Tudy zpět na Martinovu hlavní stránku - Dramaturgovy zápisky - archiv


 

Dramaturgovy zápisky

(neoficiálně z MD Varnsdorf)

2006

 

[ Oficiální web: Městské divadlo Varnsdorf ]

 

30.12.2006 so

Předvánoční a vánoční akce proběhly podle tradičního modelu:

Dětem z mateřských školek a školních družin 19. prosince nadělovalo Divadýlko Drak Vánoční pohádku (aneb O zakleté čepičářce). Dětem se tato nadílka zamlouvala. / Varnsdorfští gymnazisté si o dva dny později v divadle nadělovali sami - svým vlastním pořadem Vánoční hodinka. Jejich spolužáci a rodiny naplnily téměř celou kapacitu divadla. Až byla škoda, že hodinka byla v rozsahu pouhé hodinky vyučovací. / Na oplátku za půjčení divadla studenti gymnázia - konkrétně pěvecký sbor za spoluúčasti ředitele školy - obstarali koncertní část programu při Živém betlému přímo na Štědrý den odpoledne. Z této mezi lidmi stále atraktivnější akce, pořádané starokatolickým farním úřadem a naším divadlem, byla pro městské webové stránky pořízena tato fotoreportáž. / Také svatoštěpánské koncertování mělo nadprůměrnou návštěvnost - odhadem si od televizního nášupu pohádek přišlo do starokatolického kostela oddychnout asi sedm desítek lidí. Tentokrát nás potěšil děčínský soubor Collegium Verbascum pásmem vánočních písní ze starých českých kancionálů Vyjevilo se spasení.

A teď už se těšíme na první lednová setkání s našimi diváky. Třeba na novoroční koncert - budou to Dvořákovy Slovanské tance provedené na klavír čtyřručně Kristinou a Martinem Kasíkovými (11.1.) - nebo na Čajkovského balet Labutí jezero v provedení ústecké operní a baletní scény (23.1.); 29. ledna zcela jistě vyprodáme celý sál - přijede totiž Divadlo Járy Cimrmana s hrou Blaník. Dětem zahraje místní amatérský soubor Pastelky pohádku O Špindírovi (9.1.) a duchcovské Divadlo "M" pohádku O hloupé Kačence (28.1.). Mezitím pozveme i na několik komorních setkání na malém sále (vernisáž výstavy fotografií, besedu pořádaná knihovnou a diskusi se senátorem).

Zdraví, štěstí a nezapomenutelné zážitky v novém roce 2007 !

 

17.12.2006 ne

Minulé pondělí (11.12.) se předplatitelé cyklu "A" dočkali semaforského představení Patero důvodů pro voo doo o tom, jak lze aplikovat známou metodu haitských domorodců v našich poměrech. Autor hry Jiří Suchý si v něm nadělil roli podnikatele (pro zajímavost - v povodňové revue To nám to pěkně začíná, s kterou u nás Semafor účinkoval v září 2003, J.S. představoval "valnou hromadu" společnosti s r.o.), Jitce Molavcové připadla role jasnovidky.

Program dnešního nedělního podvečera si naproti tomu vystačil s "místními zdroji". Stříbrná neděle s Doteky navázala na kdysi pravidelné předvánoční setkávání se souborem Doteky. Z něho ale dnes zbyl jen název - a moderátor Martin Louka. Ten se publiku hned zkraje svěřil s tím, že doteky s vůní Vánoc budou i nadále dobrou tradicí - tím spíše, že svitla naděje na obnovení ochotnického souboru v našem divadle. / Symbolické dárky pod stromeček v podobě vystoupení varnsdorfských účinkujících obstarali: vokální soubor Kvíltet, Romana Cupalová povídáním o uměleckém zájezdu souboru Dykyta do Číny, písničkář Jan Nahácky několika svými křehkými songy a Standa Havránek líčením vánočních svátků při loňském pracovním pobytu v Antarktidě. Malý sál byl zaplněn natolik, že jsme donášeli židličky. Tahle práce navíc je vždycky příjemná (příjemnější než zametání skla z vandalsky rozflákané vitríny u hlavního vchodu - touhle jobovkou jsme dnes totiž začínali).

 

10.12.2006 ne

Týden a den po jednom vánočním koncertu jsme včera (9.12.) zvali na další vánoční koncert, tentokrát ne do školní auly, ale mimořádně k nám "domů", do divadelního sálu. Orchestru Václava Hybše by pódium v aule pochopitelně nestačilo. Mimořádná hudební událost (Hybšův orchestr ve Varnsdorfu pravděpodobně ještě nikdy neúčinkoval) měla kromě Vánoc ještě jeden důvod: padesáté výročí varnsdorfské divadelní scény. Tím správným datem oslav by byl 23. srpen, kdy byl roku 1956 zahájen provoz divadelní budovy Smetanovou Hubičkou. My jsme si ovšem počkali na vhodnější čas k výročnímu rozjímání, čas adventu. / Publika se ale nakonec nesešlo tolik, kolik jsme při takové příležitosti očekávali. Proto se kolem jubilea ani nedělala žádná "velká sláva". Poté, co divadelní výročí hned zkraje zviditelnil moderátor koncertu a swingový zpěvák Jan Smigmator, mohli se všichni nerušeně věnovat vynikajícímu hudebnímu zážitku. A ten byl, nutno podotknout, i skvělou podívanou s vynikajícím aranžmá. Václav Hybš vloni oslavil sedmdesátku, ale jeho orchestr je plný mladých talentů. Já sám jsem byl u vytržení při sólu na bicí - sic mi jméno bubeníka bohužel ušlo. / Hlavním hostem pořadu byl herec a zpěvák Ladislav Županič - což bylo trochu symbolické, neb právě jeho u nás diváci vídávali, když "Karlín" kdysi zajížděl i do Varnsdorfu. Pokud ale nadšení diváci při odchodu z divadla utrousili nějakou drobnou výtku, bylo to právě na adresu jeho slovního projevu.

 

7.12.2006 čt

Dvě dobré zprávy pro naše diváky dojíždějící ze Šluknovska - ale i odkudkoli odjinud:

Informační centrum města Šluknova, nově zřízené v přízemí tamějšího postupně rekonstruovaného zámku, bude od ledna dalším místem předprodeje vstupenek do našeho divadla. Podobně jako na dvou místech ve Varnsdorfu a jednom místě v Rumburku (viz jejich seznam na webu divadla) půjde o systém "komisního" prodeje vstupenek vytištěných v pokladně divadla (obvykle jedna řada sedadel na jedno představení).

Převážení tištěných vstupenek je, doufejme, provizorním řešením. To druhou novinkou je totiž záměr pořídit v blízké budoucnosti pro divadlo rezervační systém - software, který umožňuje on-line rezervaci a prodej vstupenek přes Internet. Přímý vstup do sálu pořádané akce a výběr konkrétního sedadla na monitoru kteréhokoli počítače s internetovým připojením velmi oceňují zákazníci již řady kulturních zařízení. Předprodejní místa s příslušným technickým vybavením - například informační střediska naší spádové oblasti - by pak mohla prodávat naše vstupenky na základě on-line přístupu do sálu akce. A to by byla pro naše diváky ze Šluknovského výběžku, Krásné Lípy, Chřibské nebo Českokamenicka velkou úlevou! Snad to tedy vyjde. Optimistickou variantou by bylo spuštění systému od začátku následující sezony (po letních prázdninách).

 

5.12.2006 út

Přelom listopadu a prosince byl v divadle nabitý:

28. listopadu přednáška Zdeňka Petráně o keltském mincovnictví v Čechách, s promítáním a fyzickými ukázkami platidel z ryzího zlata a zejména s podrobnostmi o nálezu největšího zlatého pokladu v Čechách. Pořadatelem byl klub historiků Kruhu přátel muzea Varnsdorf.

29. listopadu druhý pořad předplatného "C" - komedie B. Lassayquese Velká zebra aneb Jakže se to jmenujete? Jedno z nejúspěšnějších představení sezony - s Ondřejem Vetchým v hlavní roli.

30. listopadu dopoledne se dvakrát hrálo pro 1. a 3. třídy základních škol: společnost Carpe diem v pořadu Našel se medvěd spolu s dětmi procestovala Anglii, Francii a Rusko a dozvěděla se při tom spoustu věcí o jejich kultuře a zvycích.

1. prosince jsme vítali dobu adventu koncertem v aule na Střelecké ulici: Tichá noc s Gentlemen Singers, devítičlenným vokálním souborem mladých mužů, bývalých členů proslulého tělesa Boni pueri. A byla to právě závěrečná Tichá noc při zhasnutém sále, která publikum definitivně přesvědčila o přicházejícím svátečním období, přestože neobvyklý teplý podzim tomu ještě zdaleka neodpovídal.

Sobotní podvečer 2. prosince se k nám vrátil geniální detektiv Sherlock Holmes. Předchozí titul českolipského divadelního klubu Jirásek, Pes Baskervillský, byl v loňském říjnu velkým zážitkem a v cyklu sobotních představení neprofesionálních souborů měl rekordní návštěvnost (ač bychom si sami představovali nejméně dvojnásobnou). Letos se soubor dostavil s crazy komedií Holmesiáda a opět si získal vřelé sympatie diváků. Jen kdyby se jich víc dalo přesvědčit, že i "ochotníci" stojí opravdu za to.

Po zmiňovaném večerním představení Velká zebra se nám někteří diváci svěřili s vysvětlením, proč jdou do divadla opravdu výjimečně (např. když si nemohou nechat ujít O. Vetchého): Na setmělých ulicích se cestou domů necítí bezpečně. Co s tím? Divadlo spolupracuje s Městskou policií - informuje ji o termínu a délce večerních pořadů, nejen aby strážníci věnovali pozornost podezřelým pohybům kolem zaparkovaných aut u divadla, ale také aby posílili bezpečnost na ulicích po představení. Myslím, že bychom mohli ve vestibulu vyvěsit kontakty na taxislužbu: osamocení a nemotorizovaní lidé z okrajových míst by se mohli na místě rozhodnout, zda padesátikoruna za odvoz až k domovním dveřím je či není smysluplná.

 

24.11.2006 pá

Prozatímní ohlédnutí za listopadovými akcemi:

Předplatné "A": Příběh koně (6.11., hrál soubor Městského divadla Mladá Boleslav) - dramatizace povídky L.N. Tolstého, představení pro divadelní "fajnšmekry". Na malé scéně v Mladé Boleslavi mě zcela unesla, naši diváci však museli počkat na verzi uzpůsobenou klasickému kukátkovému jevišti. Z ohlasů usuzuji, že inscenace vyhovovala spíše náročnějším divákům.

Rodinné představení - předplatné "B": Tři vlasy děda Vševěda (12.11.) - pohádka od Liduščina divadla (Praha), které je u nás dobře zavedené. Naše strachy o návštěvnost, vyvolané odporně sychravým počasím, byly kupodivu liché. Ty rodinky, které docapkaly pěšky a cestou zmokly, v divadle určitě nelitovaly.

Cestovatelská beseda: S Czech Panem na Antarktidu II (7.11.) - Stanislav Havránek přeplněnému malému sálu divadla poprvé vyprávěl o pracovním pobytu na šestém světadílu loni v prosinci, krátce před svou druhou výpravou tamtéž. Právě dokumentace této druhé cesty (zejména ve filmových záběrech) přilákala opět několik desítek zájemců. Pan Havránek má dar vtipně komentovat své zážitky z ledové exotiky a téměř dvouhodinová beseda by byla mohla ještě dlouho pokračovat.

Představení pro školy: Škola (mimo) hrou (10.11., pro 4. - 6. třídy ZŠ) byla už třetím titulem, s nímž se u nás prezentovalo duo divadla Fortissimo. Mim Vladimír Kulíšek a hudebník Radek Michalko se tentokrát zabydleli ve školním prostředí a celé hlediště si ve svérázných hodinách zeměpisu, tělocviku, přírodopisu nebo hudební výchovy s chutí zahrálo spolu s nimi. Obava, že by přítomní pedagogové byli dotčeni parodií své profese, vzala brzy za své - totiž po děkovném telefonátu ředitelky jedné ze škol bezprostředně po představení. // O tom, jak účinné jsou interaktivní prvky ve "školních představeních", jsme se přesvědčili také při třech představeních brněnského Divadla Klauniky Don Quijote de la Ancha (21. a 22.11., pro střední školy a 2. stupeň ZŠ). "Didaktická klaunikyáda na motivy románu Miguela Cervantese Saavedry", připravená pod režijním vedením Boleslava Polívky, má za sebou úctyhodnou řadu přes 2500 repríz a konečně se - v rámci projektu podpořeného Evropskou unií - dostalo i k varnsdorfským studentům.

Komorní pořad: Písničkář a spisovatel Jan Burian ve Varnsdorfu účinkoval naposledy koncem 80. let. Návrat s odstupem téměř jedné generace proběhl sympaticky: jsem přesvědčen, že Burianova kulturní ozdravovna (13.11.) ve znamení umělcova alba Dívčí válka na diváky silně zapůsobila. V "divadle za oponou" (tj. přímo na jevištních prknech) se kolem umělcova klavíru sesedlo cca 25 nadšenců, které si Burian získal inteligentním (často sebeironickým) humorem a bystrými úvahami na témata, nad kterými stojí za to přemýšlet. // Místní pamětníky musela vzít za srdce vzpomínka na Edu Vébra, který nejen Jana Buriana, ale řadu dalších osobností tehdejší "neoficiální kultury" zval na klubová představení v době, kdy to vyvolávalo nepřízeň mocných.

Předplatné "C": Komedie Velká zebra aneb Jakže se to jmenujete? je teprve před námi (29.11.). V hlavní roli Ondřej Vetchý, což vyvolalo velký zájem i nepravidelných návštěvníků divadla. V pokladně divadla zbývají poslední cca tři desítky volných vstupenek.

Výstava: V přízemním "dlouhém foyeru" se na třinácti panelech objevil soubor dobových i současných dokumentů, nazvaný Padesátiletí (nikoli "ti", ale "to"). Budova č.p. 1442 na křižovatce ulic Tyršova a Partyzánů totiž právě padesát let slouží coby divadlo - do roku 1963 jako sídlo profesionálního divadelního souboru, poté jako "stálá scéna" pro zájezdová představení, ale i zázemí pro místní kulturní aktivity. 9. prosince se dočkáme slavnostního připomenutí výročí, a to při příležitosti Vánočního koncertu Orchestru Václava Hybše.

 

3.11.2006 pá

Včera v podvečer jsme zahájili jedenáctý ročník koncertního cyklu ("Hudební setkání" - předplatné "K"). Po pěti letech před varnsdorfské publikum předstoupila houslová virtuoska Gabriela Demeterová, tentokrát společně s klavíristou Norbertem Hellerem. Jejich provedení Mozartových, Dvořákových a Kreislerových skladeb bylo skvělým zážitkem. Oba umělci ostatně byli potěšeni vyspělým koncertním publikem i důstojným prostředím sálu, tj. auly ve Střelecké ulici. / Uvedení tří Mozartových sonát pro klavír a housle mělo své opodstatnění. Právě dvojice interpretů Demeterová - Heller před nedávnem dokončila unikátní projekt nahrávek všech Mozartových sonát pro klavír a housle, navíc na historických nástrojích. S pozvánkou na náš koncert jsme inzerovali první prezentaci tohoto kompletu pěti CD (oficiální křest v Praze je plánován na 8.11.) - dokonce se o tom objevila poměrně obsáhlá informace v MF Dnes. Nakonec se však termín varnsdorfského koncertu s expedicí nahrávek těsně minul a návštěvníci si ho u nás zakoupit bohužel nemohli. K dispozici byla alespoň dvě jednotlivá CD - a byl o ně velký zájem; celkem 14 prodaných nosičů je na našich koncertech asi rekordním úspěchem. / Koncertní cyklus bude pokračovat 1. prosince: adventní atmosféru přiveze vokální sbor Gentlemen Singers.

 

19.10.2006 čt

Agentura Harlekýn u nás včera (18.10.) uvedla komedii Aldo Nicolaje Nebyla to pátá, byla to devátá. Jeviště patřilo Janě Švandové, Josefu Cardovi a Rudolfu Hrušínskému. Ohlasy byly velmi různorodé, od nadšených až po několik diváků s jiným vkusem, kteří odešli o přestávce. Ti se ovšem nedočkali pana Hrušínského, protože jeho role má místo až v druhé polovině. Někteří si postěžovali, že spádu hry uškodily časté proměny, kdy jen do tmy hrála hudba.

Rušno bylo v divadle také v předchozí den (17.10.), kdy byly divadelní prostory postupně propůjčeny hned dvěma pořadatelům bohulibých akcí: dopoledne pod hlavičkou nymburské agentury SECY MUSICall hrál Honza Vávra s dvěma spoluúčinkujícími písničkovou pohádku pro nejmenší Látané příběhy krejčíka Honzy. Odpoledne malý sál patřil příznivcům ochrany přírody a jejich přednášce Jak chráníme přírodu. Členové přírodovědnému klubu Kruhu přátel muzea seznamovali se způsobem záchrany žab a s invazními druhy rostlin.

Dalším nájemcem divadelní budovy bude volební komise. Malý sál totiž vždy při volbách slouží za volební místnost. Komunální volby (21.-22.10.) nás zajímají i proto, že ředitel divadla kandiduje do zastupitelstva města jako lídr jedné z volebních stran.

Dnes byl uzavřen plán pořadů na listopad. Kromě dvou večerních divadelních kusů (Příběh koně - Městské divadlo Mladá Boleslav a Velká zebra - agentura AP-prosper)  se chystá zahájení koncertní sezony (houslistka Gabriela Demeterová), nedělní odpolední pohádka Tři zlaté vlasy děda Vševěda, novinkou v našem programu bude Burianova kulturní ozdravovna, pro studenty zajímavý polívkovský titul Don Quijote de la Ancha, pro školáky osvědčený mim Vladimír Kulíšek (Škola hrou) a poučná pohádka Našel se medvěd (divad. společnost Carpe diem), dvě přednášky (cestovatelská o Antarktidě a numismatická o keltských mincích).

 

16.10.2006 po

Zimavo a mrholivo při včerejším nedělním dopoledni (15.10.) nebylo to pravé počasí na lítání po venku, ale aspoň že pěkně foukalo. Na osmém ročníku soutěže O dračího krále, pořádané varnsdorfskými skauty pod patronátním dohledem divadelních skřítků Ťoupy a Kikulína, se zaregistrovalo padesát dráčků, pod nimi na louce pod vysílačem pobíhalo asi sto dvacet lidiček. Letové podmínky byly zřejmě ideální, někteří dráčci se totiž zneviditelněli nad mraky! Nejvíc to bavilo tatínky. Pro děti, jejichž draci se nadlouho uhnízdili na obloze, to za chvíli byla nuda. A kdo letos vyhrál královskou korunku? Nevím přesně, ale Ťoupa mi zašeptala, že prý už zase někdo od Maryškových... [Podrobná reportáž s fotodokumentací se o něco později objevila na městském webu - zde.]

A teď k novinkám dramaturgickým: S Divadlem Klauniky jsme se domluvili na třech školních představeních polívkovské inscenace Don Quijote de la Ancha, a sice na 21. a 22. listopad. "Didaktickou klaunikyádu" na motivy románu Miguela Cervantese Saavedry za spoluúčinkování světového chůdoherce Lenoire Montaina zhlédnou studenti většiny varnsdorfských středních škol a starší žáci jedné školy základní. / Dramaturgova choť se téhož představení se svými školáky již účastnila a říká, že to byla docela bžunda, ale že ji spíš ocení ti starší. Tak se těšíme.

Dnes - málem pět minut po dvanácté - se konečně podařilo definitivně stvrdit plán koncertní sezony "Hudební setkání". Zahájí ji houslistka Gabriela Demeterová, adventní náladu pak přivolá sbor Gentleman Singers, novoroční program Dvořákových Slovanských tanců obstarají na klavír čtyřruč Kristina a Martin Kasíkovi, v únoru se předvedou mladé pěvecké naděje v programu "Pokračovatelé mistrů" a jaro přivítáme s komorním souborem Musica per cinque (jeho členem je i původem varnsdorfský klarinetista Tomáš Čistecký). Prémiový šestý pořad, jímž se koncertní cyklus přelije v tradiční Varnsdorfské hudební léto, nás seznámí s českými středověkými zpěvy v podání Petra Matuszka a Markéty Dvořákové (pravděpodobně ve starokatolickém kostele). V hudbě život Čechů...

 

14.10.2006 so

Potěšující je neslábnoucí zájem o pohádková představení pro mateřské školy a školní družiny (předplatné G, F, E). Ve čtvrtek se 11. října se na prvním trojpředstavení sezony vystřídaly všechny varnsdorfské mateřské školy a družiny, navíc i některé mateřinky z okolních měst. Hrála se Princezna Rozmarýnka od Markéty Zinnerové v podání pražského Divadla Pohádka.

Horší je to s naším ochotnickým cyklem. Na dnešek jsme pozvali divadelní spolek Karel Čapek z Děčína. Posledně (loni v prosinci) u nás velmi kvalitně předvedli Dům se sedmi balkóny, ale návštěva byla mizerná. Připsali jsme to vážnému titulu (komedie přece jen líp "táhnou"), předvánočnímu shonu nebo dosud nezaběhnutému sobotnímu odpolednímu termínu. Dnes Čapkovci přivezli komedii Alana Ayckbourna Aby bylo jasno. Jenže i tentokrát bylo diváků velmi poskrovnu. (Propagace: plakáty na všech městských výlepových plochách, v místních novinách, na divadelním i městském webu, e-mailovým zprávami, městským rozhlasem...). Možná máme diváky trochu rozmazlené trvalou nabídkou inscenací profesionálních divadel a jít navíc ještě na "amatéry" je pro ně už velkým luxusem. / Bylo by ovšem škoda z takových důvodů o ochotnická představení přijít. Máme rozjednáno s českolipským souborem Jirásek uvedení Holmesiády (pokračování u nás loni úspěšně uvedeného Psa baskervillského), sledujeme činnost rumburských souborů (např. DS při Domu kultury Rumburk má před premiérou další zajímavé veselohry), zvažujeme nabídky ochotníků z Broumova i dalších vzdálenějších míst, ale... bez diváků by to holt nebylo ono.

 

9.10.2006 po

Anglická detektivní komedie Čistá kořist je v Česku horkou novinkou. Dnešní varnsdorfské představení bylo sice asi tak šestou reprízou, ale pražská premiéra v Divadle U Hasičů je plánována až na 24. říjen. // K zápletce komedie posloužilo morbidní téma, což není nijak neobvyklé. Z posledních let si pamatuji na našem jevišti komedie Hrobka s vyhlídkou nebo Nevidím to černě. U druhé jmenované si vybavuji dva mladé herce v rolích poněkud ztřeštěných zřízenců pohřebního ústavu - ti totiž svým výkonem naše diváky zaujali více než spoluúčinkující známé herecké tváře. V případě Čisté kořisti ovšem pánové Postránecký, Mrkvička nebo paní Sršňová nebyli za svými kolegy rozhodně nijak pozadu, navíc neskrblili chválou na zdejší divadelní publikum.

I přes absurdní zmatky v autobusové dopravě na Šluknovsku zatím autobusové svozy na představení fungují jako obvykle (třikrát klepu do poctivého dřeva dramaturgického stolu). Jenom jsme museli upozornit šluknovské diváky, že odjezdové místo mají stále na náměstí, přestože tam bylo pro linkovou dopravu otevřeno nové autobusové nádraží (terminál, jak se teď nepěkně říká).

Mimořádně jsme již koncem září zahájili předprodej na Vánoční koncert 2006 Orchestru Václava Hybše (9.12.). Zatím je volných míst dostatek. Zvýšení zájmu o vstupenky jistě nastane, až se ve městě objeví nepřehlédnutelné plakáty. Vstupné je vzhledem k atraktivnosti pořadu velmi únosné (140 až 160 korun). Je to tak trochu dárek našim divákům k padesátiletí našeho divadla. Jubileum bude při této příležitosti jistě nějak důstojně prezentováno.

Kulturní nabídku v našich končinách začal výrazně doplňovat znovuotevřený Dům kultury v sousedním městě Rumburku. Po velkorysé rekonstrukci mají i Rumburští možnost bez dojíždění užít si divadelních múz. Vybavením divadelní technikou a tím pádem i divadelní dramaturgií nás sousedi začínají dotahovat, což ve Varnsdorfu vnímáme se smíšenými pocity: Kolegům v Rumburku samozřejmě fandíme a přejeme jim šťastnou ruku při výběru pořadů. Novotou zářící kulturní stánek jim závidíme, samozřejmě s vědomím, že se od nynějška budeme potýkat s větší pořadatelskou konkurencí.

 

30.9.2006 so

Dne otevřených dveří v sobotu 23. září využily asi tři desítky návštěvníků. Naši divadelní skřítci asi čekali větší šrumec, vždyť divadelní zákulisí není běžně přístupné. Většina vážnějších zájemců o divadlo si nejspíš prošla prohlídkovou trasu v předchozích otvíracích dnech a nic převratně nového by letos neobjevila. / Pohádka Strašidelný mlýn udělala radost dětem a vůbec všem, kdo se spolu s nimi přišli podívat do divadla v nedělním odpoledni 24. září. Pohádkové divadlo Julie Jurištové se tímto svým premiérovým vystoupením ve Varnsdorfu dobře uvedlo. / Kupa dětí (jako by to chtěly skřítkům vynahradit za ten den otevřených dveří) si zařádila na Pohádkových cyklohrátkách na hřišti za nemocnicí. Akci tradičně spolu s divadlem připravují místní skauti. / V předvečer mezinárodního dne seniorů, tedy v sobotu 30. září, jsme do divadla pozvali Pražskou komorní zpěvohru. Loni u nás při téže příležitosti hostovala s Josefem Zímou (Na tý louce zelený), tentokrát si dříve narození diváci v operetce Růže z Argentiny užili mj. Jana Přeučila, Jiřího Štědroně a řady sólistů Hudebního divadla Karlín. Jejich přičiněním na jevišti ožila řada pozapomenutých šlágrů, populárních před více než půlstoletím. Publiku přišly evidentně vhod.

 

19.9.2006 út

Dnes jsme rozeslali říjnový (a částečně listopadový) program. Kromě divadelních večerů pro předplatitele "A" (9.10., 6.11.) a "C" (18.10.) zveme také na ochotnickou "chuťovku" - komedii Aby bylo jasno (DS Karel Čapek Děčín, 14.10.) a zahájení jedenácté koncertní sezony s houslistkou Gabrielou Demeterovou (2.11.). / Na našich propagačních materiálech se setkáte také s akcemi spřátelených kulturních institucí ve městě. Šetří se tím mj. nekřesťansky drahé plakátování na výlepových plochách. Na říjnovém plakátu se tak objeví např. přednáška Jak chráníme přírodu v režii Kruhu přátel muzea (17.10.), která se navíc koná přímo v divadle, a Regionální knižní minitrh (pořádá ho knihovna 4.11.).

V předstihu je možné si obstarat vstupenky na mimořádný program k 50. výročí otevření divadelní scény v nynější budově divadla. Jedná se o Vánoční koncert 2006 Orchestru Václava Hybše (9.12.), mj. s Ladislavem Županičem. Sám tento orchestr bude také slavit jubileum - 30 let těchto vánočních koncertů. / Jubileum divadla je již nyní prezentováno dětskou výstavou "Divadlu k narozeninám" a od začátku října k ní ve foyeru přibude výstava dobových dokumentů "Padesátiletí".

Ještě dodatečně přicházejí kladné ohlasy na Casanovu - představení, kterým jsme minulý čtvrtek zahájili divadelní sezonu. Ohlasy jsme obdrželi z obou stran - od diváků a prostřednictvím šéfa Komorní činohry také od představitele titulní role Františka Němce.

 

17.9.2006 ne

Country na modrých kamenech (na koupališti v sobotu 9. září ve spolupořadatelství divadla a místní country skupiny Malvas) proběhlo letos  podruhé. Loňská premiérová zkušenost se slunečným počasím a slušnou návštěvností se však tentokrát neopakovala. A to byl na rozloučení s prázdninami nachystán i doprovodný dětský program.

O to úspěšnější bylo 14. září zahájení divadelní sezony 2006/2007. Pro úvodní představení zpravidla vybíráme komorní titul. Nyní to byla hra K. Gassauera Casanova (čili Casanova na duchcovském zámku) v obsazení František Němec a Johana Tesařová. Pro Františka Němce to byl návrat na varnsdorfské jeviště po desítkách let - ostatně sám se zdráhal uvěřit, že zde už někdy vystupoval (ale náš ředitel má naopak jeho tehdejší roli v živé paměti). / Bezproblémovou premiéru při tomto představení mělo nové ovládání jevištního osvětlení. / Naštěstí nedošlo k žádnému nepříjemnému překvapení ani u autobusových svozů našeho přespolního publika. O důvodech naší (snad zbytečné) nervozity viz předchozí zápisek z 8.9.

V tentýž den odpoledne se dramaturg věnoval učitelkám - spolutvůrkyním plánu školních představení. "Poradní pedagogický sbor" při našem divadle se schází asi tak dvakrát za sezonu, zhodnotí ta představení pro školáky, která proběhla od posledně, a probírá se nabídkami titulů na následující školní rok. Tradičně nejbohatší výběr je pro děti z prvního stupně, pro starší školáky už je to s horší - aspoň v tom smyslu, že představám pedagogů vyhovuje daleko méně nabídek. / V tomto školním roce se nejmenší děti mohou těšit třeba na Aprílovou školu Jiřího Žáčka (Divadlo Evy Hruškové), starší školáci na nové pantomimické představení divadla Fortissimo Škola (mimo) hrou nebo na Kozlího muže (divadlo Studna).

 

8.9.2006 pá

Skončily divadelní prázdniny.

Během nich došlo v technickém vybavení divadla po dlouhých letech k výraznější změně - k instalaci nového osvětlovacího pultu, čili k „rekonstrukci ovládání a regulace scénického osvětlení“. Technické podrobnosti po mně nechtějte. Podstatné je, že předchozí zařízení obdivované externími osvětlovači coby muzeální rarita (někdy z poloviny 70. let minulého století) bylo demontováno a nahrazeno přístrojem Strand 300, s nímž se náš technik právě radostně sžívá. Sám světelný park reflektorů se tím ovšem nijak nerozšířil. // Jinak proběhly spíše jen kosmetické úpravy a opravy (opadané omítka v hledišti, čalounění), tradiční prázdninové revize elektroinstalací, požárních hlásičů apod. Stálý divák po prázdninové pauze vlastně žádnou změnu nezaregistruje - doufám, že ani k horšímu.

Ještě bych se měl vrátit k varhannímu koncertu varnsdorfského rodáka Tomáše Flégra 6. srpna v kostele „bez věže“. Šlo o výjimečnou událost, koncert navazoval na nahrávání varhan pro Český rozhlas. Ladění vzácného barokního nástroje, před několika lety přeneseného do Varnsdorfu ze zdevastovaného kostela v Konojedech, trvalo tři dny. Veřejný koncert navštívilo přes dvě stě lidí.

Překotně a dramaticky se vyvíjející kauza sporu mezi krajským úřadem v Ústí n.L. a provozovateli autobusové dopravy se dotýká i našeho divadla -  totiž zejména našich přespolních předplatitelů skupin „A“ a „C“, pro které zajišťujeme autobusové svozy z celého Šluknovského výběžku. Od našich autobusových partnerů jsme dnes byli ujištěni, že na zahajovací představení sezony 14. září svozy zafungují jako obvykle.

A co nového v dramaturgii? Před prázdninami byl připraven plán základních předplatitelských řad „A“ a „C“ a dětského předplatného „B“ a  „G + F + E“. Před několika dny předplatitelé obdrželi spolu s novými legitimacemi celoroční plán představení.

Nyní dokončujeme plán koncertů cyklu Hudební setkání. Podobně jako v minulé sezoně cyklus obsáhne pět koncertů a jeden „prémiový“ navrch.

Pokračovat budeme v cyklu ochotnických představení, který jsme zahájili v minulé sezoně (byla čtyři představení). Nejbližším počinem, dohodnutým na sobotu 14. října, bude komedie Aby bylo jasno v provedení děčínského Divadelního spolku Karel Čapek.

Rádi bychom udrželi kontinuitu v pořadech pro posluchače folkové a country hudby. Vlastně první akcí sezony bude tuto sobotu druhý ročník festiválku Country na modrých kamenech na varnsdorfském koupališti (pořádáme spolu s místní skupinou Malvas). O folkovém pořadu během podzimu ještě jednáme.

V této sezoně slavíme padesáté výročí varnsdorfské divadelní scény. Jubileum si budeme v průběhu sezony připomínat při různých příležitostech. Jednou z nejviditelnějších akcí bude slavnostní hudební večer v předvánočním období - Vánoční koncert 2006 Orchestru Václava Hybše. Termín: sobota 9. prosince 2006 od 18 hodin.

 

24.7.2006 po

Tomáš Flégr, vynikající mladý varhaník (nar. 1975), který pochází z Varnsdorfu a nyní studuje v Nizozemsku hru na "beiaard" (čili věžní zvonohru), se zapojí do projektu nahrávek varhanních nástrojů pro Český rozhlas. Půjde o nahrávku varhan v kostele sv. Karla Boromejského ve Varnsdorfu, která se uskuteční v první polovině srpna. Při té příležitosti nám Tomáš Flégr nabídl i koncert pro veřejnost. Rádi jsme přijali a po dohodě s umělcem a Děkanským úřadem ve Varnsdorfu zveme veřejnost na varhanní koncert Tomáše Flégra z děl G. Muffata, J. Pachelbela, Ch. Erbacha a dalších mistrů 6. srpna v půl osmé večer. Vstupné je dobrovolné. / Varhany pochází z r. 1768 a do varnsdorfského novogotického kostela sv. Karla Boromejského (aneb, jak my domorodci říkáme, "kostela bez věže") byly v r. 1995 přeneseny z Konojed. "Nástroj patří k nejcennějším a nejkrásnějším velkým barokním dílům v Čechách. Jeho instalace v nestylovém a nepůvodním prostoru je cenou za jeho záchranu." Tak praví příručka Varhany a varhanáři Děčínska a Šluknovska od Tomáše Horáka (1995).

 

30.6.2006 pá

Také pro děti už je vybráno: v předplatném rodinných nedělních pohádek a v předplatném pro školky a družiny je to vždy čtveřice titulů (během sezony pak bude doplněna o pátý):

Skupina "B" - neděle:

STRAŠIDELNÝ MLÝN - Pohádkové divadlo Julie Jurištové

Tři zlaté vlasy děda vševěda - Liduščino divadlo Praha

O hloupé Kačence - Divadlo „M“ Duchcov

Příhody Ferdy mravence - Divadlo AHA! Praha

Skupiny „G“ - „F“ - „E“ - školky a školní družiny:

Princezna Rozmarýnka - Divadlo Pohádka Praha

Pohádka o Vánocích - Divadýlko Mrak, Pohled u Havlíčkova Brodu

Maxipes Fík - Divadlo Špílberg Brno

Když jde kůzle otevřít - agentura TED

 

29.6.2006 čt

Vůbec poslední divadelní akcí před prázdninami byl dnes dopoledne cvičný požární poplach. Záměrem bylo v praxi vyzkoušet průběh zásahu požárních sborů - a pro nás zaměstnance nácvik evakuace návštěvníků divadla. Návštěvníky představovalo několik desítek studentů Střední školy služeb a cestovního ruchu. Studenty potěšil pyrotechnický efekt, který simuloval požár elektroinstalace u jeviště. Pak už probíhalo všechno doopravdy - požární hlídka voláním na "stodvanáctku" skutečně alarmovala bezpečnostní složky, uvaděčky řídily evakuaci, k divadlu postupně s houkačkami dorazilo několik požárních sborů a policisté; sčítání osob odhalilo absenci divadelního osvětlovače, kterého záchranáři posléze "přiotráveného" dohledali... / Náhodné pozorovatele akce upozorňujeme, že divadlo nevyhořelo a že v září jako obvykle zahájíme další sezonu!

 

25.6.2006 ne

Dnešní dusný parný podvečer jako by jen vybízel zchladit se v chrámovém interiéru u starokatolíků. Tam byl završen letošní festival Varnsdorfské hudební léto velmi působivým autorským pořadem Štěpána Raka a Alfréda Strejčka Vivat Carolus Quartus k poctě Otce vlasti Karla IV. Velký zážitek, mrazivý patos, potlesk vestoje... 

 

22.6.2006 čt

Výběr titulů pro následující sezonu je (až na maličkosti) dokončen.

V základní předplatitelské řadě "A" známe osm z deseti plánovaných představení:

Karl Gassauer: CASANOVA - Komorní divadlo Praha. Hrají František Němec a Johana Tesařová.

Joe Orton: ČISTÁ KOŘIST – agentura Harlekýn. Hrají Ladislav Mrkvička, Václav Postránecký, Filip Sychra, Hana Sršňová a další.

L. N. Tolstoj: PŘÍBĚH KONĚ – Městské divadlo Mladá Boleslav.

Jiří Suchý: Patero důvodů pro voo doo - Semafor Praha. Hrají Jitka Molavcová, Jiří Suchý a další.

Jean-Claude Grumberg: KREJČOVSKÝ SALÓN – Východoč. divadlo Pardubice. Hraje mj. Marián Labuda j.h. (Titul je stále v jednání.)

Petr Iljič Čajkovskij: Labutí jezero - Severočeské divadlo opery a baletu Ústí n.L. - balet.

Milan Uhde, Miloš Štědroň: Balada pro banditu - Středočeské divadlo Kladno - muzikál.

Alain Reynaud-Fourton: MONSIEUR AMÉDÉE - Divadlo Metro Praha

Zbývající dvě si ponecháváme k doplnění "na poslední chvíli" nebo až během sezony, např. pro zajímavé novinky z čekých jevišť.

Pro předplatné "C" jsou vybrána čtyři z celkového počtu pěti představení:

Aldo Nicolaj: Nebyla to pátá, byla to devátá - agentura Harlekýn. Hrají Rudolf Hrušínský, Jana Švandová a J. Carda.

B. Lassayques: VELKÁ ZEBRA - agentura AP-Prosper. Hrají Ondřej Vetchý, Kateřina Hrachovcová, J. Dulava a další.

Cimrman - Smoljak - Svěrák: BLANÍK - Divadlo Járy Cimrmana Praha

Arthur Watkyn: CO V DETEKTIVCE NEBYLO - agentura Harlekýn. Hrají Petr Nárožný, Jana Boušková/Jana Švandová, Václav Vydra a další.

Nyní sestavujeme plán pohádkových představení pro nedělní odpoledne (skupina "B" - rodiče s dětmi) a pro skupiny G, F, E (mateřské školy a školní družiny).

 

20.6.2006 út

Včerejší školní akademie Základní školy v Edisonově ul. ukončila divadelní provoz na jevišti varnsdorfského divadla. Dnes navečer ožije ještě "malý sál" přednáškou-besedou o ochraně přírody (v režii Kruhu přátel muzea Varnsdorf), další předprázdninové akce budou následovat již mimo divadelní budovu: příští sobotu na náměstí spolupořádáme Varnsdorfskou pouť, na neděli je přichystán pořad Vivat Carolus Quartus Štěpána Raka a Alfréda Strejčka - ten se odehraje ve starokatolickém kostele u divadla.

Zmíněná školní akademie byla náročným pásmem téměř čtyřiceti vystoupení (hudebních a tanečních produkcí, scének, módních přehlídek...). Celé se to odehrálo nadvakrát - dopoledne se hlediště zaplnilo žáky školy, odpoledne jejich rodiči a další zvědavou veřejností.

První polovina června byla na divadelní události bohatá. Hostovali u nás mladí tanečníci - účastníci festivalu scénického tance Tanambourrée (v pátek 10.6. profesionální skupina Neočekávaný výlet, v pondělí 13.6. celostátní přehlídka amatérských souborů).

13. června se u nás měl objevit bavič Petr Novotný jako host na křtu knihy Lukáše Kohouta - toho mladého pána, který na účet Poslanecké sněmovny soukromě procestoval velký díl světa. Tento "falešný asistent" je totiž varnsdorfským rodákem. Pořad byl nakonec odřeknut kvůli minimálnímu zájmu o vstupenky.

14. června večer jsme přivítali diváky na posledním večerním divadelním představení sezony. Docela velké divadlo Litvínov přivezlo pořad Rekvizitárna, do něhož zve na povídání o divadle zajímavé hosty, v tomto případě režiséra a herce Jana Kačera. Ten svým vyprávěn nejrůznějších historek ze svého hereckého života zřejmě velmi zaujal, o přestávce jsem mu totiž do šatny nesl slušný štos dotazů diváků a on na ně s gustem odpovídal.

Tradičně se před "poslední oponou" návštěvníci z úst ředitele dočkají poděkování za diváckou přízeň a zároveň se dozvídají o dramaturgických záměrech na příští sezonu. Pan ředitel Louka se tentokrát na věrné diváky obrátil hlavně s otázkou, jak by se jim líbil návrat klasického baletu, například Labutího jezera, po dlouhých, dlouhých letech do našeho divadla. Ohlasy, které pak nasbíral o přestávce ve foyeru, vyjadřovaly vcelku opatrnou vstřícnost tomuto záměru. K celkovému pláni sezony se na této stránce brzy vrátím.

15. června, poté co se herci litvínovského divadla po večerní Rekvizitárně lehce prospali, nastoupili ráno před děti z mateřinek s výpravnou pohádkou Princezny jsou na draka o hodném drakovi Habánkovi, který za nic na světě nechce jíst princezny a raději se živí zeleninou. A zasloužil by si pořádnou porci - po dvou dopoledních vystoupeních zvládl i odpolední pro školní družiny.

17. června, v sobotu až o noční 22. hodině, jsme pozvali přátele hudby a zejména amatérského souboru Kvíltet na koncert při svíčkách v romantickém prostředí atria varnsdorfského muzea. I přes předpovědi počasí, hrozící bouřkami, se nakonec udělal krásný vlahý večer, jen zdáli poněkud rušený fotbalovými fanoušky. Kvíltet, který má zázemí v našem divadle, tentokrát nachystal tematický program muzikálových, filmových a divadelních písní.

 

3.6.2006 so

Divadelní galerie v předprázdninovém období zpravidla barevně ožije. Děti rády hýří barvami, a právě dětské práce jsou pravidelnou červnovou výzdobou foyeru. V takzvaném malém sále (foyer u šaten) vystavují děti z varnsdorfských škol. Jde o výtvarné gratulace k blížícím se padesátinám naší divadelní scény. Odtud i lapidární název výstavy: Divadlo má narozeniny. V poslední květnový den se tu odehrála i malá slavnost - vernisáž s bohatou účastí dětí, učitelek a rodičů, a došlo i na sladké odměny. Výstava potrvá až do konce října.

V navazujícím foyeru se můžete kochat obrázky nejmenších školáků na nejrůznější motivy - pod společným názvem Malování bez hranic. Je to mezinárodní výstava, připravily ji společně děti ze Základní školy v Karlově ul. ve Varnsdorfu a jejich kamarádi z německé "družební" základky - Grundschule Seifhennersdorf.

 

3.6.2006 so

A máme tu parlamentní volby. Pro mnohé spoluobčany jediná příležitost navšívit divadlo. Do našeho "malého sálu" je totiž umístěna jedna ze třinácti varnsdorfských volebních místností. Využíváme toho k agitaci - každý volič se tu setká s plakáty a letáčky s divadelním programem. / Ostatně, tento volební okrsek mívá z celého města vždy nejvyšší účast voličů. Kulturní prostředí dělá své! Volební komise ochotně sdělila, že tentokrát dorazilo 65 % voličů.

 

26.5.2006 pá

Květen a červen - to je takové zásadní dramaturgické období, kdy vzniká program následující divadelní sezony. Dnes již máme konkrétní představu o její podzimní části a nyní s divadly a agenturami projednáváme tipy na jarní měsíce. To je poněkud problematičtější vzhledem k většímu časovému odstupu. Stává se, že z různých důvodů nelze dohodnutý titul nakonec u nás zařadit a musíme hledat náhradu. V právě končící sezoně se tak stalo v případě avizovaného Richarda III., kladenské divadlo nám ale náhradou nabídlo jiný shakespearovský titul, Sen noci svatojánské. V předplatitelských skupinách pro dospělé šlo za celou sezonu vlastně o jedinou změnu (musím to zaklepat, poslední představení v „áčku“ máme ještě před sebou), což je mimořádné. Ovšem potkávaly nás - a zejména naše diváky - nepříjemnosti s rušením a přesunem termínů na poslední chvíli, dokonce v den představení (vánoční koncert Musica Bohemica - kvůli vichřici, komedie Tři muži ve člunu - kvůli onemocnění herce). Ale to jsem odbočil, vraťme se k budoucí sezoně. Chtěl jsem naznačit, že i přes zmenšenou spolehlivost „zámluv“ titulů na rok dopředu chceme předplatitelům poskytnout pokud možno konkrétní plán představení na celou sezonu, sic s rizikem pozdějších změn. Jiná divadla raději v plánech předplatného uvádějí pouze již nasmlouvané tituly, nebo dokonce uvažují o rozdělení předplatitelského období na pololetí. // Dramaturgický plán zveřejníme během letních prázdnin na tradičních letácích (nabídky předplatného - pro dospělé, pro děti, koncertní předplatné), v místním tisku a na webu divadla.

 

24.5.2006 st

Kdo má v oblibě "suchý anglický humor", nemohl si nechat ujít včerejší představení Tři muži ve člunu. Dramatizaci stejnojmenné humoristické klasiky od Jeroma Klapky Jeroma k nám přivezlo Divadlo F. X. Šaldy Liberec. (Mělo se to hrát už v polovině ledna, ale kvůli náhlému onemocnění v souboru došlo k přesunu až na tento květnový termín.) / Diváci se tentokrát marně pídili po programech k představení - liberečtí je zapomněli. Škoda, kromě autorova zajímavého životopisu v něm totiž nechybí ani několik nezbytných rad pro výlety po Anglii. / Předplatitele základní divadelní řady "A" čeká ještě poslední představení sezony - 14. června Rekvizitárna s Janem Kačerem.

 

18.5.2006 čt

Předplatitelé koncertního cyklu "Hudební setkání" dnes dostali od pořadatelů dárek: prémiový pořad O lásce, o slovech, o písni, který je kompozicí hudby, zpěvu a mluveného slova. Letos již podruhé jsme přivítali harfistku Kateřinu Englichovou, spolu s ní vystoupila mezzosopranistka Veronika Hajnová, recitovali Gabriela Vránová a její syn Ondřej Kepka. Májové téma ve verších mj. Jaroslava Seiferta, Fráni Šrámka, Jana Skácela nebo maďarské lidové poezie a v hudbě našich klasiků (Smetana, Dvořák, Martinů, Janáček, Bartók) zapůsobilo mocným dojmem. / Že by bylo vhodné i tentokrát pro návštěvníky připravit letáček s programem, to jsme si uvědomili opožděně. Jejich absence byla naší pořadatelskou chybou.

 

17.5.2006 st

Jan Hrušínský má slabost pro Woodyho Allena, naše publikum má slabost pro Jana Hrušínského. Tím se stalo, že Divadelní společnost Jana Hrušínského u nás hrála už druhý titul od Woodyho Allena. Před třemi lety Zahraj to znovu, Same, včera Prokletí nefritového škorpióna. / Představení velmi úspěšné! Přesto, že se mu stavilo do cesty několik negativních momentů - auto s herci se cestou z Prahy uvízlo v zácpě způsobené nehodou. Technický personál Divadla na Jezerce dramaticky zápasil s naším zastaralým zvukařským vybavením. A navrch se během představení rozezněla siréna, kterou mají hasiči umístěnou v budově divadla. To se stalo v této sezoně při večerním představení již podruhé - viz zápisek ze 17.11.2005 (tentokrát hořel sklad tříděného odpadu u vlakového nádraží). Víc než diváky, kteří to mohli považovat za součást hry, siréna zaskočila herce. / Svolání hasičů na druhý konec města může paradoxně způsobit paniku mezi diváky nebo hostujícím personálem v divadle, kterým rezonuje poplašný signál - a to by vznikla velmi nepříjemná situace.

 

15.5.2006 po

Rumburským ochotníkům děkujeme za včerejší hezkou pohádku pro naše dětské (a rodičovské) publikum a za pomoc s předáváním cen pro nejlepší kreslíře (blíže viz zápisek z 10.5.). / V propozicích výtvarné soutěže spojené s pohádkou Kopretinka jsme děti vyzvali, aby na pohádku přivedly i maminku a darovaly jí svůj obrázek s kytičkou ke Dni matek. Některé maminky skutečně od svých šikovných dítek po představení obrázek dostaly. / Byla to poslední nedělní pohádka v tomto školním roce. Ale po prázdninách pokračujeme - a sice s Pohádkovým divadlem Julie Jurištové a Strašidelným mlýnem v neděli 24. září.

 

11.5.2006 čt

Včera večer se v našem divadle po delší době hrálo německy. O připravovaném představení Mrtvola ve sklepě (resp. Schöne Eine Welt) se tu psalo už 28. února. Berliner Compagnie v rámci svého severočeského turné (orientovaného na oblast textilního průmyslu) představila hru, která je jednak detektivkou, jednak politickým divadlem. To je - podle slov režisérky paní Elke Schuster - v Německy velmi oblíbeným žánrem, na který v Česku ještě nejsme zvyklí. / Český divák mohl veškeré dialogy sledovat díky promítání titulků přímo na scéně. To byla myslím dobrá příležitost například pro studenty němčiny, a několik gymnazistů s paní učitelkou toho skutečně využilo. Do sálu si našlo cestu něco přes tři desítky diváků, což prý byla na českém turné zatím rekordní návštěvnost.

 

10.5.2006 st

Čtvrté a poslední kolo dětské výtvarné soutěže "Pohádkové malování" dostalo název "Pohádková kytička pro maminku".

To proto, že nedělní pohádka Kopretinka (14. května) se termínově sejde právě s Dnem matek. Děti, které kytičku pro maminku nakreslily,

si ji z divadelní výstavy budou moci vzít a předat přímo v divadle mamince s blahopřáním k svátku.

Děti nám poslaly 201 soutěžních prací. Divadelní skřítci se opět ujali práce soutěžní poroty a udělili tři hlavní ceny (v každé věkové kategorii jednu) a několik "cen Ťoupy a Kikulína".

 

9.5.2006 út

Dnes byly potvrzeny poslední detaily letošního programu Varnsdorfského hudebního léta, každoročně probíhajícího v květnu a červnu. XVI. ročník "festivalu regionální hudebnosti" tradičně zahájí absolventský koncert místní Základní umělecké školy, ta později uvede ještě další tři koncerty k 60. výročí založení "hudebky" a čtyřdenní přehlídku scénického tance Tanambourrée 2006. Městské divadlo zajišťuje čtyři koncertní programy - včetně závěrečného "výročního koncertu" 25. června. / Pořadatelem festivalu je kulturní komise Rady města Varnsdorf ve spolupráci se zmíněnými dvěma pořadateli a dalšími institucemi, které poskytují koncertní prostory (aula VOŠ a gymnázia, muzeum, starokatolický chrám).

 

5.5.2006 pá

Včera večer u nás hráli Valérie Zawadská, Zdena Herfortová, Ivan Vyskočil a Braňo Polák v inscenaci pražského divadla Metro Zkrocení aneb Shakespeare to psal pro mladší. Její autor Gustav Skála zvolil divadelní téma - profesní krizi herečky, které nejspíš už "ujel vlak" a je zaskočena přidělením hlavní role v Shakespearově Zkrocení zlé ženy. Osobně jsem velmi oceňuji výkon paní Zawadské. Pro dobrého herce je totiž ukázkou vrcholného mistrovství zahrát roli herce bez talentu.

 

3.5.2006 st

Žákům nejvyšších ročníků základních škol a studentům středních škol jsme v dnešním trojpředstavení nabídli hru Miroslava Horníčka Louka pro dva. A to s vědomím rizika, že horníčkovskou poetiku nemusí dnešní teenageři přijmout právě s porozuměním. Obě představení pro středoškoláky nás ovšem příjemně překvapila, ač se potvrdila zkušenost, která nás zaskočila již před nedávnem, totiž že učňovské publikum je vnímavější než publikum studentské. Poněkud méně asi titul vyhovoval "osmákům" a "deváťákům", ne všichni ale asi přesně věděli, "do čeho jdou". / Louku pro dva nastudoval herecký soubor Liduščina divadla, které u nás hru uvedlo de facto premiérově (dnešnímu uvedení předcházela pouze pražská veřejná generálka). S inscenací svého textu by byl mistr Horníček tuším velmi spokojen, i s tím, že zabírá - alespoň zčásti - i na generaci jeho pravnuků. / A o čem to bylo? "Nejen o problému vztahu muže a ženy, ale také o vztahu pravdy a lži, o světě rozumu a nerozumu, o světě schopném i na malém plácku louky kdesi u lesa rozpoutat řež, jen proto, že - jen proto, že, zkrátka... lidé jsou už takoví, nepoučitelní."

 

27.4.2006 čt

Dětské pořady zpěváka Pavla Nováka jsou sázkou na jistotu. Dnes před varnsdorfské žáky prvních až třetích tříd dvakrát předstoupil s pořadem Zvěřinec. Je to zážitek, když vidíte, jak dokáže své publikum rozpumprlíkovat tak, že mezi sedačkami tančí s dětmi i paní učitelky. / Pavel Novák by asi raději u nás tentokrát vystoupil s některým z mnoha dalších svých tematických pořadů pro děti, ale Zvěřinec se posledně tak líbil, že si jej školy opět vyžádaly.

 

22.4.2006 so

V dnešní podvečer se u nás hrála komedie anglických autorů R. Cooneye a J. Chapmana Teď ne, darling. Byla u nás za poslední tři roky uvedena potřetí, z toho podruhé Divadelním souborem Domu kultury Rumburk. Před necelým rokem se u nás konala veřejná generálka (DK Rumburk totiž prochází zásadní stavební rekonstrukcí), poté následovala řada velmi úspěšných repríz v různých městech.

Dnešním představením byl ve varnsdorfském divadle pro letošní sezonu ukončen cyklus představující ochotnické, případně poloprofesionální soubory z nejbližšího okolí. Mám na mysli víkendová představení určená dospělým divákům. (Pro děti u nás ochotníci hrají přece jen častěji). Kromě jmenovaného souboru zde hráli také:

Divadelní klub Jirásek Česká Lípa - Pes baskervillský (X.2005)

DS Karel Čapek Děčín - Dům se sedmi balkóny (XII.2005)

DS Vojan Hrádek nad Nisou - Víkend (II.2006)

Jakkoliv šlo většinou o velmi kvalitní a přítomnými diváky vysoce oceněné divadelní počiny, budoucnost "ochotnického cyklu" je prozatím problematická. A to z jediného důvodu: malý zájem veřejnosti. Pokud se dostaví nad 30 diváků, lze už hovořit o nadprůměrné návštěvnosti! / Přitom by bylo z čeho vybírat. Jednak se o slovo hlásí další soubory, se kterými se varnsdorfský divák ještě ke své škodě neměl tu čest setkat, jednak některé soubory výše jmenované mají právě po úspěšných premiérách dalších výtečných her.

 

19.4.2006 st

Když se na našich plakátech u data 18.4. objevil titul Sluha dvou pánů, ozývali se zájemci o vstupenky s dotazem, jestli hraje Miroslav Donutil. V tom jsme je museli zklamat. Přesto se včera jednalo o podařené představení, možná dokonce - poněkud nečekaně - o vrchol sezony. Hrál soubor Středočeského divadla Kladno (v sezoně podruhé, po prosincovém uvedení Snu noci svatojanské).

Pro divadelní personál šlo rozhodně o nezapomenutelný večer - necelou hodinu před začátkem totiž nastala krizová situace, když se zjistilo, že dopravní podnik zapomněl vyslat pro naše přespolní diváky svozové autobusy. Na zastávkách od Chřibské do Dolní Poustevny začínala tou dobou ztrácet trpělivost více než stovka lidí, zvyklých doposud na bezproblémový převoz na i z představení. Naštěstí se vše povedlo zorganizovat tak, že se přece jen do divadla dostali, dokonce se začátek zpozdil ani ne o čtvrthodinku. // Také herecký soubor byl v choulostivé situaci: pro roli Florinda musel být narychlo povolán náhradník, herec, který se roli učil „za pochodu“ a na jevišti se neobešel bez scénáře v ruce. Diváci byli předem upozorněni a vzali to s porozuměním. A nejen to, po chvíli bylo jasné, že zaskakující Vasil Fridrich zvládá věc s bravurou a své papírové rekvizity velmi úspěšně využívá k dalším komickým efektům, se kterými režisér tohoto nastudování zcela jistě nepočítal. Pod dojmem nadšených reakcí v hledišti jsem po představení souboru vzkazoval, že ten fígl se čteným záskokem by v dalších reprízách bylo škoda vypouštět.

 

11.4.2006 út

Právě jsme doladili poslední detaily květnového programu. S předplatiteli hlavní divadelní řady „A“ se uvidíme dvakrát, a sice na hře Zkrocení (divadlo Metro s parafrází slavného shakespearovského titulu) a na komedii Tři muži ve člunu, které se mělo hrát v lednu, ale kvůli náhlému onemocnění v souboru Divadla F.X.Šaldy Liberec se jí dočkáme až téměř v závěru sezony. Pro abonenty s legitimací „C“ je přichystán poslední titul této sezony: Prokletí nefritového škorpiona. Hru Woodyho Allena k nám přiveze u nás velmi oblíbená Divadelní společnost Jana Hrušínského. / Také nedělní skupina „B“ pro rodiče s dětmi čeká závěrečné představení: Kopretinka ochotníků z DK Rumburk. Tradiční výtvarnou soutěž spojenou s nedělní pohádkou bude pojata netradičně: děti nakreslí, skřítci vyhodnotí, divadlo vystaví (až potud vše při starém) - a děti hned v divadle předají vlastnoruční „pohádkové kytičky“ svým maminkám. Bude totiž zrovna Den matek! My teď abychom dořešili už jen drobnost - jak to vlastně provést. / Koncertní cyklus „Hudební setkání“ zakončí prémiový literárně-hudební pořad O lásce, o slovech, o písni. / Ale první květnovou akcí (3.5.) bude hra Miroslava Horníčka Louka pro dva, určená starším dětem a středoškolské mládeži. Počítali jsme s dvojím uvedením během dopoledne, zájem středních škol však předčil naše očekávání. Liduščino divadlo vyhovělo naší prosbě a pro gymnazisty přidá ještě třetí, odpolední představení.

 

3.4.2006 po

Dnešní koncert Muzikálové hity (přeložený kvůli nemoci Pavly Břínkové z 23. března) byl v cyklu Hudební setkání pátým pořadem. Měl by tedy být i posledním, ale následovat bude ještě 18. května prémiový pořad O lásce, o slovech, o písni. / Paní Břínková se do auly ve Střelecké ulici před varnsdorfské publikum vrátila ani ne po dvouleté přestávce, tentokrát ale přijela s kolegou Janem Ježkem. Klavírním doprovazečem nebyl nikdo jiný než Jiří Pazour, který nás před nedávnem na tomtéž místě omračoval improvizačními schopnostmi na svém sólovém večeru. / Posluchači se sešli ve velmi nadprůměrném počtu. Srdečná atmosféra vytvořená průvodním slovem obou zpěváků - samozřejmě spolu s profesionálním provedením muzikálových árií - měla u publika velkou odezvu. / Zajímavý postřeh o prostupování žánrů: Předevčírem na Aprílovém folkování Jan-Matěj Rak jako "bonbónek" na kytaře vykouzlil Gershwinův Summertime (coby instrumentálku); dnes se tatáž skladba - samozřejmě již zpívaná - objevila hned v úvodu programu pro publikum docela odlišného zaměření.

 

2.4.2006 ne

Madame Melville (31.3.) - vyprodané představení! (Po říjnovém Hrdém Budžesovi a lednovém Lijavci třetí v sezoně). Ivana Chýlková a Eva Holubová u nás hrály, pokud vím, vůbec poprvé. Nejen toto velmi zajímavé obsazení ženských rolí, ale sám "laskavě sentimentální příběh o ztrátě nevinnosti" jistě zařadí toto představení k nejúspěšnějším letošním počinům na varnsdorfské scéně. / Páteční hrací den, pro naše divadelní publikum naprosto nezvyklý, vyplynul z velmi malého manévrovacího prostoru v termínech nejžádanějších hereckých osobností. Našim divákům patří poděkování, že to akceptovali.

V následujícím dni byl v hledišti dostatek volných míst, ale atmosféře čtvrtého ročníku Aprílového folkování (1.4.) to nijak neuškodilo. Osm desítek diváků na podobné akci - jak nám napovídají zkušenosti jiných pořadatelů - je příjemnou skutečností. / První část přehlídky obstarali převážně místní - varnsdorfští písničkáři. Pro Honzu Naháckého to byl vůbec první veřejný recitál! Myslím, že jenom jeho nesmělá povaha je příčinou oddalování většího "rozjezdu". Vílu z větrného mlýna Janu Vébrovou a její akordeon už znají na alternativních scénách na mnoha místech republiky. Zato varnsdorfsko-pražskou dvojici Šárka Burešová + Jan-Matěj Rak není vůbec snadné na pódiu zastihnout: vystupují spolu opravdu jen příležitostně, a tak vlastně návštěvníkům letošního apríla poskytli výjimečnou lahůdku. Této vzácné chvíle ostatně po přestávce bystře využili vsetínští Žamboši, kteří si Šárku a Jana-Matěje zvolili za kmotry svého prvního oficiálního CD To se to hraje... Křestní akt byl jistě hlubokým zážitkem pro náhodně vylosovaného asistenta z publika. Žamboší duo (tj. Honza Žamboch a Stáňa Brahová) vystoupilo na našem festiválku potřetí v řadě, a to k všestranné spokojenosti. Někteří pravidelní diváci snad už dokonce umí zpaměti pozpátku zpívanou sloku písně Znakoplavka! Plzeňské kapele Strašlivá podívaná se v závěru podařilo diváky patřičně odvázat. Nesmím zapomenout na vtipného a pohotového moderátora Jeronýma Lešnera, jehož si mnozí v sále pamatovali z písničkářského vystoupení na prvním ročníku v roce 2003. Tentokrát si s kytarou střihnul alespoň eroplánský song Vrtule. / Pokračovala i tradice losování vstupenek o aprílové ceny. Jistá manželská dvojice shrábne jednu z cen každoročně, napřesrok jim tedy v zájmu spravedlivého rozdílení hmotných statků nejspíš losovatelné čísílko odepřeme.

 

24.3.2006 pá

Tento týden proběhla schůzka s organizátory turné divadla Berliner Compagnie a snad vyřešila všechny detaily k provedení Mrtvoly ve sklepě. Je to detektivka z textilního prostředí, v německém originále se jmenuje Schöne Eine Welt a u nás se bude hrát 10. května. Technickou raritou bude promítání českých titulků na černé pozadí nad scénou. Dohodli jsme se i na setkání s herci po představení, pokud o to bude mezi diváky zájem. / Berlíňanům i nám je jasné, že tento typ akce bude potřeba dostatečně podpořit propagací. Dostali jsme slušný příděl plakátů a letáčků (v českém jazyce) k distribuci na výlep, do fabrik, do škol. Máme dokonce k dispozici kompletní německý scénář a jeho pracovní překlad do češtiny. To je servis! / Neopomineme kontaktovat školy, jejichž němčináři a studenti němčiny by mohli podobnou příležitost uvítat. Doplňková forma výuky formou náslechu při detektivní hře (potažmo s titulky) určitě nudná nebude.

 

23.3.2006 čt

Někdy se to nestane celé roky, ale v této sezoně nás to postihlo už potřetí. Zrušení programu ohlášené v den, kdy se měl konat, je samozřejmě nepříjemné zejména pro diváky, kteří mu už uzpůsobili svůj program, prohodili služby v zaměstnání apod. Co děláme pro to, aby se informace o zrušení pořadu dostala co nejdříve „mezi lidi“, jsem zde popisoval už dvakrát - před Vánoci, když se souboru Musica Bohemica do cesty připletla vichřice, a 16. ledna (komedie Tři muži ve člunu - onemocnění v souboru libereckého divadla). Alespoň už máme dokonale nacvičený itinerář pro podobné krizové situace. / Dnešní malér spočíval v náhlé indispozici Pavly Břínkové, hlavní hvězdy pořadu Muzikálové hity. Naštěstí se podařilo smluvit vcelku brzký náhradní termín. Slavné melodie z Hallo Dolly, West Side Story, My Fair Lady atd. zazní v aule ve Střelecké už třetího dubna.

 

19.3.2006 ne

Pohádka Dlouhý, Široký a Bystrooký byla v předplatném "B" pro rodiče s dětmi čtvrtým a tedy předposledním představením sezony 2005/2006. / Přestože není vždy jednoduché loutkovým představením "ovládnout" velký sál, divadélku Piškot se to povedlo - vtipný text (některé rýmované hříčky pobavily i přítomné dospěláky) a nápadité scénické "vychytávky" udělaly z příběhu zajímavou a veselou podívanou. Nepřehlédnutelný výchovný moment pohádky spočívá ve stylizaci tří titulních postav. Široký coby Japonec, Dlouhý jako Afričan, indiánský Bystrooký: ti všichni princovi vydatně pomohli - zcela v duchu Erbenovy předlohy - zdolat čarodějovy nástrahy a získat vytouženou milou. / Po pohádce se udílely ceny dětským kreslířům (o soutěži více v zápisku ze 14.3.).  Vyplatilo se obeslat školy a školky výsledkovou listinou - ano, většina oceněných malířů tentokrát nechyběla. Fotografování dětí před vystavenými obrázky se o pohádkových nedělích již stalo oblíbeným ceremoniálem. / Hned bylo i vyhlášeno téma příští soutěže: pohádková kytička pro maminku. Příští pohádka se totiž bude hrát druhou květnovou neděli - právě na Den matek. Kytička bude ostatně i v názvu pohádky: Kopretinka.

 

16.3.2006 čt

Posledního února jsem se rozepsal o některých "tahácích" připravovaných do květnového programu, mimo jiné o pořadu Premiéra s premiérem. Ten ale odpadá. Příslušná agentura, která již i zaslala objednávku pronájmu divadla, se poté ani neobtěžovala oznámit, že si to s Varnsdorfem rozmyslela (zjistili jsme to po urgencích dalších podrobností). / Zato se u nás uskuteční premiéra (nebo aspoň mimopražská premiéra) Horníčkovy hry Louka pro dva nastudované Liduščiným divadlem. Pozveme na ni nejvyšší ročníky základních škol a středoškoláky.

 

14.3.2006 út

Třetí kolo výtvarné soutěže "Malování s pohádkou" bylo obesláno rekordním počtem obrázků! Naši divadelní skřítci hodnotili 268 výtvorů na téma nejbližší nedělní pohádky: Dlouhý, Široký a Bystrooký. / V neděli před i po pohádce si všichni příchozí budou moci prohlédnout všechny zaslané výkresy. Naší starostí bude, jak při tomhle nášupu po foyeru všechny dlouhé, široké a bystrooké postavičky (a často i prince, princezny, kouzelníky atd.) po foyeru rozmístit. / Pohádku u nás zahraje divadélko Piškot. Jako obvykle budou ceny nejlepším kreslířům nadělovat samy pohádkové postavy. Výherci tří hlavních cen:

v kategorii MŠ: Dan Plešinger, MŠ Křižíkova ul.,

1.-2. třída ZŠ: Dominika Čechová, ZŠ Seifertova - budova ve Východní ul.,

3.-5. třída ZŠ Helena Hlaváčová, ZŠ nám. E. Beneše

 

14.3.2006 út

Včerejší představení - anglická komedie Když kočky nejsou doma - přivedlo do hlediště podle očekávání zvýšený počet diváků, a to díky dvěma mužům: Lukáši Vaculíkovi a Romanu Štolpovi. Druhého jmenovaného jsem do té doby neznal, nejsem totiž divákem televizních seriálů, a tedy ani Rodinných pout. Komedie se ovšem na našem programu objevila proto, že repertoár Docela velkého divadla Litvínov je vždy kvalitní; obsazování známých tváří je spíše bonbónkem navrch než prvoplánovým dramaturgickým tahákem. // V předplatném "C", které v sezoně zahrnuje pět titulů, zbývá květnové představení na závěr: 16.5. Prokletí nefritového škorpióna (Woody Allen, hraje DS Jana Hrušínského).

 

8.3.2006 st

Naše divadelní galerie zve od března na dvě nové výstavy. Obě připravil náš stálý galerista Josef Poláček. / „Malý sál“ je vyzdoben kresleným humorem z jeho vlastní výtvarné dílny. I po autorově osmdesátce je pro varnsdorfského grafika a publicistu humor „tím nejlepším, nejspolehlivějším, nejúčinnějším a nejlahodnějším kořením“. Aspoň tak to praví v průvodním letáčku. Ukázku si prohlédněte zde - je to jeden z obrázků, které se na výstavní panely už nevešly. / Zato v bočním foyeru nasajete divadelní atmosféru. Pan Poláček využil svých dobrých kontaktů a vystavil „Úsměvy ze Semaforu“ - cyklus fotografií z divadla, které se nově zabydlelo v Dejvicích. Téměř na všech snímcích objevíte Suchého i Molavcovou, a pokud některý z nich chybí, zastoupí ho někdo alespoň srovnatelně významný, například Václav Havel. // Obě výstavy potrvají do konce května.

 

4.3.2006 so

Žáci čtvrtých a pátých tříd, kteří přišli ve čtvrtek 2.3. na představení Naivního divadla Liberec, měli původně vidět Historky - divadelní zpracování klasických bajek. Provozní důvody na straně Naivního divadla vedly nakonec k jejich stažení z repertoáru (škoda, to představení bylo u nás při dřívějších provedeních chváleno) a k nabídce náhradního titulu. Hrála se Pohádka o srdci z kamene, kterou podle původní předlohy Wilhelma Hauffa napsala Petra Zámečníková. Několik druhů loutek, šest živých herců a zejména zvláštní baladická, snad až hororová atmosféra byla pro malé diváky hlubokým zážitkem - soudě aspoň podle silného potlesku, na školních představeních opravdu nezvyklého. // Na zajímavý repertoár Naivního divadla (bohužel ne vždy technicky přenosný na jiná jeviště) možno nahlédnout zde.

 

28.2.2006 út

V plánu předplatitelských představení na celou sezonu vždy ponecháváme alespoň jedno neobsazené „okénko“. Máme pak možnost zařadit tituly z čerstvých nabídek, premiérovaných v již běžící sezoně. Letos vyšla tato volná okénka vesměs na květen. V únoru byl nejvyšší čas je zaplnit a uzavřít dramaturgický plán sezony. Výběr je následující:

Do předplatného „A“ zařadíme novinku pražského divadla Metro - hru Gustava Skály Zkrocení aneb Shakespeare to psal pro mladší. Valérie Zawadská, Zdena Herfortová, Braňo Polák a Miroslav Moravec (nebo Ivan Vyskočil) ji u nás uvedou 4. května.

Do abonentní řady „C“, specializované na „zábavná představení s atraktivním obsazením“, jsme pětici titulů doplnili novinkou z repertoáru Divadelní společnosti Jana Hrušínského: Prokletí nefritového škorpióna. Tuto „retro komedii se zločinným hypnotizérem“ od Woodyho Allena u nás uvidíme 16. května. Divadlo Honzy Hrušínského ostatně patří k našim „štamgastům“ Pro zajímavost, jejich historicky první mimopražský divadelní zájezd směřoval právě na naši varnsdorfskou scénu. Bylo to v březnu 2003 a šlo shodou okolností také o dílo W. Allena - Zahraj to znovu, Same. Skvělý ohlas byl důvodem k dalším hostováním (v r. 2004 Félicien Marceau: Vajíčko a loni Alan Ayckourn: Nadílka).

Květnový ferman se začal docela zahušťovat, a to nejen díky odloženému představení libereckého divadla Tři muži ve člunu (náhradní termín 23. květen, v předplatném „A“). Vyvrbily se totiž další dvě zajímavé akce:

10. května zde vystoupí Berliner Compagnie s představením Schöne Eine Welt / Krásný Jeden Svět. Tento mezinárodní projekt se uplatní i v dalších českých městech s textilním průmyslem. Právě jeho se totiž „svižná detektivka z prostředí podnikání a byznysu“ týká. Ze synopse, kterou máme k dispozici, lze soudit, že téma hry bude zajímat především odborářské kruhy. Bude se hrát německy s použitím promítaného překladu, přilákat by to tedy mělo i studenty němčiny. / (Aktuálně doplňuji 1.3.: Pro české publikum bude hra uváděna pod názvem Mrtvola ve sklepě.)

A ještě jednou květen: 19.5. Premiéra s premiérem. Herec-bavič Jiří Krampol, sexuolog Radim Uzel a t.č. premiér Jiří Paroubek v zábavném pořadu, příbuzném televizní show Nikdo není dokonalý. Zda to vše nějak souvisí s politickou agitací před parlamentními volbami, posoudí sami diváci. Z hlediska divadla půjde o pronájem divadelního sálu.

K „dořešení“ všech bílých míst v dramaturgickém plánu sezony 2005/2006 zbývá vybrat nedělní rodinné představení (předplatné „B“) - rovněž na květen. V předplatném pro nejmenší diváky z mateřských škol a školních družin (skupiny G, F, E) přibyla pohádka Princezny jsou na draka v provedení Docela velkého divadla Litvínov, dočkáme se jí v polovině června.

 

26.2.2006 ne

Čertovské nedělní odpoledne - tím myslím pořad Návštěva v pekle v podání novoborského Divadýlka Matýsek -  úspěšně uzavřelo varnsdorfský masopustní program. Dostalo se nám komplexního pojednání o čertovské problematice s několika hranými pekelnými pohádkami. Příjemně nás překvapilo, kolik dětí (převážně s rodiči a prarodiči) se k nám do divadla za čerty vypravilo. Třeba to bylo i tím, že tatínkové byli doma upoutáni olympijským hokejovým finále, a pro maminky s dětmi bylo divadlo vítaným únikem. Nevím. Ale každopádně dobře, že se Czech team do finále tentokrát neprobojoval - to bychom v hledišti dost možná postrádali i maminky a babičky.

V předchozí sobotu jsme publiku nabídli představení naopak dětem nepřístupné. Hru Ivana Krause Víkend přijeli zahrát ochotníci z Hrádku nad Nisou - DS Vojan. Šlo o komedii postavenou na jiskřivých dialozích dvou párů trávících víkend v jednom penzionu. / "Masopustní víkend v divadle" kombinující dospělácký a dětský program jsme vyzkoušeli poprvé a mám ten dojem, že se nápad osvědčil. Uvidíme za rok.

Naopak nejtradičnější atrakcí varnsdorfského masopustu je průvod městem v maskách a čepování dobrého pivka ze "starostenského sudu".  Místním není třeba prozrazovat, že organizátorskou hlavou masopustního veselí je divadelní ředitel Martin Louka. Vždy je i nadšeným účastníkem průvodu; v letošní masce hostinského ho ovšem ani někteří divadelní zaměstnanci nepoznávali. Viz fotečky na městském webu - tady.

 

18.2.2006 so

Letošní festiválek Aprílové folkování (1. 4.) je dramaturgicky připraven. Čtvrtý ročník bude z větší části vyhrazen místním folkovým nadějím. Z nich "nejzvučnější" osobností je "písničkářka z větrného mlýna" Jana Vébrová, která s harmonikou dobyla už leckterý klub v Čechách i na Moravě. Na aprílový večer 1. dubna se v divadle spolu s ní představí dvojice Šárka Burešová - Jan Matěj Rak (varnsdorfská je dívčí polovina dua) a Honza Nahácky. Další účinkující můžeme zařadit mezi hosty i domácí zároveň. Duo Žamboši (Honza Žamboch - Stáňa Brahová) totiž přijede ze Vsetína, ale důvěrný vztah má i ke Šluknovsku. Kromě toho na varnsdorfském aprílu de facto zdomácnělo - jejich letošní vystoupení bude už třetí v řadě - ale zato výjimečné, neb zde pokřtí své první oficiální cédéčko! Na závěr přijde publiku rozproudit krev plzeňská Strašlivá podívaná. Po třech letech se u nás ukáže Jeroným Lešner, tentokrát ne jako vtipný písničkář, ale jako vtipný moderátor.

 

17.2.2006 pá

Představení Tři muži ve člunu (místo neuskutečněného termínu 16.1.) u nás liberecké Divadlo F.X.Šaldy odehraje až 23. května. Držím palce divákům, kteří zakoupili vstupenky, aby je během čtyřměsíčního schraňování neztratili.

 

11.2.2006 so

Uplynulý týden přinesl tři zajímavé, byť různorodé hudební zážitky: v pondělí 6.2. v ústeckém provedení operetu Netopýr (viz předchozí zápisek), ve středu 8.2. vystoupení bluegrassové skupiny Poutníci a ve čtvrtek 9.2. pěvecký koncert Pokračovatelé mistrů, který divadlo pořádalo v aule školy ve Střelecké ulici jako součást abonentního cyklu "Hudební setkání". // Již šestatřicátým rokem působící Poutníci patří k legendám žánru a přišli si je poslechnout nejen skalní příznivci bluegrassu. Největší aplaus - podobně jako při jejich předchozím varnsdorfském vystoupení před čtyřmi roky - samozřejmě měly hity Panenka, Telegraf Road, Pojďme se napít, Až uslyším hvízdání. // Punc výjimečnosti měla akce v aule. Tenorista Státní opery Praha Lubomír Havlák, který na našich koncertních pořadech již takřka zdomácněl, se tentokrát ujal role organizátora a připravil následující lahůdku - pěvecké vystoupení dvou mladých dam, velmi talentovaných sopranistek Kateřiny Kněžíkové a Evy Müllerové (ta na poslední chvíli nahradila původně ohlášenou, ale onemocnivší Lívii Venosovou). Zpěvačky v áriích ze Smetanových, Dvořákových, Mozartových i jiných oper oslnily znalce v publiku výkony, které braly dech. Název večera Pokračovatelé mistrů měl své opodstatnění v dalším výjimečném zážitku - zejména pro starší generaci posluchačů. Byl totiž velmi vzácnou příležitostí setkat se s osobnostmi české operní hudby, legendami Národního divadla. A to s nikým menším než sopranistkou Libuší Domanínskou, hvězdou operního nebe 50. a 60. let! Doprovázel ji Karel Petr, proslulý nevšedním profundním basem. Soudím, že na milé a velmi lidské povídání s oběma se bude ve Varnsdorfu dlouho vzpomínat. Pěveckým podvečerem provázela Dr. Radmila Hrdinová, na klavír doprovázela další osobnost - hlavní korepetitor Státní opery Václav Loskot.

 

7.2.2006 út

Divácký zájem o letošní operetní představení nás potěšil, a také diváci se zdáli být provedením Straussova Netopýra velmi potěšeni. Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem u nás 6. února účinkovalo po dvou letech (posledně tu Ústečtí byli s operetou Rose Marie). K našim dramaturgickým uším dorazily zejména pochvaly pěveckých výkonů, tentokrát prý kvalitnějších než kdy jindy. / Dvojznačné ohlasy došly na humorné repliky, které do původního libreta evidentně nepatřily, třeba ve výstupech ve věznici v posledním dějství. Podle mého názoru se dají obhájit: proč by komická opereta nemohla diváky pobavit i narážkami na aktuální kauzy. Možná se tak dělo i v oněch dávných dobách, kdy Netopýr teprve začínal svou úspěšnou pouť po světových jevištích.

 

30.1.2006 po

Do "galerie vyprodaných představení" ve foyeru přibude další plakát.s podpisy herců. Opět to bude plakát Divadla Járy Cimrmana. Dnešní Lijavec byl již dlouho dopředu vyprodán (pro zajímavost: kapacita sálu je 449 míst). / Letos přijel pan Svěrák (pro zasvěcené je tím řečeno, že tudíž nepřijel pan Smoljak). / Úspěch jako vždy veliký. Ono k Cimrmanům není co dodat. Snad jen to, že se těšíme zase napřesrok. - Musíme se podívat do divadelních análů, který cimrmanovský kus bude na řadě. Pokud nás tedy DJC nepřekvapí nějakou novinkou.

 

27.1.2006 pá

Kdy už připlují Tři muži? Množící se dotazy na náhradní termín odvolaného představení Tři muži ve člunu nedokážeme prozatím zodpovědět. Herce, který před zájezdovým představením (16.1.) náhle onemocněl, liberecké Divadlo F.X.Šaldy stále nemá k dispozici; máme pouze příslib, že se zájezd uskuteční, jakmile to bude možné.

Pro předplatitelskou skupinu „A“ jsou nejbližšími termíny 6. únor (Straussův Netopýr) a 31. březen (Madame Melville). Do poměrně dlouhé mezery mezi nimi by bylo ideální vsunout právě Tři muže…, ale zatím se neví, zda budou do té doby vráceni na repertoár.

 

22.1.2006 ne

Děti a jejich rodiče se přišli podívat do divadla na Bohatýrskou pohdáku i přes ten dnešní silný mráz. Pohádka byla místy i strašidelná, ale snad ne zas tak moc, aby z toho malé holčičky a chlapečkové měli v noci zlé sny. Brněnské divadlo Koráb se blýsklo opravdickými (ale trochu nemotornými a přihlouplými) obry, krásnou Petrou a neohroženým bohatýrem Olgojem, kterému se podařilo ji osvobodit z moci strašného Kostěje nesmrtelného.

Diváci se kromě pohádky-pohdáky mohli obdivovat také 152 obrázkům, které děti namalovaly do druhého kola soutěže "Malování s pohádkou". Zadání "Pohádkové Vánoce" si děti vyložily různě, malovaly stromečky s kupou dárků, Ježíška v jesličkách, Santa Clause se sobím spřežením apod., jiné se inspirovaly libovolnými pohádkami. Divadelní skřítci Ťoupa s Kikulínem vybrali tři obrázky k udělení hlavní ceny a sedmnáct dalších cen. Škoda, že z oceněných si cestu za divadelní pohádkou našlo jen pět odměněných malířů.

Výherci tří hlavních cen:

v kategorii MŠ: Bára Hejduková, MŠ Křižíkova ul.,

1.-2. třída ZŠ: Sára Brožová, ZŠ Bratislavská ul.,

3.-5. třída ZŠ Monika Smrčková, ZŠ Edisonova ul.

 

20.1.2006 pá

Třetí večer letošního cyklu Hudební setkání měl název Novoroční koncert. Harfistka Kateřina Englichová, jedna z předních současných interpretek na tento nástroj, se již v minulosti u varnsdorfského publika velmi dobře zapsala, a proto nemohla chybět v programu jubilejní desáté koncertní sezony. Tentokrát se představila v doprovodu flétny. / Jejím kolegou na pódiu měl být flétnista Jan Machat, ale ten těsně před termínem koncertu onemocněl. Naši posluchači měli to štěstí, že paní Englichová dokázala ze dne na den najít náhradu, a to ne ledajakou - Žofii Vokálkovou, také již velmi úspěšnou a uznávanou osobnost, s níž ostatně spolupracuje častěji. "Náhradní" flétnistka navíc během šibeničního termínu zvládla nastudovat skladby v plánovaném programu, které zatím ve svém vlastním repertoáru neměla. / Prožili jsme velmi pohodový večer s hudbou "královského nástroje". Největší ovace sklidila Trnečkova Fantazie na Smetanovu symfonickou báseň Vltava. / Kateřina Englichová přispěla k příjemné atmosféře v koncertní síni i vtipným průvodním slovem.

 

17.1.2006 út

Volný cyklus ochotnických představení bude pokračovat i v jarní části sezony. A to i přesto, že nás zklamala návštěvnost u prvních dvou titulů (Pes baskervillský z České Lípy a Dům se sedmi balkóny z Děčína). Při našem zvažování nakonec převládl pocit, že právě kvality výkonů amatérských souborů, kterých jsme tu byli svědky, a ohlasů těch nemnoha diváků by bylo velká škoda. Ukázalo se tu, že zábavné, hravé i mrazivě krásné, plnokrevné divadlo lze zažít i s ochotníky, mnohdy spíše právě s nimi než s některými profesionálními agenturními "trháky". / Varnsdorfský masopustní víkend 25. a 26. února právě proto ožije divadlem. V sobotu odpoledne, v již tradiční sedmnáctou hodinu, u nás divadelní soubor Vojan z Hrádku nad Nisou "spustí" komedii Víkend. Její autor Ivan Kraus si v ní utahuje z manželských a nemanželských vztahů (utahuje si až tolik, že je pro mládež do 14 let nevhodná). Naopak dětem - a doufejme i celým rodinám, které své děti doprovodí - nabídneme v neděli odpoledne od tří hodin pohádku novoborského divadla Matýsek Návštěva v pekle.

 

16.1.2006 po

Už nemíním objednávat žádné představení na datum šestnáctého! Nosí to smůlu. Před měsícem 16.12. jsme rušili koncert Musica Bohemica. Byla vichřice, hudebníci se k nám nedostali. Naštěstí v náhradní tříkrálový termín se koncert ke všestranné spokojenosti uskutečnil. /

Dnes 16. ledna po ránu nám liberecké divadlo oznámilo, že zájezdové představení Tři muži ve člunu nelze odehrát. Jeden z hlavních představitelů byl hospitalizován. / Třikrát škoda, titul totiž přilákal k zakoupení vstupenek řadu diváků - nepředplatitelů. A nám začal přesně stejný celodenní kolotoč jako před měsícem -  obtelefonovávání diváků, zaměstnanců, dopravců, rozhlasových stanic…, večer srdečné omluvy těm, kteří nic netuše dorazili k divadlu, vracení vstupného těm, kteří se rozhodli si vstupenky neponechat do náhradního termínu. / Náhradní termín Třech mužů ve člunu bude teprve dohodnut, až se situace kolem zdravotního stavu pana Musila ujasní. Přejeme mu brzké uzdravení a nadšený návrat na jeviště.

 

11.1.2006 st

Slýcháme upozornění na chybu na měsíčních divadelních plakátech u data 22.1. Jenže „Vánoční pohdáka“ je opravdu pohdáka, a ne pohádka. Tak si prostě divadelníci brněnského Korábu své představení pojmenovali. Proč, to se snad dovíme právě z té pohdáky. Každopádně se můžeme spolu s dětmi těšit na bohatýra Olgoje, krásnou Petru a strašlivého Kostěje nesmrtelného. A taky na výstavu z dětské výtvarné soutěže Pohádkové Vánoce“. Prostě rodinné nedělní představení, které by bylo škoda vynechat. - Ale už o týden dřív, v sobotu 15. ledna dopoledne se s dětmi přijďte "vyblbnout" na kopec Kurťák - varnsdorfští skauti spolu s našimi divadelními skřítky si pro ně opět nachystali Hrátky na sněhu!

 

9.1.2006 po

Obligátní situace po prvním lednovém týdnu: Cimrmani jsou vyprodáni. / Divadlo Járy Cimrmana u nás účinkuje v tradičním termínu koncem ledna (obvykle poslední lednové pondělí). Předprodej na lednová představení se zahajuje v první pracovní den roku, a tak se nový rok začíná pravidelně frontou před kanceláří paní pokladní. / Letos přišel na řadu Lijavec (ten se u nás hrál naposledy v roce 1991). Po prvním návalu zájemců o vstupenky zbývala méně atraktivní místa v zadních řadách přízemí a balkónu. Ale dnes se prodaly poslední 4 lístky (a to ještě jednotlivé, ne vedle sebe), které byly v divadle k dispozici. Ještě několik málo „paběrků“ je k dispozici v předprodejních místech ve městě. [11.1. dodávám: už jsou i tyto poslední paběrky vyprodány.]

 

9.1.2006 po

Večer tříkrálový se souborem Musica Bohemica 6. ledna v aule školy ve Střelecké ulici symbolicky zakončil vánoční období. Stejně jako před pěti lety, kdy zde ve Varnsdorfu soubor Jaroslava Krčka vystupoval poprvé, jsme vyslechli koledy a vánoční zpěvy ze starých českých kancionálů, ale i francouzské, italské, německé, katalánské… Neméně působivá byla ale i Krčkova Vánoční mše hned z úvodu programu a následující Gloria od Edmunda Paschy, moravského řeholníka z 18. století. / Předchozí koncert téhož souboru (před Vánoci r. 2000) vyvolal mimořádné nadšení a ohlas. V následujících letech nám posluchači ten zážitek připomínali se slzou v oku. A tak v jubilejní sezoně abonentního koncertního cyklu nesměla Musica Bohemica chybět. / Původní termín 16.12. byl na poslední chvíli zrušen (ten den bylo velmi nepříznivé počasí pro dopravu hudebníků a nástrojů), ale i náhradní tříkrálový termín byl myslím dost zajímavý. Možnosti vrátit lístky využilo pouze 8 lidí. / Vzhledem k ohlasu předchozího koncertu a vzpomínce na tehdy přeplněný sál mě překvapilo, že tentokrát zůstaly zadní řady prázdné. Asi nám opravdu ubývá koncertní publikum. / Také tentokrát se vyplatilo donést si vlastní zvoneček a zaúčinkovat si spolu s účinkujícími.

 


>>> Dramaturgovy zápisky - archiv

>>> Tudy na Martinovu hlavní stránku