alfréda Strejčka "Vivat Carolus Quartus".

 

21.3.2007 st

Pražské divadlo Metro u nás v pondělí hostovalo s komedií Monsieur Amédée. Situační humor, ale myslím, že mohlo být spokojeno i náročnější publikum (a zdá se, že bylo). / Pro diváky, kterým při děkovačce vrtala hlavou zvláštní kytice pro herečku Petru Doležalovou - šlo o pozornost od její varnsdorfské babičky. Petra studuje čtvrtým rokem na konzervatoři. V Amédéovi dostala roli lehké děvy - snad to babičku příliš nezaskočilo. Její kolegyni v nejstarším řemesle na jevišti představovala Michaela Dolinová.

Dnešní podvečer patřil třetímu pokračování cyklu "Na slovíčko". Martin Louka v malém sále vyzpovídal ředitele Oblastního muzea v Děčíně Mgr. Milana Rosenkrance. Témat se probralo více, ale tím nejzásadnějším byl budoucí osud varnsdorfských muzejních sbírek - a to v souvislosti s havarijním stavem budovy muzea (jež je majetkem města). Závěrečný dojem nebyl příliš povzbudivý. Muselo by v této věci v brzké době dojít k několika zásadním obratům, aby se exponáty nakonec nemusely ocitnout mimo naše město. - A dalším nepříznivým faktem je, že při nedostatečných finančních zdrojích by si projekt rekonstrukce muzea nakonec vzájemně konkuroval s rekonstrukcí divadla. Ještě že právě jeho ředitel nám na rozloučenou vnutil trochu optimismu.

 

18.3.2007 ne

Když se na nedělní odpolední pohádku rodiny vydají do divadla až těsně před začátkem a - nemaje vstupenky předem zakoupené - řadí se do fronty u pokladny, máme najednou frontu z vestibulu až na ulici. Jako například právě dnes. Velký zájem o Příhody Ferdy Mravence (pražské Divadlo AHA!) se dal čekat - je jen málo populárnějších dětských postaviček, známých navíc už několika generacím čtenářů. Začínalo se o čtvrthodinku později. Ale čekání se vyplatilo. Výpravné a živé provedení příhod z knížek Ondřeje Sekory bylo podle mě jedním z nejhezčích pohádkových kusů, které jsme v našem divadle v poslední době měli. - A velkou odezvu měla hned po pohádce i autogramiáda hlavních postav - Ferdy Mravence, Brouka Pytlíka a Berušky. Podepisovali se na obrázky, které děti nakreslily a přinesly si s sebou. A že byla tlačenice! Hercům, kteří se vžili do postaviček z broučičího světa, za skvělý zážitek děkujeme.

Minulé pondělí se to v divadle také hemžilo dětmi - to k nám přišli nejmenší školáci na Aprílovou školu Jiřího Žáčka. Eva Hrušková (televizní Popelka) se svou kolegyní Kateřinou Hovorkovou přišly za našimi žáčky s nápaditými aforismy, bajkami, veršovanými pohádkami, hádankami i jazykolamy. Řada dětí si odnesla i zážitek ze svého účinkování přímo na jevišti.

V pátek jsme uzavřeli program na duben a první třetinu května. Sestavit dubnovou dramaturgii nebylo úplně jednoduché - kromě pravidelných akcí tam bylo potřeba "natlačit" i přesunutou komedii Postel plná cizinců (6.3. zrušena kvůli onemocnění v souboru), několik besed pořádaných v našich prostorách spřízněnými organizacemi a hostování rumburských ochotníků  - jejich velmi úspěšnému titulu 1+1=3 totiž v květnu končí licence. Předprodejní termín (poslední středa v březnu, tj. 28.3.) se bude týkat i travesti show Kočky; tento typ pořadu sice nepreferujeme, ale zájem o pronájem sálu na druhou stranu pro pořadatele podobných akcí neodmítáme. / A něco originálního - abychom si mohli říct "to tu ještě nebylo"? Na Velký pátek, 6. dubna odpoledne, je nachystán společný výstup po zastaveních křížové cesty v Jiřetíně pod Jedlovou s recitací básnického cyklu Karly Erbové Via dolorosa. Pro členy varnsdorfské poetické skupiny Doteky to bude spíše srdeční záležitostí než akcí pro širokou veřejnost.

 

9.3.2007 pá

Autogram od Ferdy Mravence? Žádný problém! Stačí namalovat obrázek s Ferdou - nebo třeba s Broukem Pytlíkem, Beruškou... - a přijít na Příhody Ferdy Mravence v neděli 18. března odpoledne do divadla. Po představení totiž máme od Divadla Aha! přislíbenou broučičí autogramiádu. (Nabídka platí spíše dětem, ale i se mnou to bude cukat.)

Náhradní termín pro komedii Postel plnou cizinců: 25. duben. Jako jisté odškodnění za náhlé zrušení v den konání (6.3.) máme tentokrát přislíbenou účast nejpopulárnějších mužských herců v alternacích - Jana Révaie a Romana Štolpy.

Z ředitele divadla Martina Louky se zřejmě stává renomovaný odborník na fotografickou tvorbu Josefa Zosera. Právě dnes na zámku v Jílovém u Děčína uvádí již poněkolikáté vernisáž výstavy současného senátora. Minule o Zoserových snímcích zasvěceně hovořil přímo na půdě Senátu.

 

8.3.2007 čt

Předvčerejší představení komedie Postel plná cizinců (6.3.) se neuskutečnilo. Kolem jedenácté dopoledne k nám dorazila zpráva o náhlém onemocnění v souboru. Díky okamžité informační kampani se nakonec večer ze čtyřset majitelů vstupenek dostavilo jen asi třicet. / Náhradní termín neznáme, ale zatím předpokládáme, že by to mohlo vyjít na druhou polovinu dubna.

Neděle a pondělí 5. a 6.3. byly v divadle vyhrazeny pořadům psychoterapeutky Patricie Anzari (pod patronací varnsdorfské knihovny): v neděli dopoledne si děti užily jarní Pohádkovou neděli a na pondělní podvečer byla naplánována třetí část jejího přednáškového cyklu (téma "hlubiny mezilidských vztahů"). Po zkušenostech z minula, kdy zájem veřejnosti předčil všechna očekávání a hlavně prostorové možnosti malého sálu, jsme akci přesunuli do velkého sálu.

Výběr komorně laděného představení pro červnovou "poslední oponu" sezony 2006-2007 nebyl snadný. Nakonec jsme se dohodli s pražským Rokokem na titulu Návod na přežití - černé komedii s Květou Fialovou a Janou Drbohlavovou. Její autor Mayo Simon - jak se lze dočíst na webu Rokoka - "otevřel s noblesním nadhledem, bez sentimentu, věcně a moudře řadu vážných témat, která se týkají každého člověka - dříve či později". Těšit se na obě dámy můžeme někdy po polovině června. / Poslední titul skupiny "C" (Co v detektivce nebylo, mj. s Petrem Nárožným, Václavem Vydrou, Janou Bouškovou...) již dostal svůj termín - 15. květen.

Nové výstavy, které se ve foyerech našeho divadla usídlily na březen až květen: na výstavních panelech u šatny se pestrým výběrem fotografií, článků, diplomů apod. prezentuje Tolštejnské panství - již řadu let probíhající turistická hra. V bočním foyeru se již poněkolikáté setkáváme s grafickou tvorbou Vladimíra Pechara - jeho "Hudební fóry" jsou svérázným propojením lidských portrétů s hudebními nástroji.

Nadějně se vyvíjí jednání se Sdružením pro rozvoj Šluknovska o příspěvku na autobusovou dopravu našich přespolních předplatitelů. Znamená to, že pravidelně dojíždějící návštěvníci večerních představení v příští sezoně přinejmenším nebudou muset šáhnout do kapsy hlouběji než doposud. Ty nejvzdálenější platí za jízdné tolik co za vstupenku na představení.

 

1.3.2007 čt

V úterý jsme se v "malém sále" podruhé setkali při diskusním podvečeru Na slovíčko. Hostem byl varnsdorfský podnikatel Milan Hulán, jehož životním tématem je odpadové hospodářství a úspora energií. Intenzivně se jimi zabývá ve svém veřejném i soukromém životě. Bylo to moc zajímavé dvouhodinové povídání a diskutování (uplatnilo se mimo jiné i v našem městě právě velmi aktuální téma větrných elektráren). Navíc zpříjemněné kvalitním moravským vínem a písničkářskými vstupy Jany Vébrové s akordeonem.

Na loňskou výstavu dobových dokumentů (k 50. výročí divadelní budovy) jsme měli zapůjčenou soukromou sbírku archivních fotografií. Před jejich vrácením majitelce paní Moldanové jsme si naskenovali ty nejzajímavější, a přitom jsme odhalili, že na jedné z nich se pod mylným označením "Jan Šťastný" skrývá ve skutečnosti herecká osobnost, kterou jsem tu připomněl - bohužel formou nekrologu - právě minulé pondělí. Tento snímek z doby působení profesionálního hereckého souboru ve Varnsdorfu si můžete prohlédnout. Jsou na něm Jan Teplý jako Samko a Michaela Bendová jako Eva ve hře Gazdina roba, v roce 1958.

Včera jsme zahájili předprodej vstupenek na březen a vybrané akce v dubnu. Zatím největší zájem je o Františkovo čarování s Majdou - dětský pořad agentury Pragokoncert Bohemia (15.4.). Zájem o dětské oblíbence z televizní Kouzelné školky ovšem nepřekvapuje. / Také je ovšem poptávka po koncertu Hany Zagorové. Termín byl sice pořádající agenturou zrušen (a nový dosud nedohodnut, viz zápisek z 18. února), v místním tisku však upoutávka vyšla, a tak musíme každý den zklamat několik lidí, kteří k nám již zamířili pro vstupenky.

 

26.2.2007 po

Větší část týdne jsem trávil domácím léčením, a tak nemůžu například pěvecký koncert Pokračovatelé mistrů (22. 2. v aule VOŠ a gymnázia) zprostředkovat přímo. Ale ředitel o něm mluvil velmi spokojeně a svěřil se mi zejména s těmito pozitivními zážitky: především nosný bas Miloše Horáka, který posluchače prý doslova uhranul; ale i výkony obou mladých dam, tj. sopranistky Věry Likérové a mezzosopranistky Michaely Kapustové, byly výborné (vždyť šlo koneckonců o koncert největších pěveckých nadějí, které se prosadily na loňské Burze mladých zpěváků ve Státní opeře Praha); sympaticky vedené průvodní slovo Milana Kaňáka včetně dialogu s oběma hosty - legendami opery Národního divadla v Praze a Státní opery v Berlíně (doc. Magdaléna Hajóssyová Karel Petr). Na loňskou premiéru tohoto pořadu v rámci "Hudebních setkání" (koncertní předplatné K) jsme tedy úspěšně navázali. Uskutečnění přehlídky nejmladší generace pěvců ve varnsdorfské koncertní síni - s účastí zajímavých hostů z operního světa - je výsledkem dlouhodobé spolupráce se sólistou Státní opery Praha Lubomírem Havlákem.

Včera zemřel Jan Teplý, asi nejznámější z členů bývalé varnsdorfské profesionální divadelní scény. Ta ve Varnsdorfu fungovala v letech 1952-1963. Jan Teplý ve Varnsdorfu působil ve třech sezónách (1955-1958). / Dokonce máme v divadle pamětníka: když technik Petr Beckert zavzpomíná na své začátky u divadla, tak se o "Honzovi" leckdy zmiňuje. Mimo jiné i o tom, jak si tady namluvil jinou členku souboru, svou první ženu Věru. 26. ledna 1957, v den premiéry Noci na Karlštejně, kde Jan Teplý a Věra Nová hráli hlavní role, měli ve Varnsdorfu i svatbu. Svědčí o tom náležitě vyzdobené stránky v divadelní kronice. / Sám jsem Jana Teplého viděl při jednom z jeho návratů na varnsdorfskou scénu, v únoru 1994 (Neil Simon: Poslední ze žhavých milenců, spolu se Simonou Stašovou). Bylo to slavnostní představení "ke 40. výročí varnsdorfského divadelnictví". V březnu 2000 u nás hrál naposledy - ve hře Pavla Landovského Hodinový hoteliér. / O tom, jak vysoce byl mezi svými kolegy ctěn a uznáván, svědčí, že čtrnáct let (do r. 2005) byl prezidentem Herecké asociace. [O J.T. ještě viz výše zápisek z 1.3.2007]

 

18.2.2007 ne

U varnsdorfských masopustních zábav (víkend 17. a 18. 2.), spoluorganizovaných i naším divadlem, jsem osobně většinou nebyl. Ale prý to bylo dost povedené - slunečné počasí, hojná účast, spousta legrace. V masopustním průvodu řada výtečných masek. Fotoreportáž na městském webu je zde. / A ten nápad, o kterém jsem se předevčírem zmiňoval, opravdu zabral - na dnešní pohádku O Špindírovi totiž dorazila spousta dětí, které dostaly volnou vstupenku za své masopustní masky. Pohádku hrálo varnsdorfské studio Pastelky - o představení jsem se zmiňoval už v lednu, když se u nás hrála pro děti ze školek.

Když jsme odběratelům našeho e-mailového zpravodajství v pátek rozeslali program divadla na březen a částečně i duben, museli jsme vzápětí rozesílat opravenou verzi a omluvu k tomu. Agentura, která si pronajala sál divadla na 20. duben na koncert Hany Zagorové a Petra Rezka, totiž těsně poté od termínu ustoupila s tím, že náhradní termín bude teprve dohodnut. - To na vysvětlenou lidem, kteří se již stačili výjimečnou kulturní pozvánku poznamenat do kalendářů, ale na dubnovém programu ji nenajdou.

Další dubnový pořad pořádaný agenturně snad takové lapálie nepostihnou. Půjde o Františkovo čarování s Majdou (pořádá Pragokoncert Bohemia). O vystoupení "Majdy" Reifové a jejího Františka z televizní Kouzelné školky bude mezi dětmi jistě velký zájem. / Na známé pohádkové hrdiny ale nemusí čekat tak dlouho. V neděli 18. března nás navštíví sám Ferda Mravenec. Ten se svými kamarády z knížek Ondřeje Sekory přijede v doprovodu členů pražského Divadla AHA!

 

16.2.2007 pá

Minulou neděli 11. února dopoledne se foyer divadla zaplnil malými dětmi a jejich rodiči. Pohádková neděle pod vedením dr. Anzari (která po dvou přednáškách pro dospělé v našem "malém sále" už zdomácněla) byla pohodovou hodinkou s povídáním, hádáním, zpíváním a dokonce i domácí buchtou a čajem.

Událostí týdne bylo v pondělí 12. února hostování Východočeského divadla Pardubice s hrou Krejčovský salón (od J.-C. Grumberga) a atraktivním hostem. Tím byl Marián Labuda v roli šéfa a tak trochu "hlavy rodiny" v kolektivu švadlen, potýkajících se s osobními těžkostmi a ztrpčujících si život i sobě navzájem. Představení si získalo celostátní věhlas a byli jsme velmi rádi, že se k nám Pardubičtí s tímto kusem mohli vypravit. Podařilo se to i díky spolupráci s divadlem v Děčíně, kam Krejčovský salón zamířil následující den.

Ve zbytku týdne jsme se v divadle převážně věnovali dokončování programu na březen a duben a také přípravě Varnsdorfského masopustu. Tradiční celoměstská akce letos vyšla na víkend 17. až 18. února. Po několika ošklivých deštivých a sychravých dnech prý má dojít k zázračné proměně v příjemné slunečné počasí. Tož uvidíme. - Jo, a lákavá novinka pro děti: každé robě, které se v sobotním masopustním průvodu nebo nedělní maškarádě na ledě předvede v masce, dostane od divadelních skřítků volnou vstupenku na nedělní masopustní pohádku O Špindírovi.

 

7.2.2007 st

Cyklus přednášek psychoterapeutky Patricie Anzari, který spolupořádáme s Městskou knihovnou Varnsdorf, si získává stále větší okruh příznivců. Před měsícem se malý sál naplnil "tak akorát" padesáti posluchači, při druhém podvečeru (konal se 5. února na téma "hledání životního smyslu") jich přišlo ještě o třicet víc a už nebylo kam přidávat židličky. Znamená to, že na příští přednášku (5. 3. na téma "hlubiny mezilidských vztahů") budeme muset vyrukovat s jinou prostorovou variantou, abychom početné zájemce nevystavovali nepohodlí. / Do divadla se z dětského oddělení knihovny přesouvají i "Pohádkové neděle", určené dětem a jejich rodičům. První bude 11.února.

7. února se u nás stavil Maxipes Fík. Tři představení brněnského divadélka Špílberg potěšila děti z mateřských škol a družin postavami z veleoblíbeného večerníčku.

 

4.2.2007 ne

Divadlo Járy Cimrmana k nám zajíždí od roku 1991 každoročně. Jeho ustáleným termínem pro účinkování ve Varnsdorfu je poslední lednové pondělí. Postupně u nás "Cimrmani" obehráli celý svůj repertoár. Blaník - "jevištní podoba českého mýtu" - se zde hrála podruhé, na den přesně po 14 letech (29.1.). Zájem diváků neupadá - opět bylo vyprodáno. Z autorské dvojice Smoljak-Svěrák se tentokrát (po čtyřleté pauze) zúčastnil prvně jmenovaný.

Několikrát jsem tu zmiňoval nejisté vyhlídky divadelních autobusových svozů v souvislosti se změnami v autobusové dopravě v našem regionu. Po Dopravním podniku Ústeckého kraje převzala většinu linek firma ČSAD Semily. Ta ovšem od DPÚK převzala i část personálu a našim požadavkům vyšla vstříc. Výsledkem je (prozatím) zachování stávajícího systému, tj. tři svozové linky z obcí Šluknovského výběžku na představení skupiny "A" a jedna linka pro skupinu "C".

 

28.1.2007 ne

Když ředitel divadla Martin Louka vítal 23. ledna diváky na prvním abonentním představení v novém roce, hovořil o historickém okamžiku. Výjimečnost večera spočívala v uvedení klasického baletu. Čajkovského Labutí jezero - jen asi dva měsíce po premiéře nového nastudování - u nás provedl soubor Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem. (Mimochodem, ani se nám zatím nepodařilo zjistit, kdy naposledy byl na našem jevišti klasický balet vůbec k vidění.) S baletem jsme dlouho váhali a považovali jeho uvedení v našich místních poměrech za poněkud riskantní. Ale asi jsme naše publikum podcenili - jak co se týče zájmu o vstupenky, tak i reakcí diváků na samotné vystoupení. Nadšený ohlas zřejmě způsobí jisté korekce v dlouhodobých dramaturgických záměrech. Kromě opery či operety se v následujících letech zřejmě budeme moci vracet i k tanečnímu divadlu. // Na webu ústeckého divadla se lze seznámit s jednotlivými inscenacemi i s hodnocením diváků. Na stránce věnované Labutímu jezeru se objevila následující poznámka (s datem 24.1.): "Shlédl jsem Labutí jezero 23.1.07 zde ve Varnsdorfu. Jedním slovem skvělé, druhým úchvatné a třetím dojemné!!! Za všechny varnsdorfské: děkujeme a přijďte zase. P.S. Ta cizokrajná jména svědčí o tom že "rusáci či ukrajinci" nejsou jen levní zedníci. Více takových. Spolu s maminkou která byla v divadle se mnou Vám všem přejeme vše dobré a ještě lepší. Novákovi".

O hloupé Kačence, hudební pohádka o mlynářově ženě Káče, která byla líná se čemukoli učit a málem se díky tomu dostala až do pekla - to bylo nedělní rodinné představení 28. ledna v podání Divadla "M" z Duchcova.

Spolu s dalšími kulturními zařízeními ve Šluknovském výběžku je varnsdorfské divadlo spolupořadatelem II. společenského plesu příznivců kultury na Šluknovsku 3. února. Po loňské premiéře v Krásné Lípě je letos místem plesání zrekonstruovaný Dům kultury v Rumburku. / Zvláštní "kulturní vložkou" programu bude ceremoniál udílení ceny za kulturní počin roku 2006 ve Šluknovském regionu. Jelikož půjde o premiéru, bylo třeba tuto cenu nějak přiléhavě nazvat. Vymýšlení to nebylo vůbec jednoduché; výsledkem našeho brainstormingu nakonec je Zlatá múza severu. / Varnsdorfským a krásnolipským zájemcům jistě přijde vhod svozový autobus (tam i zpět). / Neformální sdružení pořadatelů z našeho regionu má již několikaletou historii. Jeho hlavním smyslem je vzájemná výměna informací, koordinace termínů akcí (abychom si pokud možno nepřetahovali návštěvníky) a společná propagace. Nejviditelnějším výsledkem je webový portál Kulturou severu, kde jsou k nalezení termíny našich kulturních akcí, kontakty na zdejší pořadatele, kulturní zařízení, hudební a taneční skupiny apod.

 

21.1.2007 ne

Na vernisáž výstavy rumburského fotografa Zdenka Šedy (18. ledna) se přišli podívat hlavně ti, kteří ho již znají a byli zvědavi na (v našich prostorových podmínkách bohužel skromnou) retrospektivu jeho tvorby. Někteří neváhali dojet i z větších dálek, třeba z Brandýsa nad Labem. Doufám, že pak večer dorazili šťastně domů - ze čtvrtka na pátek totiž přes nás přešel ničivý orkán. / Pan Šeda se kromě fotek blýsknul i občerstvením, při kterém se dobře povídalo a diskutovalo. Moderátor podvečera Martin Louka besedu s fotografem pojal i jako neoficiální křest knížečky Člověče, zastav. Ke kresbám varnsdorfského grafika Josefa Poláčka do ní napsala napsala básně Helena Vomáčková. Byly tedy přednášeny verše (pro posluchače hádanky - o jaké je to květině?), které hned posloužily jako inspirace k dotazům na fotografa.

Na poslední středu v měsíci jako termín zahájení předprodeje vstupenek je v našem divadle už léta zavedený a diváci jsou na něj zvyklí. Od tohoto dne (a předplatitelé již od úterý) si mohou kupovat vstupenky na představení příštího měsíce a do 10. dne dalšího měsíce. / Tento systém tedy sice funguje, ale někdy i odhalí své slabiny. Např. atraktivní představení Krejčovský salon (Východočeské divadlo Pardubice s hostujícím M. Labudou) se koná 12. 2., poslední středa v lednu vyšla na 31.1. Předprodej bude trvat ani ne 14 dní, a to je málo. / Není to jediný důvod, proč se vyplatí systém předprodeje změnit. Nejvhodnější variantu teprve hledáme. Ke změně dojde snad zároveň se zprovozněním rezervačního systému, k čemuž dojde, jak všichni doufáme, se začátkem příští sezony v září 2007. (Na to téma viz zápisek ze 7.12.2006.)

 

17.1.2007 st

Novinkou letošního roku je zahájení cyklu Na slovíčko s... Do "malého sálu" budeme zvát takové osobnosti regionu, s kterými stojí za to pobesedovat. V pondělí 15. ledna s námi na kus řeči zasedl senátor za Děčínsko Josef Zoser. To, že prvním na řadě byl zrovna politik, není až tak podstatné - známe ho nejen jako senátora a starostu Jiřetína pod Jedlovou, ale také z mnoha dalších jeho aktivit (sport, regionální turistika, fotografování). Leitmotivem hovoru, který s J. Zoserem vedl Martin Louka, byl patriotismus, vztah k místu, kde žijeme a snahy o jeho zušlechťování. / Únorovým hostem bude Milan Hulán, jehož životním tématem je ekologie. Málokdo jiný z Varnsdorfských by asi mohl na toto téma mluvit zasvěceněji.

Na přelomu kalendářního roku je nejvyšší čas zaplňovat v dramaturgických plánech předplatitelských skupin "volná okénka". Proto už mohu prozradit několik titulů, které v nabídkách předplatného uvedeny ještě nebyly. V předplatném "C" uděláme výjimečně radost divákům televizních seriálů. Herci ze seriálu Rodinná pouta (a připravovaného seriálu Velmi křehké vztahy) sklízejí úspěchy s divadelní komedií Postel plná cizinců. U nás se jí dočkáme 6. března. / V hlavní divadelní řadě "A" bychom u nás v květnu měli vidět Petrolejové lampy, inscenaci Divadelní společnosti Jana Hrušínského, v hlavní roli s Bárou Hrzánovou. / K nedělním pohádkovým představením přibude koncem sezony Kocour v botách (Mladá scéna Ústí n.L.) a posledním dětským představením před velkými prázdninami bude pohádka O Růžence (pro MŠ, školní družiny a kohokoliv dalšího bude hrát Divadlo Kapsa z Andělské Hory).

 

12.1.2007 pá

Varnsdorfské amatérské divadelní studio Pastelky opět po roce hrálo novou pohádku pro nejmenší - O Špindírovi. (9. ledna ji viděly děti z mateřských školek. Ale šanci dostanou i "neškolkové" děti a veřejnost vůbec - pohádku s ekologickým duchem uvedeme během masopustního víkendu v neděli 18. února.

Ve čtvrtek 11. ledna jsme se v aule školy ve Střelecké ulici sešli s koncertním publikem. Pro novoroční "Hudební setkání" byly přichystány Dvořákovy Slovanské tance. Na klavír čtyřručně hráli Kristina a Martin Kasíkovi, mluveným slovem je doplňoval herec Jan Šťastný. Program obnášel 12 skladeb z Dvořákova cyklu a jeden z Uherských tanců J. Brahmse, hudební čísla byla prokládána přednesem ukázek z korespondence mezi Dvořákem, hudebním nakladatelem Simrockem a J. Brahmsem. Snadno bylo k uvěření, že pořad byl nejúspěšnějším projektem agentury ArcoDiva v sezoně 2005-2006. / Na toto své varnsdorfské účinkování určitě dlouho nezapomene klavíristka. Při zkoušce před vystoupením se jí nešťastnou náhodou do klavíru zakutálel snubní prsten a uvízl v klaviatuře. Když selhalo několik pokusů o jeho vydolování pomocí drátků, brýlí apod., byl koncert nakonec odehrán s prstenem v klavíru. Po koncertu ke klavíru zasedl ředitel divadla Martin Louka, který mezitím obstaral nástroje podle něho nejvhodnější - chirurgické náčiní. Operace během několika minut dospěla k úspěšnému završení, prsten doputoval zpět na prst a klavír to přežil bez úhony.

 

8.1.2007 po

Na cimrmanovské představení Blaník (29.1.) se minulý pátek prodal i ten nejposlednější lístek.

Ve foyerech jsou instalovány dvě nové výstavy: Grafik Josef Poláček pro nás každoročně připravuje kolekci úsměvů známých osobností, letos se z panelů u šaten na nás usmívají televizní moderátoři (jde o podobizny s autogramy). V bočním foyeru lze obdivovat působivé snímky rumburského fotografa Zdeňka Šedy.

První akcí v divadle po Novém roce byla dnešní přednáška Jak neporušit novoroční předsevzetí. Pořádala ji varnsdorfská knihovna, která tím zahájila pravidelný cyklus přednášek psychoterapeutky PhDr. Patricie Anzari, CSc. Tak tak že náš "malý sál" stačil přílivu zájemců. Pokračovat se bude každé první pondělí v měsíci. Do divadelních prostor se asi přesunou i pořady s dr. Anzari pro děti a rodiče - "pohádkové neděle". Knihovna totiž zatím nemá vlastní vhodné prostory.

 

4.1.2007 čt

Tradičním lednovým trhákem je zájezd Divadla Járy Cimrmana: "jevištní podobu českého mýtu" Blaník zde uvede 29.1. Po třetím dni předprodeje vstupenek zbývá 7 kousků. / Přišli i zájemci o Labutí jezero. Není divu, klasické baletní představení už u nás nebylo uvedeno... ani nepamatujeme.

Včera jsme odpovídali na dotazy jedné studentky, která zpracovává studii o Tylově Strakonickém dudákovi. Zajímalo ji, kdy naposledy se u nás Tylova národní báchorka hrála a jaký postoj k ní zaujímají diváci i my sami v divadle. Kromě listování v archivu nás studentská anketa vedla k zamyšlení nad uváděním obrozenecké dramatiky vůbec. Když už se - ovšemže docela zřídka - objeví v nabídkách divadelních souborů, jsme k těmto návrhům skeptičtí - diváci by přišli snad v případě, že by se v obsazení objevil opravdu atraktivní herec. Jinak totiž spolehlivě funguje bariéra zvaná "školní četba". Ale ani školy nereagují na nabídku školního představení v takovém případě pozitivně. / A co jsme zjistili v našich neúplných archivech? Je pravděpodobné, že Strakonický dudák se ve Varnsdorfu hrál naposledy koncem 50. let, když tu ještě působil profesionální soubor "Městského oblastního divadla" (premiéra v říjnu 1958).

 


>>> Dramaturgovy zápisky - archiv

>>> Tudy na Martinovu hlavní stránku